Historia

To właśnie Wiking odkrył Grenlandię. Dokąd jeszcze podróżowali północni wojownicy?

Konstancja Suchanek

27 marca 2016 07:00

Udostępnij
na Facebooku

Wikingowie znani byli przede wszystkim jako brutalni wojownicy publicdomainpictures.net - CC0 Public Domain

Choć Wikingowie znani są przede wszystkim ze swojej żądzy krwi i brutalnych najazdów, byli też rolnikami i handlarzami. Nie zawsze okradali wioski, do których trafiali. Czasem zapuszczali korzenie i najmowali się do pracy.
To mit, że Wikingowie to wyłącznie żądni krwi wojownicy. Z danych historycznych wynika, że byli także podróżującymi kupcami, a nawet rolnikami. Jako pierwsi w Skandynawii przymocowali do swoich łodzi żagle, które umożliwiły im efektywniejsze i, jak na tamte czasy, bardzo szybkie przemieszczanie się drogą morską. Żagle zapewniły im dostęp do Morza Kaspijskiego, Gibraltaru, Islandii, Grenlandii i Ameryki. W ten sposób przetarli nowe szlaki i dotarli w odległe zakątki świata, handlując z innymi cywilizacjami.

Zawdzięczają żagle Rzymianom

Naukowcy zastanawiają się, dlaczego Wikingowie sami zaczęli używać żagli dopiero około VII-VIII wieku, skoro wiedzieli o nich już od długiego czasu.

– Ludzie z epoki Wikingów wiedzieli o żaglach przynajmniej od narodzin Chrystusa, ponieważ mieli kontakt z Rzymianami, którzy najprawdopodobniej używali ich jako pierwsi. Przypuszczalnie na początku nie zdawali sobie po prostu sprawy z ich użyteczności — opowiada Morten Ravn, archeolog z Muzeum Łodzi Wikingów w duńskim Roskilde.

Przy nawigacji Wikingowie kierowali się obserwacjami gwiazd, słońca, księżyca i pogody. Pod uwagę brali również własne zmysły i przeczucia oraz znane im elementy krajobrazu. W ten sposób docierali do najdalszych zakątków Europy i całego świata.
Wikingowie jako pierwsi w Skandynawii przymocowali do swoich łodzi żagle.
Wikingowie jako pierwsi w Skandynawii przymocowali do swoich łodzi żagle. Źródło: wikipedia.com

Nie tylko brutalni wojownicy

Choć Wikingowie znani są przede wszystkim ze swojej żądzy krwi i brutalnych najazdów, byli też rolnikami i handlarzami. Nie zawsze okradali wioski, do których trafiali – czasem sprzedawali swoje dobra w zamian za to, co do zaoferowania mieli miejscowi.

– Wiosła, którymi się posługiwali, pozwalały im na szybki najazd na dane terytorium, a następnie jeszcze szybszy odwrót, nawet jeśli warunki żeglarskie nie były akurat korzystne. Stosowali najczęściej technikę polegającą na uderzeniu i ucieczce. Myślenie o nich wyłącznie jako o wojownikach jest jednak bardzo stereotypowe. Wielu zapomina, że zajmowali się też uprawą ziemi, handlem i kupiectwem – opowiada archeolog, Morten Ravn.  

Z Norwegii Wikingowie wywozili na sprzedaż narzędzia, surowce do wykonania narzędzi oraz rogi i skórę. Produkty, które zabierali z Danii to bursztyn, wełna, ziarno i ryby. Z Islandii wywozili wełnę, skórę i ryby.

Z terenów wokół Morza Białego Wikingowie przywozili do krajów nordyckich kły morsów, ryby i futra, a z centralnych części Rosji – wosk pszczeli, miód i niewolników. Przez Rosję docierali do Morza Kaspijskiego, a u jego wybrzeży zaopatrywali się w złoto, srebro, miedź i jedwab.
Reklama

Śladami Wikingów

Wyprawy przez rosyjskie rzeki doprowadzały ich aż do Morza Czarnego. Stamtąd nie tylko zabierali zapasy wina, przypraw, barwników i owoców, ale nawet najmowali się do pracy u Cesarza Bizantyńskiego. Stolicę cesarstwa – dzisiejszy Stambuł – nazywali Miklagård, czyli «wielkie miasto».

Tereny anglosaskie były dla Wikingów źródłem wina, miodu, tkanin i wełny. Z Irlandii wywozili natomiast niewolników, ryby i skórę. Z obszarów frankońskich zabierali miecze i zbroje, szkło, ceramikę i biżuterię. Stamtąd z ładunkiem płynęli na południe – najpierw wpływali na wody Morza Śródziemnego, a następnie docierali być może nawet aż do zachodniego wybrzeża Afryki.

W jednej z podróży na północ  875 roku Wiking znany jako Gunnbjørn odkrył Grenlandię. Pierwsze osady na Grenlandii Wikingowie założyli jednak dopiero 107 lat później, sprowadzeni tam przez Eryka Rudobrodego, który postanowił ponownie odnaleźć tajemniczy ląd po tym, jak został wygnany ze swojej ojczyzny, Islandii.

Do Ameryki Wikingowie po raz pierwszy dotarli w 986 roku. Nie wiadomo jednak skąd dokładnie płynęli i ile razy im się to udało.
Wyprawy Wikingów
Wyprawy Wikingów Źródło: wikipedia.org
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram