Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

reklama | kup tutaj »

Ferie penger wypłacone w 2015 roku, a podatek do zapłaty w Polsce. - Norwegia

Czytali temat:
47 Postów
M. M.
(M12tri)
Nowicjusz
Cześć. Mam problem i może ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak go rozwiązać. W 2014 roku pracowałem w Norwegii i tam też normalnie rozliczyłem się z podatku. W 2015 roku rozpocząłem pracę w Polsce. W czerwcu 2015 otrzymałem w Norwegii zwrot podatku za 2014 rok oraz ferie penger od pracodawcy w wysokości 18 648 nok.
W roku 2016 rozliczając się już w Polsce złożyłem PIT-37 za pracę w Polsce, nie uwzględniając otrzymanych w Norwegii ferie penger (z niewiedzy).
W tym roku dostaję informację, że mam złożyć jeszcze raz PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG w urzędzie skarbowym w Polsce. Wypełniłem to i mam do zapłacenia wysoki podatek.

Moje pytanie: czy to nie jest już podwójne opodatkowanie? Czy mój pracodawca musiał w Norwegii odprowadzić podatek od tej kwoty 18 648 nok? Jeśli tak, to jak obliczyć ile składek odprowadził? Nie dostałem żadnego dokumentu od pracodawcy, na podstawie którego mógłbym rozliczyć się w Polsce.

Dziękuje wszystkim z góry za pomoc i pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
205 Postów

(morss.)
Stały Bywalec
Zbyt złożona sprawa w samej kwestii dotyczącej tłumaczenia, o ile naprawdę nie masz zielonego pojęcia w tych sprawach.

"... W 2015 roku rozpocząłem pracę w Polsce.
W czerwcu 2015 otrzymałem w Norwegii zwrot podatku za 2014 rok oraz ferie penger. od pracodawcy w wysokości 18 648 nok.
W roku 2016 rozliczając się już w Polsce złożyłem PIT-37 za pracę w Polsce, nie uwzględniając otrzymanych w Norwegii ferie penger (z niewiedzy)..."
Niemniej spróbuję.
Na początku drobne uporządkowanie-sprostowanie.
- Pracując w 2014 rozliczenie, podatkowe nastąpiło w 2015r. tym sposobem otrzymałeś zwrot nadpłaconego podatki za rok poprzedni.
- Również za rok 2014 otrzymałeś wypracowaną kwotę "feriepenger" jednak bez pobranej kwoty zaliczki na podatek, /tak nakazuje norweskie prawo podatkowe/.
- Z twojego wpisu wynika, że z otrzymanych kwot w 2015r. nie rozliczyłeś się osobiście w 2016r. tylko urząd skarbowy, dokonał tej czynności automatycznie i na całe szczęście nie miałeś żadnej dopłaty, /stan zerowy/.
-------
- Jeżeli w 2014r. pracowałeś w Polsce oraz Norwegi to w 2015 roku powinieneś dokonać stosownego rozliczenia tak w Polsce jak i w Norwegi na odpowiednim skarbowym druku, dla pracowników zagranicznych.
- Polskie rozliczenie, dotyczy faktycznego legalnego przepracowanego czasu za który została pobrana zaliczka na polski podatek, nawet wtedy, gdy faktycznie otrzymałeś legalne wynagrodzenie w symbolicznej kwocie JEDNEJ ZŁOTÓWKI za dany rok podatkowy.
- Taka sama procedura dotyczy roku 2015, oraz 2016.
Co prawda w 2015 roku, nie pracowałeś już fizycznie, jednak otrzymałeś należne wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu i w Norwegi, dokonano faktycznego rozliczenia z tych kwot w 2016r.
---
Tym samym powinieneś sprawdzić w norweskich dokumentach podatkowych oficjalne rozliczenia za te właśnie lata.
Dlatego właśnie otrzymałeś z polskiej skarbówki informację o korekcie i nie jest to żadne podwójne opodatkowanie.
- Wystarczy dokładnie przeczytać zamieszczone informacje na stosownych formularzach, a zwłaszcza te, napisane drobnym drukiem, gdzie znajdują się odnośniki zewnętrzne do urzędowych paragrafów - te paragrafy, również należało by s sobie przeczytać/przyswoić.

I wtedy ten Świat Podatkowy będzie bardziej zjadliwy / zrozumiały/.
Jeżeli dobrze wszystko przeczytasz i wypełnisz, to nie powinieneś mieć żadnej horrendalnej dopłaty, a być może i żadnej dopłaty.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -10  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok