Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

24 Posty
Mateusz Nickolas Nickolas Caban
(Mateusz Nickolas Caban)
Wiking
Ograniczona odpowiedzialność podatkowa
Jeżeli przebywasz w Norwegii nie dłużej niż 183 dni w okresie 12 miesięcy, lub 270 dni w okresie 36 miesięcy, to podlegasz ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i przysługuje Ci odpis standardowy. Jesteś uprawniony do odpisu standardowego w każdym roku dochodowym, o ile nie przebywasz w Norwegii więcej niż 183 dni w ciągu 12 miesięcy lub średnio 90 dni w ciągu roku.

www.skatteetaten.no/pl/International-Pol...=79188#kapitteltekst
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Matias Arek
(axz)
Wiking
Mateusz Nickolas Caban napisał:
Jakie odpisy i ulgi obejmuje odpis standardowy?
Odpisy i ulgi, które wchodzą w odpis standardowy, i z których nie możesz dodatkowo korzystać to:

odpis faktycznych wydatków zawartych w kosztach uzyskania przychodu (minstefradrag)
odpis kosztów dojazdu do pracy
koszty zakwaterowania, wyżywienia i podróży do domu z tytułu pobytu poza miejscem stałego zamieszkania. Dotyczy to również odpisów dot. osób dojeżdżających z krajów EOG
oprocentowanie długu, w tym również odpis korzyści z tytułu tanich pożyczek w miejscu pracy
ulga specjalna z tytułu wieku i inwalidztwa/niepełnosprawności (Særfradrag for alder og uførhet)
ulga szczególna na pokrycie dużych wydatków związanych z chorobą (særfradrag)
odpis z tytułu składki na BSU (mieszkaniowy program oszczędnościowy dla młodzieży)
ulga rodzicielska (foreldrefradrag) za udokumentowane koszty opieki i pielęgnacji dzieci
deficyt w działalności gospodarczej
strata w związku ze sprzedażą akcji



aha czyli juz teraz rozumiem ... czyli , albo odpis standardowy , albo ten pendler... czyli trzeba przeliczyc co bardziej sie oplaca i albo zaakceptwac standard , albo jesli sa wyzsze wydatki do skorzystac z pendlera.. OK - WIELKIE DZIEKI ZA WYJASNIENIE
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Mateusz Nickolas Nickolas Caban
(Mateusz Nickolas Caban)
Wiking
tak mniej więcej zrozumiałeś... tylko to wszystko zależy od twojej sytuacji w jakiej się znajdujesz wtedy sam decydujesz z jakich ulg i rozliczen mozesz skorzystać... good luck!!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Matias Arek
(axz)
Wiking
Mateusz Nickolas Caban napisał:
tak mniej więcej zrozumiałeś... tylko to wszystko zależy od twojej sytuacji w jakiej się znajdujesz wtedy sam decydujesz z jakich ulg i rozliczen mozesz skorzystać... good luck!!!


No tak mam mozliwosc skorzystania ze statusu pendlera , ale uwzgledniajac wielkosc standardowych odliczen nie oplaca mi sie korzystac z tego statusu , bo nie mam rachunkow na kwote powyzej tej kwoty jaka mam w standarodwym upuscie czyli na darmo tlumaczylem te wszystkie dokumenty...ehhh , myslalem ze status pendler to dodatkowe odliczenia z jakich mozna kozystac podobnie jak bylo z tymi 10 %
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
221 Postów

(Veileder)
Stały Bywalec
axz napisał:
Mateusz Nickolas Caban napisał:
SIEMA

wysłałem Tobie na priv parę przydatnych linków z informacjami na temat może cos sie przydac.... mnie pomogły i to bardzo ...pozdrawiam!


dzieki wielkie chociaz i tak nigdzie tutaj nie moge znalezc informacji o tym ze status pendler pozbawia mnie tych standrdowych upustow( nie chodzi mi o ten upust 10 %, lecz o ten upust co ma kazdy w punkcie 3.2 deductions from income from employment etc...- jest to chyba tzw , kwota wolna od podatku..? Nie kumam jednej rzeczy jakim cudem ludziom moze sie oplacac rozliczac status pendler jak wowczas staca mozliwosc skorzystania z tej ulgi kwoty wolnej od podatku? przeciez to jest az ponad 70 tys NOK , zeby oplacalo sie korzystac ze statusu pendler to wychodzi ze trzeba by miec tych udokumentowanych wydatkow na kwote przynajmniej 80 tys i wiecej...


Hei!
Troche mylisz pojecia. Przedtem pisalem ci o statusie "pendler", jezeli chodzi ci o standardowa ulge podatkowa 10 % przez pierwsze 2 lata, masz ponizej info (przysluguje ona W DODATKU do "minstefradrag"

www.skatteetaten.no/en/Bibliotek/Publika...10--Standardfradrag/
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
89 Postów
marian kut
(mitko2002)
Początkujący
czy status pendler a rozłakowe to to samo? Przyjmijmy iż moja rodzina mieszka w PL, ale nie moge sie ubiegac o status pendlera ze względu na to iż za mało podróżowałem do PL W Ubiegłym roku ze względu na mój charakter pracy. Czy jeżeli nie będę rozliczał się jako pendler nie przysługuje mi również również rozłąkowe czyli: 3. Dietę w wysokości 169 NOK na dzień (stawka regulowana z roku na rok)????
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok