Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

reklama | kup tutaj »

Studia w Idrettshøgskole lub UiO - Norwegia

4 Posty
Ewelina M
(eevelinee90)
Wiking
Pytanie do osób studiujących w Norwegii.
Czy ktoś podzielilby się własnym doświadczeniem i odpowiedział by mi na kilka pytań związanych ze studiami? Jak wygląda kwestia przyjęcia na studia, tryby zaoczne, dzienne, czy ktos równocześnie pracuje i ogarnia wszystko ?



Pozdrawiam Ewelina.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
701 Postów
Cortez1 N
(Cortez1)
Wyjadacz
eevelinee90 napisał:
Pytanie do osób studiujących w Norwegii.
Czy ktoś podzielilby się własnym doświadczeniem i odpowiedział by mi na kilka pytań związanych ze studiami? Jak wygląda kwestia przyjęcia na studia, tryby zaoczne, dzienne, czy ktos równocześnie pracuje i ogarnia wszystko ?
---------
Ewelinko..po mesku, brutalnie:
- studiów i tak tu nie skonczysz ( o ich wartości nawet nie wspominam)
- właściwego chłopa nie spotkasz ( masz skandynawski typ urody więc konkurencja ogromna)
- pieniędzy żadnych w trybie "przy okazji" nie zarobisz ( kariery sprzataczek są wyeksploatowane)
- masz "już" 25 lat,wiek dla kobiety raczej nie na eksperymenty
Resume:
Wpadnij na semestr, zarob na waciki, zwiedz kraj...i wracaj do PL. Tam masz większe szanse.....



Pozdrawiam Ewelina.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Ewelina M
(eevelinee90)
Wiking
Ok dzięki za odp, nie wdrażam się w rozmowę bo strata czasu

Może jednak ktoś kompetentny odpowie
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
114 Posty

(Krowa)
Początkujący
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
740 Postów

(Remigrant)
Wyjadacz
eevelinee90 napisał:
Ok dzięki za odp, nie wdrażam się w rozmowę bo strata czasu

Może jednak ktoś kompetentny odpowie

Tak ogólnie.
By w norwegi studiować, bez względu na tryb, to trzeba być bogatym finansowo, w sensie rozumowania polskiego obywatela zamieszkałego w obecnej Polsce.
- Dzienne studia dla osoby zagranicznej wymagają udokumentowania "bogatych finansowo rodziców" lub bogatego męża, którzy to, są w stanie swoje kochanie utrzymać bez korzystania z norweskiego socjalu.
- Jest jeszcze jedna inna możliwość , stałe udokumentowane legalne stypendium z kraju macierzystego, bez względu na darczyńcę tegoż.
- Inna forma studiów, to już indywidualne widzimisię chcącego i tu państwo norweskie nie wnika w zasoby finansowe, ponieważ wyręcza z tego uczelnia, żądająca zabezpieczenia finansowego w swoim regulaminie, dotyczącym każdego rodzaju studiów.
To prawie tak samo jak w Polsce.
Mówiąc/pisząc inaczej:
Tu prawie każdy młody maturzysta, dostający indeks jakiejkolwiek dziennej uczelni, zaciąga długoletni kredyt studencki.
Mojego szefa z firmy syn, pomimo iż tata bogaty i na forsie śpi, wziął dwa lata temu taki właśnie kredyt, by być niezależnym pod każdym względem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
810 Postów
defenderr
(defenderr)
Maniak
Remigrant napisał:
eevelinee90 napisał:
Ok dzięki za odp, nie wdrażam się w rozmowę bo strata czasu

Może jednak ktoś kompetentny odpowie

Tak ogólnie.
By w norwegi studiować, bez względu na tryb, to trzeba być bogatym finansowo, w sensie rozumowania polskiego obywatela zamieszkałego w obecnej Polsce.
- Dzienne studia dla osoby zagranicznej wymagają udokumentowania "bogatych finansowo rodziców" lub bogatego męża, którzy to, są w stanie swoje kochanie utrzymać bez korzystania z norweskiego socjalu.
- Jest jeszcze jedna inna możliwość , stałe udokumentowane legalne stypendium z kraju macierzystego, bez względu na darczyńcę tegoż.
- Inna forma studiów, to już indywidualne widzimisię chcącego i tu państwo norweskie nie wnika w zasoby finansowe, ponieważ wyręcza z tego uczelnia, żądająca zabezpieczenia finansowego w swoim regulaminie, dotyczącym każdego rodzaju studiów.
To prawie tak samo jak w Polsce.
Mówiąc/pisząc inaczej:
Tu prawie każdy młody maturzysta, dostający indeks jakiejkolwiek dziennej uczelni, zaciąga długoletni kredyt studencki.
Mojego szefa z firmy syn, pomimo iż tata bogaty i na forsie śpi, wziął dwa lata temu taki właśnie kredyt, by być niezależnym pod każdym względem.


do budy scierwo gabriel zlodziej i damski bokser


zona przyjechal gabrielu andrzeju





Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Robert Bodek
(DJ_ROBB)
Wiking
Ewelina, niestety jakieś chamstwo na tym forum. Ja tylko jestem kulturalny i dlategho (i dlatego) Ci odpowiem. Zobacz, proszę na źródło, czyli www.uio.no. Generalnie studia są bezpłatne na państwowych uczelniach, zaoczne trwają dwa razy dłużej (również za darmo). Trzeba udokumentować znajomość języka.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
701 Postów
Cortez1 N
(Cortez1)
Wyjadacz
DJ_ROBB napisał:
Ewelina, niestety jakieś chamstwo na tym forum. Ja tylko jestem kulturalny i dlategho (i dlatego) Ci odpowiem. Zobacz, proszę na źródło, czyli www.uio.no. Generalnie studia są bezpłatne na państwowych uczelniach, zaoczne trwają dwa razy dłużej (również za darmo). Trzeba udokumentować znajomość języka.
------
Uff....kulturalne kompendium wiedzy. Można zaczynać studia.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Ewelina M
(eevelinee90)
Wiking
Pieniądze to nie było kompletnie to o co spytalam, miałam na myśli indywidualna opinię i doświadczenie kogoś kto studiuje.
Trudno.. Dzięki za zainteresowanie, spróbuję znaleźć odp gdzie indziej. Miłego wieczoru.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
740 Postów

(Remigrant)
Wyjadacz
eevelinee90 napisał:
Pieniądze to nie było kompletnie to o co spytalam, miałam na myśli indywidualna opinię i doświadczenie kogoś kto studiuje.
Trudno.. Dzięki za zainteresowanie, spróbuję znaleźć odp gdzie indziej. Miłego wieczoru.
Cóż, niestety, nie napisałem po twojej myśli, bywa i tak. Tu na forum, było już parę dyskusji na temat dziennych studiów dla osób zagranicznych, wystarczy trochę poszperać w archiwum. W każdym bądź razie, wszędzie problem w tych tematach, rozbijał się o posiadanie odpowiedniej kwoty na pierwszy początkowy rok studiów.
Ta udokumentowana kwota na norweskim studenckim koncie, wynosiła kiedyś, rok dwa temu, ponad 90 tysięcy koron norweskich, nawet po dzisiejszym kursie, to grubo ponad 45 tysięcy złotych.
Jakiś niedoinformowany gość zamieścił tylko linka do strony i naubliżał innym wypisując bzdury.
Owszem, nauka na studiach w norwegi jest bezpłatna, nie ma jako takiego obowiązkowego czesnego na poczet uczelni. Jednak już pozostałe składniki nie są darmowe.
Czynsz za akademik/pokój/łóżko, trzeba samemu zapłacić.
Książek/zeszytów i innych pomocy do nauki, nikt za darmo nie daje.
Jedzenie, ubranie i te inne, też caritas nie dzieli wśród braci studenckiej i tak dalej.
Napisałem o finansach, ponieważ zadałaś nieprecyzyjne pytanie, a większość polskiej społeczności licealnej, na polskim garnuszku rodziców, nie bardzo kojarzy jakie są kryteria kwalifikacyjne na zagranicznych uczelniach, a już zwłaszcza w Norwegi.
Dlatego kończąc z mojej strony ten płonny monolog, przypomnę jeszcze raz, jednym z kryteriów przyjęcia na studia dzienne w Norwegi, jest bezwzględne posiadanie legalnego zabezpieczenia finansowego, na normalne egzystowanie socjalno-bytowe, na pierwszym roku.
Innych form studiów nie poruszałem, ponieważ jak wyżej zaznaczyłem tam już państwo nie ingeruje.
Przy okazji, akurat mam wiedzę na ten temat, ponieważ moja żona, właśnie od ponad roku studiuje na uczelni w Oslo, właśnie w dziennym systemie i wiem jakie były przeprowadzane procedury związane z udokumentowaniem finansowym na jej koncie bankowy, by mogła być zakwalifikowana do dalszych uczelnianych testów kwalifikacyjnych.
Niemniej faktycznie, tobie chodziło o całkiem coś innego w twoim zapytaniu, dlatego nie będę już tobie więcej śmiecił w tym temacie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok