Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skatteoppgjør a nowa zdolność kredytowa. Dlaczego właśnie teraz warto dopilnować aktualizacji danych Finanse i kredyty
Artykuł sponsorowany 25 czerwca 2018
14:18

Skatteoppgjør a nowa zdolność kredytowa. Dlaczego właśnie teraz warto dopilnować aktualizacji danych

Skomentuj
27 czerwca rusza pierwsza tura wyników rozliczeń podatkowych. MN
W czerwcu banki mogą spojrzeć na nasz profil kredytowy zupełnie inaczej. Wszystko za sprawą pierwszej tury wstępnych rozliczeń podatkowych (skatteoppgjør), którą Skatteetaten rozsyła właśnie 27 czerwca. Może się zdarzyć, że informacje z rozliczeń zmienią na lepsze naszą sytuację kredytową, a w niektórych przypadkach nawet obniżą wysokość rat. Dlatego warto dopilnować uaktualnienia danych.
Pierwsza tura wstępnych rozliczeń podatkowych trafia do odbiorców właśnie 27 czerwca. Dwie kolejne – w sierpniu i październiku. Rozsyłany obecnie dokument może okazać się kluczowy dla tych, którzy chcą ubiegać się o kredyt lub liczą na niższe raty.

Skatteopgjør (ang. Tax Assessment Notice) – roczny wynik rozliczenia podatkowego przesyłany po rozpatrzeniu wypełnionego zeznania podatkowego przez Skatteetaten. Dokument ten pokazuje kwotę zwrotu podatku bądź ewentualnej dopłaty na rzecz urzędu podatkowego w Norwegii.

Rusza pierwsza tura skatteoppgjør

Czerwiec to dla Skatteetaten miesiąc rozsyłania pierwszej tury skatteoppgjør – wstępnych rozliczeń podatkowych. Banki, które współpracują z firmami obliczającymi zdolność kredytową, mogą wówczas zupełnie inaczej spojrzeć na sytuację kredytową klientów.
Przykładem firmy, z którą współpracuje większość norweskich banków, jest Experian. Firma zajmuje się rejestracją i obliczaniem zdolności kredytowych na podstawie kilku kluczowych informacji: aktualnego adresu zamieszkania, informacji dotyczących zadłużeń i inkasso, a także danych dotyczących rozliczeń podatkowych – skatteoppgjør. Experian jest jednak obecnie w posiadaniu danych podatkowych z 2016 r. Dlatego osoby, które otrzymały swoje rozliczenie podatkowe za rok 2017, powinny dopilnować, by informacje o najnowszym skatteoppgjør trafiły do firmy jak najszybciej.
Czy otrzymałeś już skatteoppgjør?
Tak
Nie
Głosuj

Nowe rozliczenie może wiele zmienić

Dopilnowanie aktualizacji danych dotyczących skatteoppgjør jest szczególnie ważne dla osób, które ubiegają się o kredyt lub już są w posiadaniu kredytu. Dzięki informacjom dotyczącym najświeższych wyników rozliczeń podatkowych, zamierzający wziąć kredyt mogą zdecydowanie zwiększyć swoje szanse, ponieważ Experian będzie zmuszony na nowo obliczyć ich zdolność kredytową.

Wynik trzeciego rozliczenia może zadziałać na korzyść ubiegających się o kredyt chociażby dlatego, że wiele banków wymaga dostarczenia rozliczeń podatkowych z minimum trzech lat.

O wyższej zdolności kredytowej mogą zadecydować też dochody widoczne w czerwcowym skatteoppgjør – im wyższe, tym większe szanse na uzyskanie kredytu. 

Na aktualizacji danych dotyczących skatteoppgjør mogą skorzystać także kredytobiorcy – niewykluczone, że dzięki nowym informacjom ze Skatteetaten banki będą w stanie obniżyć ich dotychczasowe raty.
Experian zajmuje się rejestracją i obliczaniem zdolności kredytowych na podstawie kilku kluczowych informacji: aktualnego adresu zamieszkania, informacji dotyczących zadłużeń i inkasso, a także danych dotyczących rozliczeń podatkowych – skatteoppgjør.
Experian zajmuje się rejestracją i obliczaniem zdolności kredytowych na podstawie kilku kluczowych informacji: aktualnego adresu zamieszkania, informacji dotyczących zadłużeń i inkasso, a także danych dotyczących rozliczeń podatkowych – skatteoppgjør. Experian

Jak zaktualizować dane?

Zazwyczaj Experian jest w stanie pobrać dane ze Skatteetaten w sposób automatyczny, bez ingerencji kredytobiorców. Jeśli jednak dane nie zostaną z jakiegoś powodu zaktualizowane mimo otrzymania rozliczenia za ubiegły rok, należy skontaktować się z firmą. W takiej sytuacji wystarczy zwykle dostarczyć Experianowi dokument i poprosić o ponowne obliczenie wyniku (można zrobić to drogą mailową).

Jednorazowy koszt sprawdzenia zdolności kredytowej nie jest wysoki – w Experianie wynosi 50 koron. Utworzenie profilu na stronie firmy jest równie proste – potrzebny nam jedynie numer personalny i BankID, którymi należy zalogować się na stronie.
Reklama
Osoby mające pytania na temat kredytów w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna Multinor finans:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas