Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
4 z 10 ankietowanych nigdy nie zmieniło banku Finanse i kredyty
Artykuł sponsorowany 13 października 2018
08:00

4 z 10 ankietowanych nigdy nie zmieniło banku

Skomentuj
Refinansowanie kredytów, wbrew powszechnej opinii, jest procesem przyjaznym dla użytkownika, zwłaszcza w dobie usług bankowych online. fotolia.pl/royalty free
To może kosztować ich tysiące koron, zwłaszcza teraz, kiedy Norges Bank podniósł styringsrenten o 0,25 punktu procentowego po raz pierwszy od siedmiu lat. Dlaczego kredytobiorcy w Norwegii są tak lojalni wobec swoich banków?
Czterech na dziesięciu ankietowanych nigdy nie zmieniło banku, pokazuje raport opracowany przez Norweski Instytut Badań Konsumenckich (Forbruksforskningsinstituttet, SIFO). Ponad połowa respodnentów uważa, że dobre relacje z klientami i wiedza banków są głównymi powodami – a może powinniśmy nazywać je wymówkami – do tego, aby pozostać przy swoim banku.

To może się nie opłacać

Największą uwagę przykuwa fakt, że prawie połowa badanych jest zdania, że nie zaoszczędzi zbyt wiele na refinansowaniu, czyli przeniesieniu kredytu/kredytów lub karty kredytowej do innego banku. Spora część uważa też, że otrzymała bezkonkurencyjną ofertę w swoim banku i na pewno nie uda się już wynegocjować korzystniejszych warunków. W rezultacie wielu kredytobiorców płaci zbyt wysokie oprocentowanie, ponieważ nie zdecydowali się przenieść kredytu do tańszego banku.

Sprawdźmy naszą tezę na przykładzie

Pewien lojalny klient posiada kredyt gotówkowy (forbrukslån) z oprocentowaniem rzeczywistym (effektiv rente) na poziomie 14 proc. w konkretnym banku. Jednak zgodnie z danymi Finansportalen.no, bank ten znajduje się na samym dole listy najtańszych banków oferujących kredyty gotówkowe. Z drugiej strony w banku, który widnieje wyżej na liście najtańszych, ten sam lojalny klient może otrzymać oprocentowanie rzeczywiste na poziomie 10 proc. To oznacza, że jeżeli posiada kredyt gotówkowy na 100 000 NOK z okresem spłaty rozłożonym na 5 lat, zaoszczędzi 12 129 NOK na przeniesieniu kredytu do tańszego banku.

Wymówki, wymówki

Około 36 proc. ankietowanych sądzi, że przeniesienie kredytu do innego banku wymaga wiele wysiłku. Wielu uważa też, że jest to zbyt trudne (26 proc. badanych), a 25 proc. twierdzi, że po prostu nie są zainteresowani ekonomią bankową. Zbyt wiele wysiłku?

Kiedy ten wysiłek może pozwolić nam zaoszczędzić tysiące koron rocznie, warto poświęcić jedno popołudnie i sprawdzić, jak korzystne oprocentowanie kredytu gotówkowego obecnie posiadamy. Jest to też świetna alternatywa dla osób, które spłacają 2-3 kredyty gotówkowe, może też karty kredytowe, i gubią się już w kolejnych fakturach.

Dajmy bankom powalczyć o siebie

Refinansowanie kredytów, wbrew powszechnej opinii, jest procesem przyjaznym dla użytkownika,  zwłaszcza w dobie usług bankowych online. Jeżeli korzystamy z usług pośrednika kredytowego, przy złożeniu jednego wniosku kredytowego możemy otrzymać oferty nawet z kilkunastu banków – i to bez wychodzenia z domu. Dzięki temu możemy przekonać się, czy nasz bank rzeczywiście złożył nam najlepszą ofertę i czy nasze oprocentowanie jest najkorzystniejsze na rynku. Warto też wiedzieć, że refinansować da się nawet jeden kredyt czy kartę kredytową. Ponadto można również otrzymać dodatkowe środki kredytowe. To ciekawa opcja dla osób, które posiadają już kredyt i potrzebują dodatkowych pieniędzy. Mogą jednocześnie dobrać środki i kontynuować spłacanie całego kredytu na lepszych warunkach.
Reklama
Osoby mające pytania na temat refinansowania kredytu w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyt konsumencki<br /> do 500 000 NOK

Kredyt konsumencki
do 500 000 NOK

Eff.14,0%, 65000kr, 5 år, Etab.950kr, Tot.89093kr Reklama

Bliżej nas