Edukacja

Polskie uczelnie spadają w światowym rankingu. Norweskie wyprzedzają je o kilkaset miejsc

Damian Kopyciński

17 sierpnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2

W rankingu brano pod uwagę liczbę wystąpień i publikacji studentów danej uczelni. Fot. fotolia - royalty free

W rankingu 500 najlepszych uczelni na świecie opublikowanym przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju znalazły się polskie i norweskie szkoły wyższe. O ile Norwegowie mogą czuć się dumni – uniwersytety w Oslo i Trondheim znalazły się w pierwszej setce, o tyle Polacy nie mają powodów do radości – uniwersytety: Jagielloński i Warszawski są na szarym końcu.
[AKTUALIZACJA, 18.08.16, godz. 12:30]

Wypowiedzi w tej sprawie udzielił nam rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Będziemy szczegółowo analizować osiągnięte rezultaty we wszystkich kryteriach w porównaniu do lat ubiegłych, aby poznać przyczyny spadku w rankingu. Po wstępnej analizie można powiedzieć, że rozwijamy się, lecz nasi konkurenci, czyli inne uczelnie na świecie rozwijają się dynamiczniej i efektywniej. Liczymy, że budowana na III Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego baza naukowo-badawcza ( powstałe stosunkowo niedawno Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, Laboratorium Maxa Plancka czy Małopolskie Centrum Biotechnologii ) pozwolą zwiększyć liczbę publikacji naszych naukowców w prestiżowych czasopismach naukowych i tym samym spowodować awans UJ w tzw. rankingu szanghajskim - mówi mgr  Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W tegorocznym zestawieniu tzw. rankingu szanghajskiego (ARWU) najwyższe miejsca zajmują słynne na całym świecie uczelnie: Harvard, Stanford, Uniwersytet Kalifornijski czy angielski Cambridge, który w zestawieniu okazał się być najlepszą uczelnią europejską.

W ARWU znalazły się tylko dwa polskie uniwersytety: Warszawski i Jagielloński. Uczelnie, które wiodą prym w Polsce, są w tyle za uniwersytetami z Egiptu, Chile czy RPA. UJ i UW uplasowały się dopiero w piątej setce. To duży spadek w rankingu, bo w zeszłym roku polskie uczelnie sklasyfikowano w czwartej.

Polska nie ma powodów do radości. Norwegia wręcz przeciwnie. Uniwersytet w Oslo i Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii w Trondheim (NTNU) znalazły się w pierwszej setce.

Cały ranking znajduje się tutaj.
Polskie uniwersytety są na szarym końcu rankingu szanghajskiego.
Polskie uniwersytety są na szarym końcu rankingu szanghajskiego. Źródło: MN

UiO w „TOP 100

W pierwszej setce ponownie znalazł się Uniwersytet w Oslo. Jednak w porównaniu do zeszłego roku uczelnia spadła w rankingu o 9 miejsc, zajmując ostatecznie 67 pozycję. Za stołecznym uniwersytetem znalazł się NTNU – uplasował się w drugiej setce.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
skifanatic

18-08-2016 12:20

kurossi napisał:
Niech Politechniki porownaja

Przeciez masz NTNU. W ARWU sie nie lapia do 500. W CWUR to samo.

Pierwsza techniczna z Norwegii 270 miejsce. Z polski 645.

cwur.org/2016/poland.php
cwur.org/2016/norway.php

MORSY LØRENSKOG .

18-08-2016 11:46

Niech Politechniki porownaja

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram