Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nawet 160 tys. koron dla przyszłych nauczycieli: rząd wspiera studentów, ale stawia warunki Edukacja
Magda Berbeć 17 kwietnia 2017
08:00

Nawet 160 tys. koron dla przyszłych nauczycieli: rząd wspiera studentów, ale stawia warunki

Skomentuj
Nawet 160 tys. koron dla przyszłych nauczycieli. fotolia.com - royalty free
Norweski rząd chce zachęcić młodych ludzi do wyboru studiów pedagogicznych. Wszyscy, którzy jesienią zaczną naukę na odpowiednim kierunku mogą liczyć na pokrycie nawet połowy kwoty swojego kredytu studenckiego.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama
Norweski rząd poinformował 31 marca w komunikacie prasowym na swojej stronie internetowej, że wraz z partiami Venstre oraz Kristelig Folkeparti, chce zachęcić przyszłych studentów do wyboru kierunków pedagogicznych. Każdy, kto ukończy pięcioletnie studia nauczycielskie, otrzyma wsparcie finansowe, a spełnienie dodatkowych warunków będzie się wiązać ze spłatą nawet połowy kredytu studenckiego.
Reklama

Kto dostanie najwięcej?

Rząd dokładnie określił, którzy studenci będą mogli liczyć na największe wsparcie finansowe od państwa. Każdy, kto ukończy pięcioletnie studia nauczycielskie w odpowiednim czasie, otrzyma 50 tys. koron na spłatę kredytu. Dodatkowe 55 tys. koron wsparcia będzie się należeć przyszłym nauczycielom klas 1-7.

Kolejne 55 tys. koron czeka na osoby, które po ukończeniu studiów zdecydują się pracować w północnej Norwegii – okręgu Nordland, Troms lub Finnmark.

Troms, Nordland, Finnmark
Troms, Nordland, Finnmark, wikimedia.org

Osoby, które spełnią wszystkie warunki, otrzymają więc 160 tys. koron. Studenci kierunków pedagogicznych w Norwegii zaciągają średnio 320 tys. koron kredytu studenckiego, więc dofinansowanie powoli im na spłatę połowy pożyczki. 

Norwegia potrzebuje nauczycieli

Jak czytamy w komunikacie prasowym na stronie rządu, w ciągu najbliższych 10 lat Norwegia będzie potrzebowała nawet 35 400 nowych nauczycieli.

– Absolwenci kierunków pedagogicznych są poszukiwani na rynku pracy. Potrzebujemy zwłaszcza wielu zdolnych nauczycieli dla najmłodszych uczniów – mówi minister edukacji, Torbjørn Røe Isaksen.

Rząd doszedł do porozumienia w sprawie dofinansowania dla studentów wraz z partiami Venstre oraz KrF ze względu na zbyt małe zainteresowanie kierunkami nauczycielskimi w ostatnich latach. Liczba nauczycieli, którzy nie posiadają odpowiedniego wykształcenia, a pracują w zawodzie jest w Norwegii wyższa niż w innych państwach. Problem dotyczy zwłaszcza północnej części kraju.

Wyższa jakość nauczania

Jesienią na norweskie uniwersytety zostanie wprowadzony nowy program studiów dla przyszłych nauczycieli. Ma on zakładać więcej zajęć praktycznych przed rozpoczęciem faktycznej pracy w zawodzie oraz więcej czasu na pogłębianie wiedzy specjalistycznej.
Jak tłumaczy minister edukacji, Torbjørn Røe Isaksen, wysoka jakość nauczania jest obecnie wyjątkowo ważna dla Norwegów:

– Nie możemy dłużej opierać się na dużych wpływach finansowych z ropy oraz gazu. W przyszłości będziemy musieli utrzymywać się z naszej wiedzy. Będąc nauczycielem, jest się odpowiedzialnym za zbudowanie podstaw do tej wiedzy.

Porozumienie o finansowaniu części kredytów studenckich będzie obowiązywać studentów, którzy rozpoczną naukę jesienią 2017 roku. Program będzie kosztował Norwegów około 134 mln koron rocznie.


Źródła: regjeringen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas