Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kolejki studentów w oczekiwaniu na mieszkanie. Na lodzie ponad 10 tysięcy osób Edukacja
Natalia Szitenhelm 22 sierpnia 2019
13:40

Kolejki studentów w oczekiwaniu na mieszkanie. Na lodzie ponad 10 tysięcy osób

1
Skomentuj
W Norwegii jest około 41 tys. mieszkań studenckich. Na zdjęciu: dom studencki w Oslo wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/Kjetil Ree
Jak w połowie sierpnia podała Rada Związku Studentów (Studentsamskipnadsrådet), w kolejce na mieszkanie studenckie jest ponad 10 300 oczekujących. Choć, w porównaniu z początkiem miesiąca, to i tak spory spadek – 1 sierpnia kolejka wynosiła bowiem ponad 17 tysięcy osób.
Najwięcej osób, bo ponad 3,5 tys., czeka na mieszkanie w Oslo i Akershus. Jak podaje Studentsamskipnadsrådet, ok. 2300 studentów tworzy listę oczekujących w Gjøvik, Ålesund i Trondheim, w Tromsø zaś kolejka wynosi ponad 1300 osób.

Rok akademicki 2019/2020 rozpoczął się w Norwegii w połowie sierpnia. Dokładne daty rozpoczęcia każda uczelnia ustala indywidualnie.

Reklama

Mniej oczekujących, ale kolejki wciąż długie

Choć lista oczekujących zdecydowanie zmalała – w połowie sierpnia wyniosła o ok. 7 tys. osób mniej niż na początku miesiąca – kwestia ta nadal pozostaje nierozwiązana. Dlatego też minister ds. badań i szkolnictwa wyższego Iselin Nybø (V) zaapelowała do gmin i stowarzyszeń studenckich o szybsze rozwiązanie problemu. 

To jednak może nie być takie proste, bowiem nowych mieszkań, które miałyby znacznie zmniejszyć liczbę oczekujących na nie osób, po prostu nadal nie zbudowano. Minister Nybø wskazuje, że wina leży po stronie gmin, które zbyt długo dopełniają formalności z wydaniem zgód na kolejne budowy. – W Oslo projekt mieszkaniowy obejmujący 460 mieszkań studenckich wciąż czeka na zgodę gminy, dwa lata i osiem miesięcy po złożeniu wniosku – stwierdziła w dzienniku Aftenposten.

W Norwegii jest około 41 tys. mieszkań studenckich

Plany były, trzeba je zrealizować

W podobnym tonie, co minister ds. badań i szkolnictwa wypowiada się także liderka Norweskiego Związku Studentów (Norsk studentorganisasjon, NSO), Marte Øien, według której po jesiennych wyborach samorządowych kwestia mieszkań studenckich powinna stać się priorytetem zarówno dla rządu, jak i samych gmin. Zwłaszcza że w ostatnich latach liczba studentów zainteresowanych zakwaterowaniem w domu studenckim była wyższa niż liczba mieszkań.
Dom studencki w Trondheim
Dom studencki w Trondheim wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/Stein Langørgen

Wniosek o mieszkanie studenckie można złożyć online – na stronie danej uczelni.

W 2018 roku w zaktualizowanym planie budżetowym zwiększono środki finansowe na budowę nowych akademików – w 14 norweskich miastach, m.in. Bergen, Oslo, Kristansand, Volda, Satavanger czy Ålesund, miało powstać łącznie 2188 mieszkań. W 2017 z kolei planowano budowę 2,5 tys. lokali, w których mogliby zamieszkać studenci.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Keri H
Keri H 22-08-2019 17:07

Standart w Norwegii. Gminy opozniaja budowy. Ja nie wiem, co oni w tych gminach robia? Moja firma od roku nie moze zaczac dwoch duzych projektow przez gmine.

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas