Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Podręcznik dla obcokrajowców w Norwegii – Darmowy kurs języka norweskiego
marysia@mojanorwegia.pl 16 marca 2015
12:07

Podręcznik dla obcokrajowców w Norwegii – "Samfunnsfag på lett norsk"

1
Skomentuj

Książka wydawnictwa Steindal Forlag oferuje obcokrajowcom w Norwegii naukę norweskiego przy jednoczesnym przyswajaniu wiedzy o norweskim społeczeństwie.

Podręcznik autorstwa Liv-Karin Kvalheim „Samfunnsfag på lett norsk" zawiera kombinację dwóch różnych dziedzin: nauki języka norweskiego i wiedzy o norweskim społeczeństwie. Całość ma formę czytanek na temat życia w Norwegii, zarówno życia obcokrajowców, jak i samych Norwegów. 

Książkę podzielono na dwie części - tekstbok oraz arbeidsbok. Każda część ma 11 rozdziałów, poszczególne czytanki są powiązane tematycznie z rozdziałami w ćwiczeniach. 
Od razu należy zaznaczyć, że "Samfunnsfag på lett norsk" to nie jest typowy podręcznik do nauki języka, ponieważ przede wszystkim opisuje kwestie kulturowe i społeczne życia w Norwegii. Wszystko jest napisane prostym językiem i wzbogacone o zadania praktyczne, dlatego możemy to traktować jako powtórkę i utrwalenie naszych dotychczasowych umięjętności. Jednak nie znajdziemy tu ćwiczeń gramatycznych, zadania zawarte w książce polegają przede wszystkim na rozumieniu tekstu czytanego. Wiele fragmentów to dialogi. Spoiwem łączącym poszczególne rozdziały i podrozdziały jest codzienność argentyńskiej rodziny w Norwegii.

O czym? 


Poszczególne rozdziały pozwalają zapoznać się z podstawowymi w Norwegii zasadami życia społecznego i kulturowego. Znajdziemy tutaj czytanki na temat sektoru zdrowia, informacje o porodzie w szpitalu, a także o podejściu do antykoncepcji czy aborcji. 

Kolejna część dotyczy starości i podejścia do starszych osób. Dowiemy się kilku spraw na temat domów starców, szacunku dla osób w podeszłym wieku, samotności, która jest częścią ich życia, ale także udogodnień i ulg dla nich przewidzianych. Dalej możemy poczytać o relacjach rodzinnych, ślubie w Norwegii, relacjach pomiędzy małżonkami i mędzy rodzicami a dziećmi, rozwodzie, konkubinacie czy rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych. Rozdział poszerzono o informacje o adopcji i zasiłkach. 

Samfunnsfag på lett norsk
fot. MN

W ten sposób autorka prowadzi czytelnika do kolejnej części - o dzieciach. Zawarto tu ważne kwestie na temat integracji dziecka z norweskimi rówieśnikami, przyzwyczajania się do nowego miejsca, szkoły i języka, wszystkie praktyczne informacje o przyjęciu dziecka do szkoły i ograniczeniach wiekowych, działalności Barnevernet czy spędzaniu wolnego czasu. Następny rozdział traktuje o norweskim stylu życia, przede wszystkim o rozrywkach, sporcie czy spędzianiu wolnego czasu oraz pracy. W tym miejscu autorka zamieściła również najważniejsze informacje geograficzne i polityczne o Norwegii. 

Kolejna część mówi o szkole i poszczególnych przedmiotach oraz wyjątkach, jakie przysługują uczniom z innych krajów, szkolnych wycieczkach, ocenianiu zachowania, integracji i opiece zdrowotnej w szkole. Rozdział następny to czytanki i dialogi dotyczące równości społecznej, równości między płciami (np. podziału obowiązków między małżonków), pomocy w sytuacjach kryzysowych, radzenia sobie z zachowaniami rasistowskimi czy dyskryminacją. 
W podręczniku możemy również znaleźć istotne kwestie na temat mieszkania w Norwegii, wynajmowania czy kupna nieruchomości, prowadzenia gospodarstwa domowego, spędzania czasu w domu czy posiadania zwierząt. Rozdział kolejny mówi o najważniejszych w Norwegii tradycjach i świętach, tutaj poczytamy o religii i religijności oraz zwyczajach charakterystycznych dla poszczególnych części roku. Ostatni rozdział to skrócona historia Norwegii. 

Dla kogo? 


Treść książki przeznaczona jest ewidentnie dla osób spoza Europy, dla których mieszkanie w Norwegii to absolutna egzotyka i zmiana życia o 180 stopni. Dla Polaków informacje zamieszczone w "Samfunnsfag på lett norsk" to w większości sprawy, które są albo oczywiste, albo dość łatwe do poznania i zrozumienia. Nie oznacza to jednak wcale, że niektóre z nich nie mogą okazać się przydatne (autorka poszerzyła wiele wątków o dane różnych instytucji czy organizacji, np. kontakt telefoniczny). 

Samfunnsfag på lett norsk
fot. MN

To, co sprawia, że książka może okazać się wśród Polaków warta uwagi, to zetknięcie z praktycznym użyciem języka norweskiego, tylko że w uproszczonej formie. Skorzystanie z takiego podręcznika to po prostu dobry test i ćwiczenie dla naszych umięjętności. Co więcej, podręcznik "Samfunnsfag på lett norsk" to niewielki wydatek w wielkości 150 koron. W porównianiu do ceny, jaka zazwyczaj towarzyszy książce do nauki języka, jest to bardzo mało. Podręcznik można zamówić na stronie wydawnictwa. 

Chociaż treść książki może nam się wydawać chwilami zbyt oczywista, to jest dobrą propozycją dla wszystkich, którzy są w trakcie nauki języka i chcieliby poszerzyć/powtórzyć swój norweski. 

Samfunnsfag på lett norsk
fot. MN


Zobacz także:Zdjęcie frontowe: MN

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
mariusz młynarz
mariusz młynarz 16-03-2015 17:55

ma ktoś w pdf ?

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas