Darmowy kurs języka norweskiego

Dlaczego Polacy uczą się norweskiego?

mojanorwegia@mojanorwegia.pl

22 lutego 2015 06:13

Udostępnij
na Facebooku
13


Żeby nadążać za dziećmi uczącymi się w norweskich szkołach, aby dostać lepszą pracę, nauka języków to ich hobby... Co motywuje do nauki języka obcego?


Osoby, które pierwszy raz w życiu słyszą
język norweski twierdzą często, że jest on dość egzotyczny. Chodzi tutaj zarówno o wymowę (Norwegowie często zjadają głoski i skracają wyrazy), jak i o charakterystyczny norweski „zaśpiew". Łatwiej zaczyna być kiedy norweski zobaczy się na piśmie. Osoby znające niemiecki i angielski z pewnością rozpoznają niektóre słowa, a gramatyka, w miarę nauki, okaże się prostsza niż mogłoby się wydawać.

Co sprawia, że Polacy podejmują się nauki języka norweskiego?

Chcę wiedzieć, co robią moje dzieci w szkole


Do Norwegii emigrują całe rodziny. Bardzo często bywa tak, że dzieci podłapują język znacznie szybciej, niż rodzice - mają kontakt z rówieśnikami w przedszkolach, szkołach czy na placach zabaw i nie mają oporów przed nawiązywaniem kontaktów, brak znajomości języka nie jest aż tak istotny. Problem zaczyna się wtedy, gdy trzeba iść do szkoły i porozmawiać z nauczycielem o postępach dziecka. Można się dogadać po angielsku, ale z lekcjami nie będzie tak łatwo. Rodzice chcą pomagać dzieciom w odrabianiu prac domowych - aby mieć taką możliwość sami zapisują się do szkoły... językowej. W nauce norweskiego pomogą im przecież dzieci.


Chcę porozmawiać z kolegami z pracy po norwesku


Brak znajomości w środowisku pracy może doprowadzić do wykluczenia - koledzy żartują między sobą, ucinają pogawędki, a osoba, która nie zna języka stoi trochę na uboczu. Norwegowie odpowiedzą co prawda na grzecznościowe pytania w języku angielskim, ale na to, że wszyscy przestawią się na ten język nie ma co liczyć. Jak pogodzić pracę na cały etat z nauką? Niektórym wystarczy motywacja i pół godziny dziennie samodzielnej nauki, inni wolą iść na kurs. Jeśli do szkoły językowej trzeba daleko dojeżdżać, a godziny nie do końca odpowiadają, można sprawdzić ofertę kursów internetowych, które stale zyskują na popularności. Kontakt z językiem jest żywy, a wszelkie wątpliwości rozwiewa natychmiast lektor, który siedzi po drugiej stronie monitora.

Nauka przez internet
Najwygodniej - nauka we własnym domu, o dowolnej porze.

Chcę dostać lepszą pracę i więcej zarabiać


Bez znajomości lokalnego języka rzadko można dostać pracę w wyuczonym zawodzie, zwłaszcza jeśli chodzi o zajęcia wymagające specjalistycznej wiedzy i kontaktu z klientem (np. praca w sektorze zdrowia). Nauką języka warto zainteresować się jeszcze przed wyjazdem do pracy za granicę, jeśli jednak nie jest to możliwe, nauka na miejscu pomoże w podniesieniu swoich kwalifikacji.

Nauka języków to moje hobby


Pasjonaci nauki języków dobrze wiedzą co robią, wybierając norweski. Dzięki znajomości tego języka dogadamy się też ze Szwedami i Duńczykami. Niektórych motywuje fakt, że na drzewie genealogicznym rodziny, nawet kilka pokoleń wstecz, odnaleźli Norwega. Dobrym powodem może być nawet fakt, że podoba nam się brzmienie danego języka. Na forach internetowych dotyczących nauki norweskiego wszystkie wyżej wymienione powody nauki padają z podobna częstotliwością.


Chcę się zintegrować ze społeczeństwem


Bez znajomości języka proste sytuacje życiowe mogą stać się stresujące i doprowadzić do tego, że w obawie przed brakiem możliwości porozumienia dana osoba zacznie unikać sytuacji, w których musiałaby się posłużyć językiem obcym. Strach warto przełamywać, nauka języka to tez doskonały trening umysłu i pamięci. Satysfakcja z radzenia sobie w typowych, codziennych sytuacjach to doskonała motywacja do poznawania coraz większej ilości nowych słówek.

Nauka Norweskiego Online

Reklama

Nie wiecie, z których podręczników warto skorzystać? Przeczytajcie nasz artykuł, a którym polecamy książki do nauki norweskiego!

Naukę języka można i warto podjąć w każdym momencie, nie warto ograniczać się do dat rozpoczęcia kursów, które ustalają szkoły językowe. Antoni Czechow powiedział kiedyś, że „Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu". Warto postarać się więc o ten paszport, który da nam przepustkę do poznania obcych kultur.

ZOBACZ TEŻ:
Lekcja 128 - Umawianie się do lekarza


Zdjęcie frontowe: MN


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Krzysztof K.

03-03-2015 11:33

Angielski to podstawa dziś na świecie , a reszta to tylko dodatki.

aga bandola

22-02-2015 12:46

Ta zaciśnięta pięść to groźba?

Pawel Gie

22-02-2015 09:51

Tutaj to widze sami ekonomisci... warto sie uczyc bo np w PL pozniej mozna sobie dorabiac, 50zl za h udzielajac korkow jakby przepowiednie wrozbity macieja sie sprawdzily

R. C.

22-02-2015 09:44

Nie ma jak to debata inteligentóffffffffffff

pawel piotr

22-02-2015 09:35

no to mieli racje ci co sie nie uczyli siedzac w norge 10 lat

Pawel Gie

22-02-2015 09:31

Jestem ciekaw jak wielu z 200 000 polakow obecnie w norwegii zna chociaz podstawowo norweski....

Byk Miks

22-02-2015 09:20

e tam, po co uczyć się norweskiego skoro u polskiego zachodniego sąsiada stawka minimalna to 8.5 euro za godzinę a do Polski dojedzie się autostradą w kilka godzin ?
a z angielskim w Kanadzie kierowca na etacie zarobi ok 220 000 tyś złotych rocznie. ( źródło 40ton.net )

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram