Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wsłuchaj się w norweskie radio! Czytelnia

Wsłuchaj się w norweskie radio!

5
Skomentuj

Wsłuchaj się w codzienny norweski. Poza nadawaniem muzyki, dostępnej dzisiaj z tylu innych źródeł, radio oferuje także kontakt z żywym, mówionym językiem norweskim.


Lekka forma, dobra dykcja prowadzących sprawia, że język sam wpada do głowy. A przy takim wyborze radiostacji, dla każdego jest coś miłego!    


Średnio radia słucha 60-70 proc. Norwegów - to mniej niż w Polsce, gdzie mówi się nawet o 80 proc. codziennych słuchaczy. Większość z najpopularniejszych stacji radiowych to pochodne NRK – publicznego nadawcy łączącego także telewizję i najważniejszy portal informacyjny. Tym, co ucieszy słuchaczy będzie niemal całkowity brak reklam na tych kanałach - niestety, nie brakuje ich na pozostałych stacjach.


Co ciekawe, według ustaleń Stortingu, od roku 2017 w Norwegii zupełnie zniknie sieć FM, którą zastąpi technologia DAB. Norwegia będzie tym samym pierwszym krajem na świecie, który przeprowadzi taką zmianę.

   

Które stacje warto włączyć? Poniżej krótki opis dwunastu najpopularniejszych kanałów, uwzględnionych na liście TNS Gallup AS – największego biura analizy mediów w Norwegii. W nawiasach podajemy udział procentowy słuchaczy w zeszłym tygodniu.


Dużo gadania


Najpopularniejszą norweską stacją jest ta, na której gości bardzo mało muzyki. Dziwne?

NRK P1 (34,5%) to najbardziej wiekowa stacja w kraju (wystartowała w 1933 roku), dlatego też starsi Norwegowie są do niej najbardziej przywiązani. Prezentuje głównie wiadomości, prognozy pogody i dyskusje, a w tygodniowej ramówce uwzględnia około 24,5 godziny programu lokalnego.


NRK P2 (5,8%) uznaje się za wersję “light” nadawcy. Dwójka skupia się na wydarzeniach kulturalnych i aktualnych sprawach.


Tym, którzy nigdy nie mają dość wiadomości, proponujemy NRK Nyheter (1,9%), a miłośnikom sportu - NRK Sport (0,2%) z relacjami i dyskusjami sportowymi.


Dla melomanów


Fani muzyki współczesnej chętnie wybiorą NRK P3 (12%) lub NRJ+ (5,6%).

Prywatne P4 (23,1%), choć także gra współcześnie, oferuje też czasem starsze piosenki – to druga najpopularniejsza stacja w kraju.


W muzykę współczesną celuje także P5 (3%), odróżniając się od poprzedników tym, że ma zasięg regionalny – oddzielne stacje nadają w Oslo, Bergen, Stavanger i Trondheim. Fani muzyki klubowej mogą wybrać Radio 1 (0,9%), a ten, kto nie ma cierpliwości wysłuchiwać prowadzących, przestawia się na NRK mP3 (5,7%).


Oto stacja którą najprawdopodobniej usłyszysz w poczekalni u dentysty i podobnych miejscach.  Radio Norge (15,2%) gra “złote przeboje”, które polecamy miłośnikom czterech ostatnich dekad popu - choć i tu coraz częściej pojawiają się nowości. Repertuar bardziej retro (sięgający lat 50-tych) oferuje stosunkowo nowa stacja NRK P1+ (3,6%) - tutaj warto zwrócić uwagę na większą ilość muzyki skandynawskiej, śpiewanej w językach ojczystych.


Dla miłośników ostrzejszych brzmień proponujemy pozbawione prowadzących Radio Rock (1,9%), które gra kawałki od The Killers po Megadeath. W rock i brzmienia indie celuje także mniej popularne NRK P13 (1,4%). Na kompletnie przeciwnym biegunie znajdziemy NRK Klassisk (0,4%), jak sama nazwa wskazuje – grające muzykę klasyczną, znowu bez prowadzących.


Zainteresowani? Przejrzyjcie te strony internetowe:

http://www.listenlive.eu/norway.html

http://tunein.com/radio/Norway-r100392/

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
cysiek33
cysiek33 10-10-2015 14:53

ogolnie same starocie no i konkursy o 12 poziom wiedzy powala no po prostu kabaret czeski film

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
X Y
X Y 10-10-2015 00:30

Chodziło mi o RADIO 1, które gra muzykę klubowa

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
X Y
X Y 10-10-2015 00:28

Dajcie spokój z norweskimi radia i, tego nie da sie słuchać! I mowię tu o rozmowach w studiu, szczególnie porannych. Tak na szybko-w audycji, chyba morgenshow albo cos takiego, był temat; co jesteś w stanie zjeść gdy ci spadnie na podłogę...długo, sie przekrzykiwali ze chips z podłogi jest ok a żelki mniej.. I takie tam podobnie. Jak dla mnie radio dla idiotów. Muzykę maja ciekawa ale to zależy w których godzinach, w czwartki, po południu dobra klubowa ma P1 itd. Inne stacje maja jedna płytę i przez cały dzień to samo, ogólnie gowno.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ppp ppp
ppp ppp 01-10-2015 08:09

w radiu to leci Rihanna z 50 x dziennie plus inne amerykanskie shity wiec predzej sie mozna angielskiego nauczyc

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 30-09-2015 14:18

Zaczym te radyjo sluchac? Ino gadajom po norwesku, boga nie chwalom, na tacem nie zbierajom. Maryja zawsze trzezwa dziewica zadnego wielbienia nie ma wsrod tego narodu bezboznikow. Tylko poruta i bezecenstwa w tym radyju. A tfu!

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas