Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Uchodźcy zamieszkają w schronie Czytelnia
klaudia@mojanorwegia.pl 12 października 2015
13:53

Uchodźcy zamieszkają w schronie

8
Skomentuj


Atak atomowy, klęska głodu i napływ azylantów. Gmina Sør-Varanger jest przygotowana na wszystko.


W okolicach szkoły w Kirkenes znajduje się góra, w której jest wejście do opustoszałego od trzydziestu lat schronu. Teraz schron się przyda. 

Schron Fjellehallen powstał w 1984 roku, podczas ostatniej fazy zimnej wojny. Wtedy okazał się niepotrzebny. Ale od września jest przystosowywany do przyjęcia 150 syryjskich uchodźców. Kirkenes leży bowiem na coraz bardziej popularnej trasie, którą z Rosji do Norwegii uciekają uchodźcy.

Przez Rosję do Norwegii


Tylko w ciągu ostatniego weekendu granicę Rosji z Norwegią przekroczyło ponad 200 uchodźców. Większość z nich tę trasę przejeżdża na rowerach. Dlaczego - o tym pisaliśmy tutaj

Coraz większa ilość napływających azylantów sprawia gminie wiele problemów. Oddział UDI (Urząd ds. Uchodźców) w Finnmarku przyznaje, że nie radzi sobie z tyloma ludźmi. 

- Próbujemy zapewnić odpowiednią ilość miejsc, ale jest to trudne zadanie - mówi Bjørn Fridfeldt z północnego oddziału urzędu.

Na razie UDI ma do dyspozycji 150 miejsc w schronie Fjellhallen i 200 miejsc w hotelu Neiden. Uchodźcy, po krótkim pobycie w tych miejscach, są odsyłani dalej, do Sulitjelma, Rognan i Svolvær.

Będzie coraz tłoczniej


We wrześniu trafiło do Norwegii aż 4 904 azylantów - cztery razy więcej niż rok temu i prawie dwa razy więcej niż w sierpniu. Na tym się nie skończy.

- Liczba uchodźców stopniowo wzrasta. W tym roku spodziewamy się ich od 20 do 25 tys. - mówi dyrektor głównego oddziału UDI, Frode Forfang.

W 2016 roku liczba ludzi szukających azylu ma być jeszcze większa, około 30 tys. To nadal znacznie mniej niż w Szwecji, gdzie we wrześniu 2015 roku zamieszkało 24 tys. uchodźców.

Rząd norweski chce przygotować azylantów do tego, że będą musieli wrócić do Syrii po tym, jak skończy się tam wojna.Źródła: nrk.no, vg.no
Zdjęcie frontowe: screenshot, nrk.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
K T
K T 12-10-2015 22:26

@tomas14: I mozna sie z tego smiac i przyklaskiwac Niech sie giermancy sami wykoncza i swoj Eurokolchoz byle Polski zbyt mocno niezasiedlili tymi muzolami. A pozniej rdzenni mieszkancy beda sami prosic Slowianskie Imperium aby przyslalo zielonych ludzikow ktorzy zaprowadza tych brazowych w turbanach oraz kefijach spowrotem do ich krajow pochodzenia. I skonczy sie feudalny-socjalizm w Europie

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
tomas14
tomas14 12-10-2015 22:05

oNI SA JUZ WSZEDZIE..KAZDY WYKSZTALCONY,SAMI INZYNIEROWIE I OINFORMATYCY,,JA PIERD..TO WYCHODZI NA TO ZE W SYRII KAZDY MA WYZSZE WYKSZTALCENIE I TO JAKO INZYNIER ALBO INFORMATYK..zobaczymy jak sie co ktorys zatrudni gdzies w powaznej firmie albo np zacznie mieszac w systemach kontroli lotow lotnictwa cywilnego to taka bedzie rozpierducha ze sie nie polapia ...brawo..

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
tomas14
tomas14 12-10-2015 21:59

To jest jak pisal jeden profesor specjalista od spraw bliskiego wschodu..zajmowanie terytorium przez zasiedlenie..oni zobaczycie beda sie tu czuc jak u siebie,sa rozczeniowi,oni decyduja gdzie chca jechac a gdzie nie, KONIEC EUROPY!!!

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
K T
K T 12-10-2015 21:31

@cysiek33: Ale Rosja ich niechce jak ich przepuszcza to pod warunkiem ze przeniosa sie dalej do zachodniego "feudalno-socjalistycznego raju". Zreszta oni sami tak wola bo w Rosji niepraktykowane sa zasilki przynajmniej nie dla obcych obywateli. Wiec niech wedruja i licznie osiedlaja sie w germanskich krajach, tylko przyklaskiwac

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
cysiek33
cysiek33 12-10-2015 21:12

Tylko w ciągu ostatniego weekendu granicę Rosji z Norwegią przekroczyło ponad 200 uchodźców

jakich uchodźców??? przeciez w Rosji nie ma wojny

to sa imigranci socjalni

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
cysiek33
cysiek33 12-10-2015 20:29
3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
cysiek33
cysiek33 12-10-2015 20:04

juz mysla zeby im dac prace ale lewactwo sie burzy

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
tomas14
tomas14 12-10-2015 19:56

Dzis spotkalem trzech takich..mlodzi,okolo20-25 latek-elegancko ubrani, pogodni.nie zmartwieni niczym, sa tu jak twierdza 2 tygodnie i im sie podoba..kase za darmo dostali,kazdy oczywiscie drogi tel i fajny rower..NA SERIO WLADZE KRAJOW KTORE PRZYJMUJA TYCH CWANIAKOW SA SLEPE-TO NIE UCHODZCY..TO CWANIAKI SZUKAJACE LATWEGO I DARMOWEGO ZYCIA!!!

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas