Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Czytelnia

Rosjanie nadciągają

Redakcja

24 sierpnia 2015 14:01

Udostępnij
na Facebooku
41
Rosjanie nadciągają


Rosyjska flaga nad pałacem królewskim w Oslo. Na ulicach ludzie z transparentami "Rosjanie do domu”. Za miesiąc w norweskiej telewizji zadebiutuje serial według pomysłu znanego autora kryminałów Jo Nesbø. Już teraz budzi on powszechne zainteresowanie, a nawet protesty. 

Akcja serialu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. W Norwegii do władzy dochodzi radykalna partia zielonych, którzy nakazują wstrzymanie wydobycia ropy i gazu. UE wraz z Rosją organizują interwencję, w rezultacie której do kraju fiordów wkraczają wojska rosyjskie. Rozpoczyna się tytułowa okupacja.

Jest już zwiastun programu, obejrzyjcie:


W samą rocznicę

„Niestety, Rosja została przedstawiona jako agresor” – napisał w oświadczeniu cytowanym przez Dagbladet rzecznik prasowy ambasady Rosji w Norwegii – „To bardzo krzywdzące, szczególnie w roku, kiedy obchodzimy 70. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Chyba zapomniano, że to bohaterstwo armii sowieckiej  wyzwoliło Norwegię od nazistów. Scenarzyści próbują zastraszyć widzów nieistniejącym zagrożeniem ze wschodu”.

Oprócz oświadczenia Rosja nie ma w planach żadnych innych akcji protestacyjnych: „Nie należy spodziewać się z naszej strony histerii. To nie w naszym stylu” zapowiedział rzecznik rosyjskiej ambasady.

Po aneksji Krymu

Nesbø napisał scenariusz do kilku pierwszych odcinków już w  2008 roku, czyli na długo przed aneksją Krymu. Jednak dopiero teraz, po zeszłorocznych wydarzeniach, temat zaczęto traktować bardziej poważnie. NRK, norweska państwowa telewizja, która początkowo miała serial emitować, wycofała się z produkcji. Serial przejęła prywatna stacja TV2.

Prawa do wyświetlania „Okkupert” jeszcze przed premierą kupiły stacje telewizyjne m.in w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i krajach Beneluksu, gdzie skandynawskie seriale jak „The Killing” czy „Borgen” cieszyły się dużą popularnością.

Jest to najdroższy projekt w historii norweskich produkcji filmowych: jego budżet oszacowano na ok. 80 milionów NOK. Premiera serialu w Norwegii 27 września 2015.  


źródła: thelocal.no, dagbladet.no
zdjęcie: Fot. wikimedia.org/Elena Torre/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


druch dryh

28-08-2015 01:01

sand vinik

27-08-2015 21:59

a kto straszy Rosja nie prowokowana nie atakuje

Kamil Kurowski

26-08-2015 11:33

Leon .

26-08-2015 08:52

P. H.

26-08-2015 07:42

Zapomniałem dodać co znaczy wskrzesi wielkiego króla Północy. Wystarczy spojrzec na mapę świata żeby to rozpracować. A wytrwale Putin Rosję wskrzesza.

P. H.

26-08-2015 07:40

To ja wam dołożę przepowiednię Nostradamusa . Udało mi się rozkiminić czterowiersz nad którym całe pokolenia intepretatorów się głowiły. "1997 i 7 miesięcy , zstąpi z nieba Król Grozy , wskrzesi wielkiego Króla Północy, przedtem i potem Mars będzie panował szczęśliwie. " . A teraz rozkminka: w sierpniu 1997 władzę w Rosji objął W. Putin (w orginale francuskim jest podane wrzesień w powszechnej wersji lipiec, czyli średnia - sierpień), zstąpi z nieba - w tradycji rosyjskiej władza pochodzi od Boga, Król Grozy - główna ulica w Groznym nosi nazwę W. Putina, poza tym okazał się królem grozy dla żydowskich rozkaradaczy majątku rosyjskiego, musieli zwiewać do Angli albi poszli do łagru. Przedtem i potem Mars będzie panował szczęsliwie to oczywiste - Mars to Bóg wojny, poprzednie wojny za czasów samego Władimira Władimirowicza to Czeczenia, Gruzja, obecną wojnę to znamy. Osobiście obstawiam że jak dojdzie do światowej zadymy to rosyjskie wojska dojdą do Lizbony. Jest tak podane w III przepowiedni fatimskiej , znaczy tam jest podane że będą się przesuwać na zachód pod naporem chińskiego ataku. Kto jest z południa Polski to współczuję jak ma tam jakąś rodzinę , bo wg przepowiedni księdza Markiewicza na podstawie informacji uzyskanych od anioła, cytuję "wszytek lud na południu Polski zostanie wygubiony".

Agata jackowska

25-08-2015 22:45

cysiek33 napisał:
doloz przepowiednie Arteuza i Nostradamusa


to ja ide kupic konserwy i worek cukru


Jakby mialy sie spelnic te przepowiednie, to na co ci konserwy i cukier? Przeciez nie zdazych ich zuzyc, wiec lepiej wez to i sporzytkuj teraz to co masz wydac na te rzeczy.

cysiek33

25-08-2015 21:45

born napisał:
ROSJANIE POKONALI NAZISTÓW, FASZYSTÓW. CZY TAK PISE POLAK? JA UWAŻAM, ŻE POKONALI NIEMCÓW!!!!

niemczy byly pierwszym krajem okupowanym przez nazistow

Krystian Kozyra

25-08-2015 20:11

WujekJanek napisał:
cysiek33 napisał:
ktos juz na forum dawal przepowiednie ze bedzie wojna we wrzesniu 2015

Tez sie tego obawiam. Wrzesien 2015, a dokladnie 2 wrzesien, pozny wieczor.
Tego dnia z 2 tygodniowego pobytu u rodzicow w Polsce wraca do Oslo moja malzonka.
Jesli sie nie ogarne, nie wysprzatam mieszkania, nie pomyje okien, to jak to ktos na forum pisal, we wrzesniu 2015 bedzie wojna.

Armagedon, apokalipsa, eksterminacja, entropia, hekatomba, holocaust, ludobójstwo, masakra, rzeź, unicestwienie, wyniszczenie, wytępienie.

Ostateczne Rozwiazanie kwestii Wujka Janka.

-------
Jan, w tej chwili historycznej próby możesz liczyć na odsiecz przyjaciół...znaczy się w materii mycia okien nasamprzyklad. Takoz wręcz wrazy endlosong Ci nie grozi. Nebojite se - nejste same !

cysiek33

25-08-2015 19:47

a to z mamusia przyjedzie?

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram