Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Oslo stolicą imigrantów Czytelnia
Klaudia Synak 15 października 2015
08:00

Oslo stolicą imigrantów

Skomentuj

W ciągu ostatnich 15 lat w Oslo zamieszkało 112 tys. imigrantów. Stanowią już 32 proc. wszystkich mieszkańców miasta.


Według najnowszych danych norweskiego urzędu statystycznego (SSB) w Oslo mieszka więcej cudzoziemców niż w pozostałych miastach Norwegii.

Z 652 tys. mieszkańców stolicy aż 208 tys. pochodzi zza granicy, a w ciągu ostatnich 15 lat ich ilość wzrosła z 19 do 32 proc. Od 2000 do 2015 roku ilość imigrantów w Oslo wzrosła o 112 tys. Na liczbę tę składają się zarówno nowi imigranci, jak i dzieci, które urodziły się w rodzinach imigranckich.

Najszybciej rosnącą grupą cudzoziemców są Polacy. Tuż za nimi plasują się Somalijczycy, Szwedzi, Irakijczycy i Pakistańczycy.

SBB przygotowało też mapkę, która przedstawia zagęszczenie cudzoziemców w dzielnicach Oslo. Mapa pokazuje również, które dzielnice są najpopularniejsze wśród imigrantów.


Imigranckie dzielnice...


Największą popularnością wśród imigrantów cieszy się dzielnica Stovner, w której cudzoziemcy stanowią większość, bo aż 53 proc. mieszkańców. Najmniej popularną dzielnicą jest Nordstrand, w której imigranci stanowią 16-procentową mniejszość.

15 lat temu tylko trzy dzielnice gromadnie zamieszkiwali imigranci i ich rodziny. Największą popularnością cieszyły się wtedy dzielnice Bjerke, Alna, Grorud i Stovner, Grünerløkka, Gamle Oslo i Søndre Nordstrand, a cudzoziemcy stanowili około 10 proc. mniejszość we wszystkich dzielnicach. Po 15 latach tylko w 14 proc. stołecznych dzielnic są nadal mniejszością, a liczba tych dzielnic, w których są większością, wzrosła z 3 proc. do 16.

...imigranckie ulice

W 2000 roku z 116 ulic stolicy tylko na ośmiu imigranci stanowili więcej niż połowę mieszkańców. Obecnie w dzielnicy Stovner tylko na dwóch ulicach cudzoziemcy stanowią mniej niż 10 proc. mieszkańców, a na ponad połowie są większością.

Nawet w Nordstrand, najmniej popularniej wśród imigrantów dzielnicy, widać zmiany. W 2000 roku na ponad 70 proc. ulic w tej dzielnicy imigranci byli mniejszością (poniżej 10 proc.) - piętnaście lat później takich ulic w tej dzielnicy jest zaledwie 20 proc.


Źródło: SSB, nettavisen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas