Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwescy studenci są zachęcani do studiów w Polsce Czytelnia

Norwescy studenci są zachęcani do studiów w Polsce

Skomentuj

Członkowie Europejskiego Obszaru Gospodarczego fundują stypendia norweskim uczniom i studentom, którzy chcieliby kształcić się w naszym kraju. Wszystko w ramach zacieśniania współpracy między Polską a Norwegią. Do wyboru są zarówno półroczne wymiany studenckie jak i staże w polskich instytucjach zajmujących się kształceniem i kulturą.

Norwegowie, którzy zdecydują się na wymianę trwającą od 3 do 12 miesięcy, mogą liczyć na wsparcie w postaci 600 koron miesięcznie. Dodatkowo dostaną jednorazowo 500 koron na pokrycie kosztów podróży i ubezpieczenia. W ramach stypendium studenci otrzymują także dodatek naukowy w wysokości 1250 euro miesięcznie.

Obecnie w Polsce uczy się około 1500 norweskich studentów. Najwięcej z nich, bo aż 363 studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dużą popularnością cieszą się oczywiście uczelnie medyczne. Z tej kategorii Norwegowie wybierają najczęściej Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Nieco dalej w rankingu znajdują się Poznań, Białystok i Lublin. Polskie uczelnie cały czas wzbogacają oferty studiów w języku angielskim. W tej chwili do wyboru jest ich już ponad 500.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego na lata 2013/2014 wynika, że w Polsce uczy się 35 983 studentów zagranicznych. To aż o 6811 więcej niż w roku 2012. Największą grupę obcokrajowców kształcących się w Polsce stanowią Ukraińcy, tuż za nimi są kolejno Białorusini, Norwegowie, Hiszpanie i Szwedzi. Jak wynika z raportu przedstawionego przez Næringslivets Hovedorganisasjon, chęć do studiowania w Polsce, z roku na rok rośnie.


zainteresowanie studiami w Polsce nieustannie rośnie
fot. nho.no

Nie tylko studenci mogą skorzystać na wzajemnej współpracy Polski i Norwegii. Norwescy uczniowie również angażują się w projekty, które mają na celu zacieśnianie międzynarodowej współpracy. Grupa młodzieży z gminy Nes od kilku semestrów uczęszcza na kurs z wiedzy o krajach europejskich. Uczniowie wspólnie opracowali projekt wyjazdu do Warszawy. Młodzi Norwegowie będą chodzić do miejscowej szkoły, spać u polskich rodzin, poznawać historię i mierzyć się z różnicami kulturowymi. Uczniowie są bardzo optymistycznie nastawieni do projektu.

– Nawiążemy nowe przyjaźnie i przeżyjemy przygodę. Część z polskich uczniów zaprosimy również do Norwegii w kwietniu – mówi Ane Buskenes Andersen, jedna z osób biorących udział w wymianie.

Jak twierdzi Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, Polska jest atrakcyjnym krajem dla zagranicznych studentów ze względu na dobrą jakość studiów, konkurencyjne ceny i stosunkowo niskie koszty utrzymania. Gorzej wygląda kwestia zatrzymania w kraju absolwentów obcokrajowców, którzy w dużej mierze po studiach wracają do swojego kraju aby tam rozpocząć karierę zawodową.

Norweski serwis Dagens Næringsliv opublikował w 2013 roku kilka rad dla wybierających się na studia w Polsce. W artykule pisano m.in. o tym żeby nie zrażać się pierwszymi dwoma latami studiów medycznych. Wśród wskazówek znalazła się również informacja o tym... żeby zabrać ze sobą egzotyczne przyprawy oraz żeby pamiętać o zapisaniu się na coroczną wycieczkę do Zakopanego, którą organizują sobie norwescy studenci zrzeszeni w różnych organizacjach akademickich na terenie całego kraju.

 
źródło: nho.no, tvn24bis.no, regjeringen.no, raumnes.no

źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas