Już jest Kalendarz 2022

Sprawdź
Czytelnia

Młodzież bez pracy

marta.domzalska@mojanorwegia.pl

10 czerwca 2014 07:30

Udostępnij
na Facebooku
4


Nastały ciężkie czasy dla ambitnej młodzieży. Osoby, które nie ukończyły osiemnastego roku życia i chcą zarabiać własne pieniądze, są rozczarowane podejściem pracodawców.


Eda Erdem (17):

- Wysłałam około 60 listów motywacyjnych. Większość pracodawców nie odpowiedziała na moje zgłoszenie, inni twierdzili, że aby podjąć pracę, muszę być pełnoletnia.

 

Pracująca młodzież

Według raportu pod tytułem Edukacja w Zarysie, stworzonego w 2011 roku przez OECD, 30,4 procenta uczniów w wieku od 15 do 19 lat pracuje. Wiele młodych osób zazdrości im tej możliwości.

 

Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO) reprezentuje ponad 23 tysiące firm. Øyvind Lind-Fossen z NHO opowiada o powodach, dla których tak trudno młodym ludziom znaleźć pracę.

- Powodem takiej sytuacji może być fakt, iż nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, które są wymagane przez konkretne firmy. Drugim czynnikiem może być także duża konkurencja na rynku pracy, ponieważ wiele młodych osób jest zainteresowanych podobnymi stanowiskami – mówi.

 

Hidżab?

Eda Erdem twierdzi, że powodem, dla którego nie może znaleźć pracy jest fakt, iż nosi hidżab.

- Kiedy wysyłałam CV ze zdjęciem nie otrzymywałam żadnej odpowiedzi od potencjalnego pracodawcy. Gdy natomiast wysyłałam to samo CV bez fotografii, otrzymywałam odpowiedź – mówi dziewczyna.

 

hidżab

wikipedia.org


- Uważam, że ocenianie osoby zanim się ją pozna jest zwyczajnie głupie. Wiele osób, które noszą Hidżaz, dostaje pracę w miejscach, w których nie ma bezpośredniego kontaktu z klientami, na przykład w telemarketingu. Dlaczego nie mogą pracować chociażby w sklepie? – dziwi się dziewczyna.

 

Korepetycje i call-center

Wcześniej Eda pracowała jako korepetytorka – pomagała małej dziewczynce w nauce pisania i czytania. Dodatkowo przez około rok pracowała w call-center.

 

call center

wikipedia.org


- Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy, zdecydowałam się na wstąpienie do Armii Zbawienia. Tę pracę udało mi się dostać – kontynuuje Eda.

 

Młodzi potrzebują pieniędzy

Erdem uważa, że zdaniem wielu pracodawców młodzi ludzie są nieodpowiedzialni i nie będą podchodzić do pracy na poważnie.

- Uważam, że problemy ze znalezieniem pracy są niedorzeczne. Wiem o wielu młodych osobach, które potrzebują pracy i nikt nie chce ich zatrudnić.

 

penger

flickr.com/nrkbeta


Dziewczyna zdecydowała się na znalezienie pracy, ponieważ chce uniezależnić się od rodziców.

- Chciałabym mieć co robić po szkole, zarabiać własne pieniądze i poznać nowych ludzi.

 

Młodzi zmotywowani

Eda twierdzi także, że zatrudnianie młodych ludzi poniżej osiemnastego roku życia może być pozytywne w skutkach.

- Jesteśmy zmotywowani do pracy i uważam, że mamy do zaoferowania tyle samo co dorośli pracownicy.

 

Laila Erdal Aagesen, która pomaga młody ludziom w osiągnięciu samodzielności – w znalezieniu pracy, mieszkania i zdobyciu odpowiedniego wykształcenia, otrzymała w 2013 roku aż 11 tysięcy zgłoszeń.

 

Szwedzi?

Kobieta uważa, że problemy na rynku pracy dla młodzieży mogą wiązać się z tym, że do Norwegii przyjeżdża wielu Szwedów i podejmuje prace, które nie wymagają osiągnięcia pełnoletniości.

 

- Jest duże zainteresowanie zajęciami, które wcześniej młodzi ludzie mogli otrzymać bez większego problemu. Teraz sytuacja wygląda inaczej, ponieważ pracodawcy mają w kim wybierać i zazwyczaj wybierają osoby starsze – komentuje Aagesen.

  

Źródła: dittoslo.no / wikipedia.no / flickr.com

Zdjęcie slajderowe: wikipedia.org
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Zaneta Krezelok

12-06-2014 11:37

Też tak myślę, dlatego bardzo proszę o wypełnienie krótkiej ankiety mężczyzn, którzy przebywają w Norwegii. Niestety nie spotkałam się z dużym gronem chętnych do jej wypełnienia. wiem, że gdy ktoś słyszy słowo ankieta, chce odwrócić się na pięcie i uciec, jednak jest mi to tak potrzebne jak Wam śniadanie, abym skończyła studia. Bez ankiet nie jestem w stanie tego zrobić a 5 min od 30 mężczyzn to nie jest świat. Także proszę też kobiety o pomoc, aby zachęciły swoich panów do wypełnienia ankiety..

www.ankietka.pl/ankieta/149892/aktywnosc...lych-w-norwegii.html

Brudny Harry

12-06-2014 00:37

" Eda Erdem twierdzi, że powodem, dla którego nie może znaleźć pracy jest fakt, iż nosi hidżab.

- Kiedy wysyłałam CV ze zdjęciem nie otrzymywałam żadnej odpowiedzi od potencjalnego pracodawcy. Gdy natomiast wysyłałam to samo CV bez fotografii, otrzymywałam odpowiedź – mówi dziewczyna.

- Uważam, że ocenianie osoby zanim się ją pozna jest zwyczajnie głupie. Wiele osób, które noszą Hidżaz, dostaje pracę w miejscach, w których nie ma bezpośredniego kontaktu z klientami, na przykład w telemarketingu. Dlaczego nie mogą pracować chociażby w sklepie? – dziwi się dziewczyna."

Praca to nie miejsce do afiszowania się ze swoim światopoglądem, po pracy wierz sobie w co chcesz, ale w pracy zachowaj neutralność, proste jak budowa cepa.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram