Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skomentuj
MN 29 września 2011
11:10
Czytelnia

Kraje nordyckie są najbardziej przyjazne kobietom

 
20 państw, w których, według rankingu
The Daily Beast, kobietom żyje się najlepiej

Amerykańskie pisma The Daily Beast oraz Newsweek przygotowały ranking państw, w których najlepiej żyje się kobietom. Pierwsze miejsce otrzymała Islandia, Norwegia zajęła siódme, a Polska trzydzieste piąte miejsce. Listę zamyka Czad.


Analitycy porównali sytuację pań w 165 krajach, bazując na danych z ONZ oraz Światowego Forum Ekonomicznego. Kryteria brane pod uwagę to sprawiedliwość (ilość praw chroniących kobiety), zdrowie, poziom edukacji, ekonomia (sytuacja kobiet na rynku pracy i ich udział w nim, możliwości awansu) oraz polityka (udział kobiet w życiu politycznym kraju, ich ilość w rządzie).

Sporządzony raport daje wyraźny sygnał - jesteś kobietą, jedź na północ Europy. Kraje nordyckie znajdują się w pierwszej siódemce państw, gdzie kobietom żyje się najlepiej. Rozdzielają je tylko Kanada (trzecie miejsce za Islandią i Szwecją) oraz Szwajcaria (szósta pozycja, za Danią i Finlandią, a przed Norwegią).

Polska w rankingu plasuje się dopiero na 35. miejscu. Jest to niezwykle niepokojące, gdyż porównując dane wskaźniki, wyprzedzają nas państwa takie jak Filipiny, Albania, Chiny, czy Trynidad i Tobago.

Jednak najgorzej przedstawia się sytuacja kobiet w Afryce Środkowej. Aż 15 z 20 państw okupujących dół listy jest położonych w tej części świata.


Źródło: thedailybeast.com
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyty w Norwegii - wywiad z Bartoszem Lewandowskim Multinor finans

Kredyty w Norwegii - wywiad z Bartoszem Lewandowskim Multinor finans

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas