Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Kolejny antyunijny rekord

 
 
Według najnowszych badań już aż 79,8% Norwegów nie chce by ich ojczyzna stała się członkiem Unii Europejskiej. Wejścia do UE chce zaledwie 12,6% społeczeństwa.  Jest to najniższe poparcie dla członkostwa odnotowane do tej pory w Norwegii.


Badanie zostało przeprowadzone przez Sentio na zlecenie Nationen. Potwierdza ono to, co przedstawiły ankiety przeprowadzone przez NRK miesiąc temu. W listopadzie tylko 14,3% pytanych popierało ideę norweskiego członkostwa w unii.

Zdaniem NHO (związek pracodawców) winny odwróceniu się Norwegów od UE jest kryzys w strefie euro. Ponadto, obecnie żadna partia w kraju nie podnosi członkostwa, jako jednej z flagowych kwestii swojej polityki.

Jak zauważa Stein Lier Hansen z Norsk Industri, Norwegowie czują, że dzięki temu, że ich kraj pozostaje poza strukturami wspólnoty, udało im się uniknąć kryzysu, który trawi większość państw Europy.

Jak widać UE wspiera w Norwegii już tylko grupa prawdziwych euroentuzjastów, „zapaleńców", dla których chęć pomocy i jedność europejska są wyższymi wartościami niż dobrze prosperująca gospodarka kraju.

Jeśli tendencja spadku poparcia będzie się utrzymywać temat członkostwa Norwegii w Unii Europejskiej może nawet na dłuższy czas zniknąć z debaty publicznej.


Źródło: nrk.noReklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok