Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Jakie świadczenia przysługują Polakom w Norwegii? Czytelnia
MN 28 września 2014
07:22

Jakie świadczenia przysługują Polakom w Norwegii?

Skomentuj
Borys Borowski wraz z zespołem MultiNOR zajmuje się sprawami Polaków w Norwegii. Szeroki wachlarz spraw, którymi na co dzień się zajmuje pozwala na dostrzeżenie najczęstszych problemów, z jakimi borykają się nasi rodacy. Zapytaliśmy Borysa o najważniejsze kwestie.


Od lat zajmujesz się sprawami Polaków w Norwegii. Dzięki temu masz szeroką wiedzę na temat tego, co dzieje się w tym kraju. Jesteś na bieżąco ze zmianami i przeobrażeniami. Czy nadal warto szukać pracy w Norwegii?


Borys Borowski: Norwegia jest nadal bardzo popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej i nie ma w tym zjawisku niczego dziwnego. Poziom dochodów norweskich, czy opieki socjalnej jest w Polsce na ogół nieosiągalny, a musimy mieć na uwadze to, że wielu rodaków pracujących w Norwegii żyje według „modelu pendlera", czyli na stałe mieszka wraz z rodziną w Polsce i tam wydaje zarobione w Norwegii pieniądze czy inwestuje np. w kupno mieszkania czy budowę domu.
 

W jakich branżach znajdą pracę Polacy?

BB:
Jesteśmy nadal głównie obecni w branżach związanych z pracą fizyczną, takich jak branża budowlana i montażowa, stoczniowa czy sprzątająca. Obserwujemy jednakże znaczący wzrost liczby rodaków w branżach wymagających wyższego wykształcenia, np. w opiece medycznej, branży IT czy w urzędach norweskich. Coraz więcej osób prowadzi także z powodzeniem firmy w Norwegii.


Jak poradzić sobie z barierą językową. Czy podstawy norweskiego to nie za mało?

BB: Polacy zdają sobie sprawę z tego, że język angielski to już jest w Norwegii minimum, a nie zaleta. Największe szanse na dobrą pracę mają osoby znające język norweski. Nawet podstawy norweskiego są mile widziane, dlatego warto uczyć się języka kraju, w którym się przebywa. Oczywiście w niektórych sytuacjach wymagających znajomości specjalistycznego języka, np. w kontaktach z urzędami czy problemach związanych z prawem można powierzyć swoje sprawy podmiotom, które się tym profesjonalnie zajmują i załatwią wszystko w języku norweskim.

 
Podpowiedz jak starać się o pracę w Norwegii.

BB:
Niektórzy starają się o pracę poprzez agencje pośrednictwa pracy, jeszcze inni robią to na własną rękę, śledząc norweskie oferty pracy i wysyłając CV bezpośrednio firmom norweskim. Na pewno warto zadbać o staranne przygotowanie CV w języku norweskim, zgodnie ze standardami panującymi w kraju fiordów. Z doświadczenia wiem, że niektórzy ludzie mają świetne kwalifikacje, ale dysponują CV przygotowanym w nieodpowiedni sposób, co często zmniejsza ich szanse na zatrudnienie. Warto mieć to na uwadze, myśląc o podjęciu pracy w Norwegii.
 

Wielu Polaków, którzy rozpoczęli pracę w Norwegii zastanawia się nad tym jak rozliczać się z podatków. Karty podatkowe, statusy, ulgi, odliczenia, długa lista załączników do zeznania podatkowego. Wszystko to wydaje się bardzo skomplikowane. Jak sobie z tym poradzić?

BB:
Najprostsze rodzaje rozliczeń nie są skomplikowane, jednak te, które przynoszą podatnikowi najwięcej korzyści wymagają już sporej wiedzy na temat przepisów podatkowych. Ponadto wypełnienie zeznania podatkowego to jedno, kolejna kwestia to określenie prawa do danej kategorii odpisów oraz przedstawienie prawidłowej dokumentacji. Dlatego wielu Polaków woli nie zajmować się tą dosyć delikatną materią, słusznie obawiając się konsekwencji błędów. Znaczna liczba rodaków powierza to zadanie profesjonalnym firmom, które wykonują usługi podatkowe na co dzień i radzą sobie bez problemu nawet z najtrudniejszymi przypadkami.

 
Czy możesz podać jakieś przykłady trudnych przypadków?

BB: Mamy na przykład rozliczenia podatkowe rybaków i marynarzy, gdzie w grę wchodzą dość skomplikowane rodzaje odliczeń, a prawidłowe sporządzenie rozliczenia podatkowego w najkorzystniejszy dla podatnika sposób zajmuje sporo czasu. Niektóre rozliczenia typu pendler również wymagają spędzenia sporo czasu przy analizie norweskiego prawodawstwa podatkowego.

 
Wiele osób po czasie dowiaduje się, że mogło skorzystać z ulg przy rozliczeniu. Czy można złożyć odwołanie jeśli nie składaliśmy zeznania podatkowego w wyznaczonym terminie?

BB: Najlepiej złożyć odwołanie w ciągu 6 tygodni od daty publikacji wyniku rozliczenia podatkowego. Wówczas urząd powinien w ciągu 3 miesięcy ustosunkować się do odwołania. Generalnie rzecz biorąc odwołanie można złożyć za ostatnie 10 lat podatkowych, jednak należy się liczyć z tym, że już po roku od daty publikacji wyniku danego zeznania podatkowego urząd może odrzucić składane korekty z uwagi na przeterminowanie. Istotną rolę odgrywa również działanie podatnika lub jego brak przy samym rozliczeniu. Uznaniowe rozliczenie przez urząd, bez ingerencji podatnika zmniejsza szansę na uznanie ewentualnego odwołania.

 
Czy warto odwoływać się od podatku za poprzednie lata?

BB:
Oczywiście, że warto, stawką są zwykle duże pieniądze ze zwrotu podatku. Ryzyko i koszty są na ogół niewielkie, w najgorszych wypadkach, z jakimi się spotkaliśmy urząd po prostu odrzucał odwołanie z uwagi na wspomniane wcześniej przeterminowanie roszczenia podatnika.


Norwegia to kraj, który posiada wysokie stawki świadczeń socjalnych. Czy Polacy przebywający w Norwegii też mogą z nich skorzystać?

BB: Polacy pracujący w Norwegii i odprowadzający tam składki na ubezpieczenie społeczne mogą korzystać ze świadczeń socjalnych tak samo jak każdy inny podatnik norweski. Najpopularniejsze to oczywiście zasiłek rodzinny i opiekuńczy, czyli zasiłki na dzieci oraz zasiłek dla bezrobotnych w przypadku utraty pracy lub skierowania na permittering.


Zajmujecie się przygotowaniem wniosków o zasiłki rodzinne i opiekuńcze w Norwegii. Dużo  osób nie wie, że można ubiegać się o te świadczenia nawet ze zwrotem za poprzednie  okresy.

BB: Tak, to prawda. Wspomniane zasiłki na dzieci można pobierać również, gdy dzieci mieszkają w Polsce oraz właśnie wstecznie, czyli do 3 ostatnich lat pracy wstecz w przypadku zasiłku rodzinnego oraz do 3 miesięcy wstecz w przypadku zasiłku dodatkowego / opiekuńczego. Dodatkowe pieniądze zawsze się przydają, zwłaszcza, że na polskie warunki nie są to małe kwoty. Klienci często mi mówią też, że zakładają lokaty swoim dzieciom i wszystkie pieniądze z zasiłków są na taką lokatę wpłacane. Gdy dziecko skończy 18 lat, dostanie te pieniądze do swojej dyspozycji.


Znajomy, który pracuje w Norwegii pytał się mnie ostatnio, czy jego żona i dzieci, które mieszkają w Polsce mogą tam korzystać z opieki medycznej. Czy wiesz coś na ten temat?

BB: Znajomy może wysłać do Norwegii podanie o wydanie druku E-106, na podstawie którego on sam i jego rodzina w Polsce będą objęci ubezpieczeniem i będą mogli korzystać ze służby zdrowia w Polsce na takich samych zasadach, jak osoby pracujące w Polsce. Urzędy, które będą uczestniczyły w tej procedurze to Helfo w Norwegii oraz Wojewódzki Oddział NFZ w Polsce.


Powiedz, jak wygląda kwestia pożyczek i kredytów. Czy Polak pracujący w Norwegii może ubiegać się o kredyt mieszkaniowy czy gotówkowy w tym kraju?

BB:
Oczywiście, że może. Jednakże taka osoba musi spełniać warunki odnośnie zatrudnienia, wieku, dochodu i stażu pracy w Norwegii. Warunek podstawowy w każdym przypadku to posiadanie stałego numeru personalnego.A kredyt na samochód?

BB: Kredyt na samochód jest dość łatwo uzyskać, wystarczy przepracować w Norwegii 1 rok na stałym numerze personalnym oraz mieć minimalny dochód za ostatni rok w wysokości 250 000 NOK brutto. Trzeba pamiętać po zakupie samochodu, aby go ubezpieczyć.


Jesteście ekspertami w dziedzinie podatków, zasiłków, ubezpieczeń i kredytów w Norwegii. Można u Was wykonać także tłumaczenie dokumentów czy uzyskać wsparcie profesjonalistów przy tworzeniu idealnego CV. Czy są jeszcze jakieś inne sprawy, które pomagacie rozwiązywać?

BB: Przyznam szczerze, że wymienione zagadnienia są po prostu najpopularniejsze, natomiast zwracają się do nas klienci z różnymi problemami, czasami bardzo nietypowymi. Dlatego też faktyczny wachlarz naszych usług jest bardzo szeroki, a znajomość przepisów i swobodny kontakt w języku norweskim z instytucjami norweskimi ułatwia rozwiązywanie różnych problemów. Ponadto naszymi partnerami są prawnicy, instytucje finansowe i inne przydatne podmioty, więc w przypadku, gdy dany problem wykracza poza obszar naszych usług, jesteśmy w stanie polecić podmiot, który będzie w stanie pomóc.


Co jest ważne dla klienta, który chciałby skorzystać z takich usług?

BB: Te oczekiwania się zmieniają na przestrzeni lat. Obecnie, oprócz profesjonalnego wykonania danej usługi, klient oczekuje także prostoty w sposobie powierzania danej sprawy oraz obsługi na najwyższym poziomie. Dlatego też odeszliśmy od tradycyjnego, dość archaicznego podejścia, tzn. zmuszania klienta, żeby musiał przyjść do biura, czekać na swoją kolej obsługi, wypełniać długopisem gąszcz formularzy i czekać na wykonanie. Stawiamy na rozwiązania elektroniczne, w których klient może za pomocą formularzy wygodnie przesłać do nas zapytanie, informacje o sobie i dokumenty nie wychodząc z domu. Przez cały proces dedykowany konsultant jest w kontakcie telefonicznym, e-mailowym i SMS z klientem, doradza i pomaga wypełnić formularze, kontaktuje się z klientem w dogodnym dla niego terminie i przypomina o tym, co należy nam przesłać i w jaki sposób. Po zleceniu usługi klient jest stale powiadamiany o jej statusie wykonania, a samo wykonanie przy kompletnej dokumentacji nie trwa dłużej niż 7 dni.
 

Jakie są korzyści z takiego sposobu realizacji usług?

BB: Klienci są zadowoleni, bo cenią sobie zainteresowanie firmy ich sprawą na każdym etapie usługi, od A do Z. Mają słuszne poczucie, że każdy jest przez nas traktowany priorytetowo i indywidualnie. Często otrzymujemy informację zwrotną, że nasza obsługa przewyższa o lata świetlne konkurencję, do której np. nie można się dodzwonić lub nie odpowiada na maile. Nie ukrywam, że takie opinie cieszą i motywują do dalszej pracy.

 
Dziękuję za rozmowę.

BB:
Dziękuję.

zdjęcie: fotolia - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas