kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Czytelnia

Góry w wersji spokojnej, ekstremalnej czy może las?

marta.domzalska@mojanorwegia.pl

08 listopada 2014 07:00

Udostępnij
na Facebooku


Norwegia jest pełna pięknych krajobrazów i zapewnia szeroki wachlarz wypraw. Opowiedzcie o swoich ulubionych trasach turystycznych i pieszych wycieczkach.


1.       Svartdalen – leśna wyprawa

Tęsknisz za naturą i brakuje Ci ruchu. Doskonałym pomysłem na aktywny wypoczynek będzie około pięciogodzinny spacer po lesie w Oslomarka. Trasa jest dość długa, spacerowicz musi przejść nieco ponad dziesięć kilometrów. Nie taki jednak las straszny, spacer nie sprawi problemu nikomu. Teren jest przyjazny dla dzieci, dorosłych oraz seniorów.

 

Znajdziesz tu spokój, odrobinę mistyki i poczujesz się jak wśród troli.

 

las

wikipedia.org


Udaj się do chronionego lasu w  Østmarka i pokonaj urokliwą trasę z Skullerudstua aż do Østmarkskapellet. Rusz na południe, podziwiaj jedną z najbardziej charakterystycznych ścieżek turystycznych w Marka tak długo, aż dotrzesz do Sølvdobla.

Wycieczka tą trasą sprawi, że poznasz tereny Østmarka z najlepszej strony. Zapuść się w głęboki wąwóz, odpoczywaj chodząc wśród zieleni drzew i podziwiaj aksamitne dywany mchu. Nie zapomnij także sfotografować jednej z największych sosen w tym regionie.

 

trasa wycieczki

Trasa / ut.no


Jak wrócić do domu? Nic prostszego, wystarczy zawrócić i podążać tą samą trasę. Nie będzie to jednak nużące, ponieważ wszystko, co już widzieliście, ukarze się z innej, zupełnie nowej perspektywy.

 

2.       Rallarvegen, czyli od gór do morza na rowerze

Rallarvegen to trasa turystyczna znajdująca się między Bergen a Oslo. Wycieczkę można odbyć w trybie ekspresowym, w jeden dzień, jednak dla miłośników norweskiej natury będzie to zdecydowanie za mało.

Rallarvegen najlepiej potraktować jako pomysł na spędzenie długiego weekendu. Trzydniowa wycieczka, spanie w namiotach i fotografowanie natury będzie niezapomnianym doświadczeniem. O tej porze roku zdecydują się na nią zapewne tylko wytrwali podróżnicy, którym niestraszny chłód listopadowych nocy.

 

Rallarvegen

wikipedia.org


Z Finse będziecie mogli podziwiać lodowiec Hardangerjøkulen i nie zdziwcie się, jeśli po drodze natkniecie się na śnieg. Z punktu widokowego w Finse, ścieżka rowerowa doprowadzi Was do jeziora Fagervatnet.

Dalszy etap trasy ulegnie zmianie – z wysokogórskiej scenerii przeniesiecie się w dzikszy krajobraz zachodniej Norwegii.

 

Rallarvegen

wikipedia.org


Trasa nie powinna sprawiać większych trudności, jednak miejscami trzeba być bardzo ostrożnym, a nawet zrezygnować z jazdy i przespacerować się z rowerem. Zdarza się, że traficie na drogi w dość złym stanie lub kamieniste ścieżki, które mogą utrudnić jazdę na rowerze. Wybierając Rallarvege, należy pamiętać o odpowiednich ochraniaczach, zwłaszcza kasku.

 

Rallarvegen

wikipedia.org


3.       Park Narodowy Jotunheimen

Góry Jotunheimen są najwyższe w Skandynawii, przewyższają nawet inne szczyty północnej Europy. To właśnie tam znajduje się najwyższy szczyt Norwegii mierzący 2498 metrów.

Park to jednak nie tylko góry. Wybierając się na pieszą wycieczkę zobaczycie wiele lodowców oraz urokliwych rzek i jezior.

 

Zapierający dech w piersiach widok

wikipedia.org


Szlaki turystyczne obfitują w ślady dawnej działalności człowieka – kamienne kopce będące pozostałościami po oznaczeniach dawnych traktów oraz schronienia budowane przez sokolników. Krajobraz zachwyca swoim pięknem, nic więc dziwnego, że stanowił źródło inspiracji dla artystów, między innymi Henrika Ibsena oraz Edwarda Griega.

 

Park zaskakuje klimatem, który jest zaskakująco łagodny. Mimo późnej pory roku, można spodziewać się dużego nasłonecznienia i nie należy obawiać się przejmujących powiewów zimnego wiatru.

 

Ścieżka w Besseggen

wikipedia.org


Dla odważnych podróżników zaprawionych w górskich bojach, koniecznym punktem wycieczki będzie z pewnością grań Besseggen, która rozciąga się między dwoma jeziorami, Gjende i Bessvatnet. Dlaczego jest to trasa dla osób o mocnych nerwach? Ścieżka jest dość stroma i biegnie tuż nad 400 metrową przepaścią. Na tej wysokości wieje zazwyczaj silny wiatr, który może utrudniać wspinaczkę. Wybierając tak ekstremalny spacer, należy mieć się cały czas na baczności.

 

Besseggen zostało docenione przez National Geographic, o czym pisaliśmy w czerwcu tego roku.

Link do artykułu

 

 

Niezależnie jakie wyprawy preferujecie – spokojne spacery po lesie, przejażdżki rowerowe czy bardziej ekstremalne wycieczki górskie, każda z tras jest warta polecenia.
Każda z propozycji jest znana i lubiana przez Norwegów.

Jakie trasy wybieracie Wy – te popularne, opisywane w przewodnikach czy może własne, nieznane.
Podzielcie się z innymi swoimi turystycznymi preferencjami i wysyłajcie zdjęcia z ulubionych wypraw.

 

 

 

 

Źródła: ut.no / rallarvegen.com / visitnorway.com

Zdjęcie slajderowe: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram