Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ciekawe miejsca w promeniu 100 km od Stavanger Czytelnia
Redakcja 24 września 2015
14:02

Ciekawe miejsca w promeniu 100 km od Stavanger

1
Skomentuj


Kontynuujemy nasz cykl o atrakcjach w pobliżu norweskich miast. Zgodnie z Waszym życzeniem, po Oslo i Bergen przyszła kolej na Stavanger. Co warto zobaczyć w promieniu 100 km od miasta?


Nie wiesz, co zobaczyć w weekend, a nie chcesz siedzieć w mieście? Przybywamy z pomocą! Oto przegląd ciekawych miejsc, do których dotarcie powinno zająć maksymalnie nieco ponad godzinę.

1. Sverd i Fjell (5 km od Stavanger)


Pomnik znany jest pod różnymi nazwami: "Miecz w skale" albo "Trzy miecze". Monument upamiętnia bitwę w Hafrsfjord stoczoną w 872 roku, podczas której Harald Pięknowłosy pokonał rywali, co otworzyło mu drogę do zjednoczenia kraju. Największy miecz, o wysokości 9,2 metrów, symbolizuje zwycięskiego króla, a dwa mniejsze - przegranych przeciwników. Pomnik jest jednocześnie symbolem pokoju. Miecze osadzono w skale, aby nigdy więcej ich nie używać.

latarnia wFeistein

2. Latarnia w Feistein (26 km od Stavanger)

Wstęp: pobyt dzienny + oprowadzanie dla zorganizowanych grup - 500 NOK

Latarnia w Feistein jest położona na wyspie, 2 km na zachód od Sele. Od połowy XIX wieku wskazuje statkom drogę do portu. Obecna latarnia została zbudowana w 1914 roku i ma kształt 25-metrowej stalowej wieży. Feistein posiadał własną kuźnię. Kompleks budynków na wyspie znajduje się pod ochroną, jako zabytek kultury.

Więcej informacji TUTAJ

tivoli

3. Kongeparken w Gjesdal (34 km od Stavanger)

Wstęp: dzieci do 90 cm wzrostu - gratis, dzieci do 15 lat - 269 NOK, dorośli - 289 NOK (dostępne zniżki na ferie jesienne, dziecko obchodzące urodziny - wstęp gratis)

Największy park rozrywki w zachodniej części Norwegii. Ponad 50 atrakcji dla całej rodziny, w tym tor a'la bobslejowy, karuzele, baseny wypełnione piłeczkami oraz mini-fabryka czekolady Freia, gdzie dzieci mogą wyrabiać własne przysmaki. 

Więcej informacji TUTAJ

Turyści na Preikestolen

4. Preikestolen (36 km od Stavanger)

Preikestolen (dosł. ambona) to znany na całym świecie klif o wysokości 604 m, położony nad Lysefjordem. Płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Bezpośrednio na szczyt wiedzie pagórkowata droga o różnicy poziomu 350 m i długości 3,8 km. Piesza wycieczka zajmuje ok. 3-4 godziny w obie strony.

farma wiedzy

5. Farma wiedzy w Nærbø (40 km od Stavanger)

Wstęp: dzieci - 60 NOK, dorośli - 120 NOK, studenci - 60 NOK

Na farmie nauki goście są zachęcani, aby uczyli się poprzez własnoręcznie przeprowadzane doświadczenia. Placówka otrzymała nagrodę "Muzeum Roku" w 2009 roku.

Więcej informacji TUTAJ

fabryka czekolady

 6. 6. Fabryka czekolady w Egersund (74 km od Stavanger)
 

Fabryka czekolady to lokalna atrakcja, spełnienie marzeń mieszkańców o ożywieniu ich miejscowości. Udało się! Produkty z najlepszej belgijskiej czekolady, o smakach jakie tylko wymyślisz, są na wyciągnięcie ręki. Od czasu do czasu organizowane są tu kursy tworzenia słodyczy. Daty szkoleń należy sprawdzać na stronie fabryki. 

Więcej informacji TUTAJ
  

źródło: regionstavanger.com
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Radek Ibek
Radek Ibek 25-09-2015 20:58

"Rogaland" to pierwsze primo,a po drugie ultimo,to prekestolen jest do oglądania a nie do wąchania

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas