
Minister Ausun Lysbakken, Foto: regjeringen.no |
Rezultatem prac komisji jest także drugi raport, dotyczący integracji. Powstał on na skutek sprawozdania opracowanego przez komisję Grete Brochmann na temat tego, w jaki sposób imigracja wpływa na system opieki.
Komisja pod przewodnictwem Kaldheima złożyła rządowi konkretne propozycje nowych działań, które miałyby rozszerzyć ofertę pracy dla imigrantów i pomóc im w nauce języka. Tym, co najbardziej zmartwiło komisję jest mniejszość imigrancka żyjąca z dużo niższych dochodów niż ogół ludności kraju.
Według ostatnich statystyk, zawierających dane z 2008 roku, uchodźcy oraz imigranci urodzeni w Norwegii zarabiają przeciętnie o 25% mniej niż reszta.
- W odniesieniu do ogółu ludności, duży odsetek osób o niskich dochodach stanowią imigranci. Podejmowane obecnie kroki zapobiegawcze nie dają wystarczająco dobrych rezultatów. Nie zmniejszają też różnic, co dotyka szczególnie kobiet i dzieci – powiedział przewodniczący komisji Kaldheim.
Źródło: fvn.no

Raport Norwegia
Twoje centrum aktualności i najnowszych wiadomości z Norwegii. Publikujemy dziesiątki informacji dziennie, abyś był zawsze na bieżąco. W jednym miejscu znajdziesz kluczowe informacje: od alertów pogodowych i sytuacji na drogach, przez doniesienia z rynku pracy, po najważniejsze wydarzenia z Oslo, Bergen, Stavanger i wszystkich regionów Norwegii.