Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Ciekawostki

Zaćmienie słońca w Norwegii

klaudia@mojanorwegia.pl

19 marca 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Zaćmienie słońca w NorwegiiTo niesamowite zjawisko zobaczymy już w ten piątek.
Już od wtorku zachwycamy się piękną zorzą polarną. Zaś w ten piątek będziemy mogli doświadczyć kolejnego niesamowitego zjawiska, jakim jest zaćmienie słońca. 

Od ostatniego zaćmienia słońca widocznego w Norwegii minęło 60 lat. Zjawisko będzie widoczne w całym kraju, jednak na Svalbardzie będzie można ujrzeć całkowite zaćmienie słońca. 

- Częścią uroku Svalbardu jest to, że możemy tam zobaczyć zorzę polarną za dnia. Ludzie, którym uda się zrobić zdjęcie zorzy za dnia podczas całkowitego zaćmienia słońca, będą autorami fotografii, których jeszcze nikt nigdy nie wykonał – mówi Pål Brekke, który pracuje w Norsk Romsenter. 


zorza w Norwegii

foto: flickr.com/The Municipality of Tromso

60 lat minęło 


20 marca będzie można zobaczyć w Norwegii zaćmienie słońca. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 1954! W Norwegii będzie można zobaczyć słońce zasłonięte w 90-95%. 

W Longyearbyen na Svalbardzie całkowite zaćmienie będzie trwało około 3 minut. Innym miejscem, gdzie będzie można zobaczyć całkowite zaćmienie są Wyspy Owcze. Są to jedyne dwa miejsca na świecie zamieszkałe przez ludzi, gdzie będzie można zobaczyć takie zjawisko. 

okulary na zaćmienie

Pamiętajcie o zabezpieczeniu wzroku!
foto: wikipedia.org

- Longyearbyen jest dość daleko położone, ale znajduje się tam kilka hoteli w których można się zatrzymać – mówi Brekke. 

„Sprzedane” zaćmienie 


Już w 2007 roku ludzie zaczęli rezerwować miejsca hotelowe w Longyearbyen aby zobaczyć zaćmienie słońca. W chwili obecnej mieszkańcy miasteczka wynajmują domki i pokoje dla turystów w cenie 25 000 koron za noc. 

zaćmienie

foto: wikipedia.org

W cieniu księżyca 


W piątek cień księżyca padnie na pas Atlantyku i Bieguna Północnego. Mimo że zaćmienie będzie widoczne w całej Norwegii, Brekke jest zdania, że różnica w zaćmieniu na Svalbardzie a reszcie kraju będzie dosłownie różnicą między nocą a dniem. 

- W Oslo zaćmienie będzie widoczne jedynie w jakichś 10%, więc światło dzienne będzie nadal widoczne – mówi Brekke. 

Zależne od miejsca 


Poniżej podajemy tabelę, w jakich miastach i o której godzinie będzie widoczne zaćmienie słońca. 

lista miejsc

foto: himmelkalenderen.no


Zaćmienie w telewizji 


Telewizja NRK zamierza transmitować zaćmienie słońca z Longyearbyen już od 20 marca od godziny 10:00. Transmisja będzie również dostępna w telewizji internetowej. Możecie znaleźć ją TUTAJ  


Na kolejne zaćmienie słońca widoczne w Norwegii trzeba będzie czekać wiele lat, gdyż jest zaplanowane na 2061 rok. Również wtedy całkowite zaćmienie będzie widoczne na Svalbardzie. Źródła: nrk.no, dagbladet.no, nordlys.no, himmelkalenderen.no, tv2.no 
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok