Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Ciekawostki

Uwaga właściciele psów! Do 20 sierpnia czworonogi muszą być wyprowadzane na smyczy

Udostępnij
na Facebooku
Uwaga właściciele psów! Do 20 sierpnia czworonogi muszą być wyprowadzane na smyczy


Nakaz obowiązuje od 1 kwietnia do 20 sierpnia. W niektórych gminach psy muszą chodzić na smyczy cały rok.


Wymóg używania smyczy podczas spacerów z psami jest określony prawnie (lov om hundelhold, rozdział 2, paragraf 6). Prawo obejmuje nie tylko obowiązek prowadzenia psów na smyczy, ale też odcięcie im dostępu do samodzielnego, swobodnego poruszania się poza posesją właściciela. Wszystko to po to, aby zapobiec polowaniom i zabijaniu dzikich i hodowlanych zwierząt (owiec, kóz, reniferów, koni, dzików itp.) oraz niszczeniu ich legowisk i miejsc wysiadywania jaj.

Prawo obowiązuje w całej Norwegii, zwolnione są z niego psy pasterskie, policyjne i inne „pełniące służbę", można starać się o zniesienie zakazu w przypadku psów przewodników. Władze gminne mogą też udzielić jednorazowej zgody na zniesienie zakazu np. na czas polowania. W Norwegii znajdują się specjalnie przygotowane miejsca, w których psy mogą pod nadzorem właścicieli przebywać bez smyczy.

Złamanie prawa wiąże się z nałożeniem kary pieniężnej lub z pozbawieniem wolności do jednego miesiąca.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć


O tym, że nakaz wyprowadzania psów na smyczy jest bardzo potrzebny i należy o nim przypominać tak często, jak tylko się da, przekonała się właścicielka psa rasy husky, Anne Skolseg. Kobieta wybierała się z psem na spacer, przed wyjściem z domu przyczepiła do psiej obroży smycz. Ledwo zdążyła przekroczyć próg domu, a husky został zaatakowany przez puszczonego wolno psa rasy akita (myśliwski szpic japoński, może ważyć nawet 45 kilogramów). Akita nie wyrządził drugiemu psu szkody, jednak bywa, że zwierzęta nie tolerują innych osobników w okolicy i dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.  

Zdarzały się też w Norwegii przypadki zastrzelenia psów, które biegały wolno i zbliżyły się do terenu hodowli. Właściciele nie zdają sobie często sprawy z tego, że zwierzęta posiadają instynkt łowiecki, a nad zwierzęciem, które zdążyło odbiec kilkanaście metrów ciężko będzie zapanować. Organizacja rolnicze dodają jednak, że w ciągu ostatnich kilku lat zauważyły spadek ilości pogryzień dzikiej i hodowlanej zwierzyny przez psy.

Pamiętajcie, że smycze są obowiązkowe w całej Norwegii do 20 sierpnia, sprawdźcie też, jakie ustalenia obowiązują w gminie, w której mieszkacie.


Źródło: dagbladet.no, norsksauoggeit.landbruksavisen.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok