Już jest Kalendarz 2022

Sprawdź
Ciekawostki

Światowy Dzień bez Papierosa w Norwegii

Udostępnij
na Facebooku
1


Niektóre norweskie restauracje zdecydowały się na próbę zmiany upodobań swoich klientów i wprowadziły jednodniowy zakaz palenia na terenie ogródków piwnych.Jeden dzień bez papierosa

Już w tę sobotę – i tylko tego dnia – wiele restauracji posiadających ogródki piwne zagwarantuje klientom strefę wolną od dymu tytoniowego i wprowadzi zakaz palenia papierosów. Dlaczego właśnie sobota? Tego dnia, 31 maja, świętowany jest Światowy Dzień Bez Papierosa.

 

zakaz palenia

pixabay.com


Norwescy palacze ograniczani już 10 lat

Tego lata minie dziesięć lat odkąd w Norwegii wprowadzono ograniczenia dotyczące palenia papierosów. Wtedy właśnie Dagfinn Høybråten – pomysłodawca, był najbardziej oczerniamym człowiekiem roku. A przeciwnicy palenia tytoniu wiwatowali na jego cześć.

 

popielniczka

wikipedia.org


Ogórdki piwne - alternatywa dla palących

Po wprowadzeni zakazu palenia wewnątrz na przykład restauracji, znaleziono odpowiednią alternatywę. Chodzi tu o ogródki piwne, które dostępne są przez większość miesięcy w roku, nawet te chłodniejsze – wtedy to klienci mogą ogrzać się siedząc przy grzejących lampach i okrywając się ciepłymi kocami. Takie zewnętrzne restauracje cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością zarówno wśród palaczy, jak i osób niepalących. W najbliższą sobotę także te miejsca zmienią się w strefę wolną od dymu tytoniowego.

 

ogródek piwny

pixabay.com


Bez dymu smakuje lepiej

- Każda potrawa smakuje dużo lepiej wtedy, gdy nie czujemy dymu tytoniowego. Uważamy, że jadalnie umieszczone na świeżym powietrzu, w których na dodatek nie można palić, jest doskonałym pomysłem. Takie miejsca mogą stanowić konkurencję dla innych zewnętrznych restauracji, w których palenie jest dozwolone – powiedziała Anne Lise Ryel, sekretarz generalny z norweskiej organizacji walczącej z rakiem (Kreftforeningen).

 

Anne Lise Ryel

Anne Lise Ryel / wikipedia.org


Anne Lise Ryel otrzymała także Norweskiego Stowarzyszenia Alergików i Osób Chorych na Astmę (NAAF).

- Zdając sobie sprawę, że prawie 25 procent dzieci przed szesnastym rokiem życia choruje na astmę, 8 – 10 procent dorosłych choruje przewlekle na astmę lub zmaga się z alergią, musimy postarać się, aby to zmienić. Należy nauczyć się, że wypicie kawy lub zjedzenie posiłku nie musi łączyć się z zapaleniem papierosa, a tym razem przeszkadzaniem innym klientom. Restauracje, które wprowadzą zakaz palenia sprawią swoim klientom ogromny prezent – powiedział Trond Solvang z NAAF.

 

Oto restauracje, które zdecydowały się na obchody Światowego Dnia bez Papierosa:

·         Egon w Tromsø

·         Egon Søndre w Trondheim

·         Egon w Gjøvik

·         Egon Kjøttbasaren w Bergen

·         Egon Stavanger

·         Egon na Jernbanetorget w Oslo

 

 no smoking

 wikipedia.org 

Źródła: dittoslo.no / wikipedia.org /  pixabay.com

Zdjęcie slajderowe: flickr.com/Roman Pavlyuk


 

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram