Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Ciekawostki

Stary telefon - nowe możliwości!

Udostępnij
na Facebooku
5
Stary telefon - nowe możliwości!


Trzech na czterech Norwegów przyznaje, że ma w domu stary, nieużywany telefon komórkowy. Kampania „Brukt mobil – nye muligheter” przekonuje, że najwyższa pora zrobić z tych urządzeń użytek!

Norstat przeprowadziło badanie, z którego wynika, że 77% ankietowanych Norwegów przyznaje się do trzymania w mieszkaniu co najmniej jednego starego i nieużywanego telefonu komórkowego. Natomiast 26% osób biorących udział w badaniu potwierdza, że w ich domu prawdopodobnie zalegają aż trzy lub cztery stare, nikomu niepotrzebne komórki. Z danych zebranych przez Norstat wynika również, że to kobiety bardziej „przywiązują się” do swojego telefonu, który współcześnie ma dużo więcej funkcji niż smsowanie i dzwonienie. Ankietowani mieszczący się w przedziale wiekowym 18-34 lata często przyznawali się, że nie potrafiliby żyć bez swojej komórki i nawet gdy kupują sobie nowe urządzenie, szkoda im pozbyć się starego.


stary telefon można poddać recyklingowi
fot. fotolia.com


Tymczasem, okazuje się, że nawet przestarzały, leżący na dnie szafiy sprzęt, może okazać się przydatny. 90% części użytych do produkcji telefonów komórkowych można recyklingować. 23.03 ruszyła kampania ”Brukt mobil – nye muligheter” (”Używany telefon – nowe możliwości”). Projekt realizowany jest dzięki współpracy Telenor Norge i Norges idrettsforbund. Kampania ma na celu uświadomienie norweskiemu społeczeństwu jak ważną kwestią jest recykling sprzętu oraz zaktywizowanie ludzi do zbiórki tego typu starych urządzeń. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez Norstat, obliczono, że Norwegowie mogą trzymać w domach nawet około 10 milionów nieużywanych telefonów. W szafach, na półkach zalegają niepotrzebne rzeczy, które mogłyby zostać ponownie użyte. Pomysłodawcy kampanii zapraszają wszystkie dzieci, które należą do lokalnych drużyn sportowych do zorganizowania zbiórki i włączenia się w akcję. Za każdą zebraną komórkę można uzyskać 30 koron. Obliczono, że gdyby wszystkie osoby w Norwegii zgodziły się oddać swoje nieużywane telefony, na sport w tym kraju można by było przeznaczyć dodatkowe 300 milionów koron!

Od 2009 roku udało się zebrać w Norwegii 500 000 nieużywanych telefonów komórkowych. Dzięki dochodom z akcji na rozwój norweskiego sportu można było przekazać 18 milionów koron. Dotychczas jest to najwyższy wynik osiągnięty podczas tego typu akcji.
Organizatorzy trzymają jednak kciuki żeby w tym roku udało się pobić ten rekord.

Chcielibyśmy zaprosić do udziału w akcji wszystkie dzieci zainteresowane sportem, które chciałyby zorganizować zbiórkę i zrobić coś dla drużyny, w której ćwiczą. Płacimy 30 koron od każdego zebranego telefonu, bez względu na stan techniczny urządzenia – mówi Berit Svendsen z Telenor Norge.

Pieniądze otrzymane za zebrane telefony komórkowe, drużyny będą mogły przeznaczyć na różne działania sportowe – organizowanie zawodów z nagrodami, wyposażenie sal, kupno potrzebnego sprzętu lub... spełnienie marzeń o wystąpieniu na turnieju piłki ręcznej w Danii, jak zrobiła to drużyna "Jenter 003"!


Aby włączyć się w akcję wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Więcej o zasadach "Brukt mobil - nye muligheter" można przeczytać tutaj.


źródło: siste.no, telenor.no, idrett.no
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan .

24-03-2015 22:25

Hardi napisał:
a ja używam starej poczciwej noki, dla mnie posiada same zalety bateria trzyma ponad tydzień, jest odporna na upadki, nie posiada GPSu dzięki czemu komunofaszyści nie mogą mnie tak łatwo zlokalizować, itd. itd. itd. a to że nie posiada różnych bzdetów to nie problem, do tego wszystkiego mam komputer telefon służy mi jedynie
do dzwonienia i smsowania


Też mam Nokię. 8-letnią. Niezniszczalną. Oldskulową. I jestem z niej z roku na rok coraz bardziej zadowolony. Jak moja żona się ze mnie śmieje to jej mówię że jeszcze 10 lat a sprzedam w antykwariacie telefon i kupię za to nowego Jaguara. A ona twierdzi że nic z tego, że telefon już w przyszłym roku zostanie mi zarekwirowany przez UNESCO i wpisany na Światową Listę Dziedzictwa... I dodaje, że Fred Flinston miał taki sam telefon, Mieszko I miał już nowszy, bardziej wypasiony model.

Brudny Harry

24-03-2015 22:05

a ja używam starej poczciwej noki, dla mnie posiada same zalety bateria trzyma ponad tydzień, jest odporna na upadki, nie posiada GPSu dzięki czemu komunofaszyści nie mogą mnie tak łatwo zlokalizować, itd. itd. itd. a to że nie posiada różnych bzdetów to nie problem, do tego wszystkiego mam komputer telefon służy mi jedynie
do dzwonienia i smsowania

Jan .

24-03-2015 20:54

Ferdek kiepski mawiał:
A co mnie to gówno obchodzi panie Paździoch?

ppp ppp

24-03-2015 07:47

cos mi sie wydaje ,ze niedlugo te "uzywki" w jakis magiczny sposob trafia na allegro.
osatnio byla tez jakas akcja z ubraniami dla Ukrainy ,a pozniej na litewskim serwisie aukcyjnym te ubrania sie pojawily.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok