Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Ciekawostki

Przebudzony wulkan

Redakcja

21 września 2015 13:35

Udostępnij
na Facebooku
Przebudzony wulkan


Wczoraj minęło 45 lat od przebudzenia się wulkanu Beerensberg w czasach współczesnych. Ewakuowano wtedy wszystkich mieszkańców pobliskiej wyspy, czyli 37 mężczyzn.


To najbardziej położony na północ aktywny wulkan w Europie. Znajduje się na wyspie Jan Mayen, od 1930 roku należącej do Norwegii. Pod względem wysokości jest on drugi w Europie (po Etnie). Krater wulkanu ma około kilometra średnicy. W znacznej części jest on pokryty lodowcem.

20 września 1970 doszło do erupcji. Nikt się jej nie spodziewał, ponieważ było to dopiero czwarte takie wydarzenie odnotowane w kronikach. Poprzednio wzmianki o podobnym zjawisku pochodzą z 1732, 1818 i 1851 roku. Po przebudzeniu, wulkan dawał o sobie znać jeszcze dwukrotnie, w 1973 i 1985, kiedy wystąpiło dodatkowo trzęsienie ziemi o sile 5 stopni w skali Richtera.

Poniżej możecie zobaczyć materiał reporterów „Dagsrevyen" którzy relacjonowali sytuację.

I dag er det 45 år siden det første observerte vulkanutbruddet på norsk jord i moderne tid. Dagsrevyen sendte reporter Geir Helljesen ut i fly over Jan Mayen og Beerensberg for å dokumentere den historiske hendelsen.

Posted by NRK on 20. september 2015
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok