Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegowie spadli w rankingu znajomości języka angielskiego. Polacy coraz lepsi! Ciekawostki
agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl 13 listopada 2014
11:08

Norwegowie spadli w rankingu znajomości języka angielskiego. Polacy coraz lepsi!

3
Skomentuj

Z roku na rok Norwegia zajmuje coraz niższe miejsce. 


Wyniki badań opublikowała organizacja Education First (EF) zajmująca się m.in. nauczaniem i organizowaniem językowych wymian akademickich na całym świecie. Co roku EF przeprowadza badania mierzące znajomość języka angielskiego. W 2014 Norwegia zajęła piąte miejsce. Pod uwagę brano 63 kraje. Na szczycie rankingu znalazła się Dania, drugie miejsce przypadło Holandii, a trzecie Szwecji. Polska uplasowała się na pozycji szóstej, o cztery oczka wyżej niż w zeszłym roku. EF porównuje również dane z poprzednich edycji badania. W zestawieniu z Polską Norwegia wypada dość blado. 


Poziom znajomości angielskiego w Polsce jest coraz lepszy
foto: ef.pl 


EF zajmuje się również szukaniem zależności między dobrą znajomością angielskiego a poziomem życia w danych państwach. W tym roku wyraźnie zanotowano wzrost kompetencji językowych w krajach rozwijających się. Organizacja kładzie również nacisk na fakt, że w wielu krajach na świecie nauka tego języka nadal jest luksusem, na który ludzi po prostu nie stać. Najgorzej wypadły kraje bliskowschodnie. 

Jeszcze trzy lata temu Norwegowie przodowali w rankingu i zostali uznani za najlepiej posługujący się językiem angielskim naród na świecie. W 2012 roku zanotowano jednak duży, jak na ten kraj, spadek – z samego szczytu na miejsce piąte. Co ciekawe, najsłabszym wynikiem charakteryzowały się wówczas osoby w wieku szkolnym. 

– Nadal mieścimy się w pierwszej piątce, ale spadek jest dla nas alarmującym sygnałem. Dzięki badaniu okazało się, że wcale nie jesteśmy tak dobrzy jak nam się wydaje, ale mamy ambicje, żeby znajdować się wśród najlepszych – mówił Morten Davidsen z EF w Norwegii. 

Opierając się wyłącznie na danych udostępnionych przez EF, można wyciągnąć wniosek, że niewiele zrobiono, aby poprawić norweski wynik. Czy inne kraje w przyszłości przegonią Norwegów pod względem znajomości angielskiego? Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda cały ranking:


ranking znajomości języka angielskiego
foto: ef.pl 
Norwegia nadal jest uważana za kraj, w którym bardzo łatwo jest dogadać się w języku angielskim. Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie i czy zauważyliście, że sami Polacy mówią lepiej po angielsku?źródło: ef.no, thelocal.no, aftenposten.no
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jon Doe
Jon Doe 13-11-2014 16:23

piekny napisał:
Szok


założyciel, a musi czekać na akceptacje zdjęcia!?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Łukasz Brzeziński
Łukasz Brzeziński 13-11-2014 15:46

Szok

Zgłoś komentarz

Bliżej nas