Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Ciekawostki

Norwegia potrzebuje rolinków!

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

19 kwietnia 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
8
Norwegia potrzebuje rolinków!Grupa młodych Norweżek napisała i zaśpiewała piosenkę na temat rolnictwa, która stała się internetowym hitem.

Piosenka nazywa się „Norge trenger bonden”. Filmik, który ilustruje treść piosenki odtworzono już ponad 293 000 razy! Na pomysł nagrania utworu zaangażowanego w obronę tradycyjnego norweskiego rolnictwa wpadła grupa dziewczyn z Pikekoret IVAR, damskiego chóru zrzeszonego przy jednym z największych uniwersytetów rolniczych w Norwegii. Piosenka miała sprowokować do dyskusji na temat przyszłości norweskiego rolnictwa. W teledysku przedstawiane są zalety pracy rolnika i możliwości jakie czekają osobę wybierającą pracę na roli. Video było kręcone w gospodarstwie Horgen niedaleko Akershus.

W teledysku pojawia się również dziewczyna  grająca norweską minister rolnictwa, Sylvi Listhaug, która w 2010 roku porównała politykę rolniczą Norwegii do przestarzałego systemu komunistycznego. Proponowała również zwiększenie wydajności w produkcji rolniczej poprzez skupianie się na tworzeniu większych powierzchniowo farm, które stwarzałyby większe możliwości przerobowe. Mniejsze gospodarstwa rolnicze najprawdopodobniej zaczęłyby znikać z norweskiego krajobrazu. Dziewczyny z Pikekoret IVAR w swojej piosence często odnoszą się do ważnej, tradycyjnej roli, jaką rolnictwo odgrywało kiedyś w norweskim społeczeństwie.

kadr z piosenki \\\
fot. youtube.com
 
Rozwiązanie zaproponowane przez minister nie spotkało się z aprobatą środowiska rolniczego. Listhaug tłumaczyła jednak, że takie zmiany mogą spowodować, że w Norwegii byłoby więcej osób, dla których praca na roli byłaby zajęciem pełnoetatowym i jeszcze bardziej opłacalnym.

– Nie chcemy wielkich farm i przemysłowej produkcji żywności. To nie jest dobre ani dla środowiska ani dla zwierząt – powiedziała Gina Marie Ovale, z Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.

Norweskie stowarzyszenie producentów rolnych (Norges Bondelag) zaangażowało się w kampanię Bondevenn, która ma przybliżyć ludziom różne rodzaje rolnictwa, etapy produkowania żywności oraz pokazać znaczenie pracy rolnika. Chętni mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat rolnictwa i poznać wiele ciekawostek związanych z tą gałęzią gospodarki.

Nie spodziewałyśmy się, że ten film spotka się z tak wielkim odzewem. Dostałyśmy wiele pozytywnych wiadomości od ludzi, którzy popierają nasze działania. To bardzo motywujące – mówi Helen Meltzer, jedna z członkiń grupy Pikekorer IVAR.
źródło: nrk.no, thelocal.no, bbc.com
źródło zdjęcia frontowego: screenshot/youtube.com/PikekoretIVAR


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Nicole po ojcu

23-04-2015 09:55

No przeciez na sprowadzali dotknietych wojna i ubostwem wiec niech sie wykarza jak dobrze potrafia zarobic na siebie i rodzinke
Przeciez praca przy warzywach i owocach to nie grzech a do zwierzyny czarnych chrzescijan...
a nie od rana widze co dzien jak snuja sie po ulicach te nieroby z paluchem w nosie i ch..j wie o czym mysla...
Zmiany w swiecie nastaly bialas zapier....a a czarnuch lezy

Zbój .

19-04-2015 23:26

Norwegia potrzebuje sent w Polsce Roskilde zdrowo obo Lisboa importowac

Miroslaw Drozdz

19-04-2015 22:54

Norwegia potrzebuje rolinków! a ROLINKI to jakaś nowa siła emigracyjna?

Zbój .

19-04-2015 22:50

Rolnictwo na świecie dąży do niezbyt rozległych powierzchniowo gospodarstw które produkują zdrowa żywność bez oprysków i nawozów, wyglada na to ze mamy najnowocześniejsze rolnictwo na świecie. Komuna zamroziła rozwój polskiego rolnictwa które przez to ominęła klęska gospodarstw wielkoobszarowych i GMO

pawel piotr

19-04-2015 13:48

a co moze maja brac betoniarzy po czterdziestce do przyuczenia takich jak ty bez zawodu
nieuku

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok