Już jest Kalendarz 2022

Sprawdź
Ciekawostki

Norwegia – kraj miłośników kawy

marta.domzalska@mojanorwegia.pl

06 czerwca 2014 07:30

Udostępnij
na Facebooku


Jaką kawę piją Norwegowie? Czarną, białą czy czarną z cukrem? Przeprowadzano badanie, które jasno nakreśliły rolę kawy w społeczeństwie norweskim.Wczoraj Norsk Kaffeinformasjon ujawniła rezultaty badań nad kawą. Były one prowadzone przez Ipsos MMI specjalnie dla Norsk Kaffeinformasjon i trwały rok.

 

kawa

wikipedia.org


3,6 kubka

83 procent, czyli aż 3,3miliony ankietowanych odpowiedziało, że w ciągu ostatnich siedmiu dni piło kawę lub napoje kawowe. Obliczono, że wszystkie te osoby wypiły średnio po 3,6 kubka kawy/napoju kawowego w ciągu dnia.

 

2,75miliona Norwegów powyżej osiemnastego roku życia pije kawę każdego dnia. Co ciekawe nie ma tu podziału na płeć – damskie zamiłowanie do kawy odpowiada męskiemu.

 

kawa

wikipedia.org


Mniej kawy w weekendy

Pod względem ilości wypitej kawy porównano dni pracujące oraz weekendy. Podczas, gdy większość społeczeństwa wypija 3,7 kubka kawy każdego normalnego dnia. W weekendy sprawa wygląda zupełnie inaczej – udowodniono, że spożycie kawy w tych dniach maleje do 3,3 kubka na dzień.

 

Coraz młodsi

Mając jako przedmiot badania społeczeństwo, które liczy około czterech milionów osób, które ukończyły osiemnasty rok życia, dowiadujemy się, że roczne spożycie kawy równe jest aż dwunastu milionom kubków. Okazuje się również, że w tym roku, w porównaniu z rokiem 2014, po kawę sięgają coraz młodsi Norwegowie.

 

kawa

wikipedia.org


Przyjemne uzależnienie

66 procent społeczeństwa spożywa pije kawę rankiem lub do śniadania – jest to więcej niż rok temu. Poranny kubek kawy lub przerwa na kawę w szkole lub pracy jest najważniejszym kawowym rytuałem dnia. Właśnie dlatego szybko można się od niego uzależnić. Wiele osób uważa, że kawa odgrywa bardzo ważną rolę w życiu, ponieważ sprzyja rozmowom i spotkaniom.

 

Tradycjonaliści

Znacząca większość Norwegów – 79 procent (2,6miliona osób) gustuje w tradycyjnej, czarnej kawie. Liczba ta nie zmieniła się na przestrzeni ostatnich trzech lat. Czarna kawa przypada do gustu bardziej mężczyznom niż kobietom. A jeśli chodzi o kawę z mlekiem, jest ona ulubionym napojem mieszkanek okręgu Oslo. Kobiety te mają zazwyczaj 30-44 lata.

 

kawa

wikipedia.org


15 procent ankietowanych twierdzi, że pije kawę z mlekiem, np. cafe latte. 3 procent lubi kawę z mlekiem/śmietanką i cukrem. Po 2 procenty norweskiej społeczności gustują w kawie ze śmietanką lub w kawie z cukrem.

 

 
 

Źródła: nettavisen.no / kaffe.no / wikipedia.org
Zdjęcie slajderowe: wikipedia.org


Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram