Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

8
Abonament telewizyjny - płacić czy nie płacić?

Każdy kto kiedykolwiek był w Norwegii, przekonał się, iż Norwegia jest pod wieloma względami lepiej zorganizowana niż Polska. Chodzi o urzędy, podatki, politykę, szkolnictwo, opiekę zdrowotną, a nawet telewizję. Szczególnie problem ściągania opłat , którego my, Polacy wciąż nie możemy rozwiązać.Każdy kto kiedykolwiek był w Norwegii, przekonał się, iż Norwegia jest pod wieloma względami lepiej zorganizowana niż Polska. Chodzi o urzędy, podatki, politykę, szkolnictwo, opiekę zdrowotną, a nawet telewizję. Szczególnie problem ściągania opłat , którego my, Polacy wciąż nie możemy rozwiązać.

Abonament w Norwegii obowiązuje każdego posiadacza odbiornika telewizyjnego ( w jednym gospodarstwie domowym może być kilka i wtedy płaci się tylko raz) i wynosi 2.038 kr plus 8% VAT. Płaci się go z góry i jest podzielony na dwie raty, które trzeba zapłacić 1 marca i 1 września. Jeżeli jeszcze nie płacimy abonamentu, a posiadamy telewizor, możemy się spodziewać wizyty Pana z NRK lub telefonu z urzędu, i wtedy trzeba będzie podać czas użytkowania odbiornika. Nie płacenie abonamentu w terminie, jest równoznaczne z naliczaniem odsetek i rozpoczęciem postępowania windykacyjnego.

Często gdy wynajmujemy mieszkanie lub dom, abonament jest już wliczony w czynsz, ale urząd i tak upomina się o swoje, więc trzeba być czujnym, by nie płacić podwójnie. Oczywiście można się odwoływać od naliczonych opłat, np. w wypadku gdy użytkujemy telewizor tylko 2 miesiące, a mamy do zapłaty cały 6-miesięczny abonament, ale należy pamiętać, by najpierw uregulować opłatę (giro), i wtedy ewentualnie czekać na zwrot. Dotyczy to także przypadków gdy opuszczamy Norwegię (np. po pracy sezonowej) – wtedy tą kwestią należy się zająć odpowiednio wcześnie.

Niezależnie od tego, czy oglądamy polska telewizję odbieraną przez satelitę czy norweską, jesteśmy zobowiązani uiścić abonament . Oczywiście możemy
oglądać TV w Internecie przez komputer, np. na stronie www.itvp.pl, ale telewizja odbierana przez komputer to już zupełnie inna para kaloszy.

 Więcej o TV i Radiu przez Internet ....
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


koddi kodczak

23-08-2012 12:26

" Oczywiście możemy oglądać TV w Internecie przez komputer, np. na stronie www.itvp.pl, ale telewizja odbierana przez komputer to już zupełnie inna para kaloszy. ""

ja właśnie tak oglądam naszą PL telewizję może to ktoś mi wytłumaczyć.....czy też muszę opłacać abonament ??????

Yatsek :)

12-03-2012 20:03

qwejt napisał:
Po wymontowaniu gniazda antenowego tv staje sie monitorem a za takowy abonamentu nie ma.D). Satke ogladamy przez euro zlacze i po klopocie.

bzdura... liczy sie to co sprzet potrafi zaraz po wyjsciu z fabryki a nie po tuningach.... malo tego, za laptopa karta telewizyjna tez musisz placic abo

Daro Gda

12-03-2012 18:13

Jak mozna domagac sie oplaty na rezimowa telewizje NRK jezeli obecnie w Norwegii jest dostepna na drodze cyfrowej zakodowanej...(bez karty i zestawu jej nie odbierzesz)Jest to po prostu kolejny para podatek od odbiornika telewizyjnego ktory sie posiada,takich absurdow jest znacznie wiecej.Co roku oplaca sie tzw podatek drogowy TOLL a i tak placisz za przejazdy za mosty i tunele ze o przejazdach przez miasto nie wspomne,nastepny para podatek "auto pass".A dlaczego nie moze byc tak.... czegos nie uzywam to za to nie place,nie ogladam nrk nie place,Toll wliczony w paliwo im wiecej jezdze tym wiecej place bez dodatkowych autopassow...tylko co oni by zrobili z ta cala banda biurokratow....

Marzena Maciaszek

16-05-2010 13:45

witam mam pytanie odnosnie tego abonamentu czy to dalej jest aktualne czy nie bo widze ze ten artykul jest z roku 2008 i nie wiem co robic?prosze o jakas wiadomosc.pozdrawiam

krzysztof Bączek

21-01-2010 11:19

jesli wynajmoje pokoj w domu jednorodzinnym to tez placic trzeba bo abonament placi wlasciciel a dlaczego ja.nrk sie uczepilo i tak place od lat czy musze.

Lucjan Dziurgot

20-06-2009 23:22

Rzeczywiście to prawda, NRK jest gorsze od skate: jak oficjalnie się nie przemeldujesz to skate nie wie gdzie jesteś, a NRK(urząd telewizyjny) tropi swoją zdobycz, to dośc skomplikowane ale jak to kogoś zainteresuje to się wysilę, żeby to opisac.(ze swojego przykładu)

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok