Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
10-metrowy łoś stanie na drodze w Østerdalen Ciekawostki
Redakcja 13 grudnia 2014
06:07

10-metrowy łoś stanie na drodze w Østerdalen

Skomentuj


Największa na świecie rzeźba łosia jest właśnie konstruowana w Chinach. Łoś ma ozdabiać drogę w Østerdalen.


Chińscy konstruktorzy właśnie kończą pracę nad stworzeniem ogromnego łosia, który ma stanąć przy jednej z norweskich dróg. 

Łoś ma ponad 10 metrów wysokości i 12 metrów długości. Do Norwegii będzie płynął kontenerowcem przez miesiąc, a potem stanie na riksvei 3 w Stor-Elvdal. 

- Rzemieślnicy byli przez nas osobiście wybierani, są szybcy i dokładni. W dwa miesiące zbudowali całą rzeźbę, to bardzo szybko – mówi Linda Bakke jedna z dwóch autorów projektu łosia. 


Stor-Elvdal

foto. wikipedia.org

Wysłany w 7 częściach 


Ci, którzy już jechali riksvei 3 przy Østerdalen na pewno widzieli rzędy kolorowych poroży łosia. Ogromna rzeźba łosia jest częścią tego samego projektu, którego celem jest zbudowanie krajobrazu, który wyostrzy uwagę kierowców przejeżdżających przez tereny zamieszkałe przez łosie. 

Artystka Linda Bakke jest autorką zarówno poroży, jak i ogromnego łosia. Są one częścią większego projektu stworzonego we współpracy ze Statens Vegvesen (Państwowym Zarządem Dróg). 

Rzeźba łosia ma kosztować 2 miliony koron i po tym jak zostanie ukończona w Chinach, zdemontują ją i wyślą w 7 częściach do Norwegii. 

- Metalowe płyty są kształtowane ręcznie, więc cały łoś jest rękodziełem. Gdybyśmy tworzyli go w Norwegii, kosztowałby znacznie więcej i byłby gorszej jakości – mówi Linda Bakke. 

Ma ona nadzieję, że łoś zapewni podróżującym kontakt ze sztuką i zmniejszy ilość wypadków w okolicy. 

- Myślę, że ludzie będą się zatrzymywać aby obejrzeć łosia. Naszym celem jest, aby ludzie zatrzymali się przy zjeździe z drogi i rozprostowali nogi. Kierowcy zasypiający za kółkiem to poważny problem – mówi Bakke. 


łoś

foto. nrk.no, screenshot

Będzie podświetlony 


Łoś zbudowany jest ze stali nierdzewnej i będzie podświetlony po tym, jak dotrze na swoje miejsce. Dlatego będzie zwracał uwagę kierowców zarówno za dnia, jak i w nocy. 

Dziesięciu rzemieślników jest zaangażowanych w projekt. Łoś będzie wypolerowany i zdekonstruowany w Pekinie zanim zostanie spakowany i wysłany do Norwegii. Potem zaczną prace nad złożeniem go ponownie w ciemnych lasach Østerdalen. Chińczycy również są zaangażowani w ten etap. 

- Jedna z norweskich firm zajmie się montażem łosia na miejscu, ale i tak przyjeżdża kilku Chińczyków do Norwegii aby pomóc przy spawaniu, aby cała konstrukcja była spójna i gładka – tłumaczy Bakke. 


riksvei 3

foto. wikipedia.org

Bezpieczniejsza podróż 


Stor-Elvdal to trzeci największy w kraju region w którym mieszkają łosie i dlatego ryzyko potrącenia łosia na drodze jest tam wysokie. Raport ze Statens Vegvesen ujawnia, że podjęte przez nich środki są skuteczne. Z raportu wynika, że aż 70 % kierowców lepiej się jechało i byli bardziej czujni na drodze dzięki środkom zastosowanym przez Statens Vegvesen. 

Wielki łoś jest jednym z ostatnich środków jakie chce wykorzystać Statens Vegvesen i daje nadzieję na jeszcze lepsze i bezpieczniejsze podróże. 

- Celem projektu jest sprawienie, aby kierowcy robili niezbędne podczas podróżny przerwy – opowiada lider projektu Anne Helga Gausta ze Statens Vegvesen. 

Łoś stanie na miejscu latem 2015 roku, po tym, jak zjazd Bjøråa będzie ukończony. Co myślicie o wielkim łosiu? Czy rzeczywiście przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na norweskich drogach? Czy może po prostu będzie kolejną atrakcją turystyczną? Źródło: nrk.no 
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Zdjęcie slajderowe: flickr.com/Kirill Ignatyev
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas