Biznes i gospodarka

Złotówka idzie po rekord? Ogromny kryzys korony norweskiej

Emil Bogumił

02 kwietnia 2024 13:33

Udostępnij
na Facebooku
6
Złotówka idzie po rekord? Ogromny kryzys korony norweskiej

Złotówce niewiele brakuje do powtórzenia rekordu z marca 2020 roku. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Korona norweska znalazła się w kolejnym kryzysie. Kurs wobec najważniejszych walut świata pozostaje najsłabszy od jesieni 2023 roku. W odniesieniu do pieniądza kraju fiordów zyskuje także złotówka, która znalazła się w najlepszej sytuacji od wybuchu pandemii koronawirusa.
1 kwietnia płacono średnio 10,96 NOK za każdego dolara i 11,77 NOK za euro. Waluta kraju fiordów pozostawała po raz ostatni tak słaba wobec najważniejszych światowych graczy w ostatnich dniach jesieni 2023 roku. Od początku roku straciła 4,26 proc. wobec euro i 7,11 proc. wobec dolara amerykańskiego.

Nieustanny wzrost notuje także polski złoty. W poniedziałek, 1 kwietnia osiągnął poziom 2,75 NOK. To najwyższy odczyt od 20 marca 2020 roku i jednocześnie drugi najlepszy wynik polskiej waluty w historii. Po wybuchu pandemii koronawirusa złotówkę wyceniano na 2,78 NOK. Od 1 stycznia kurs NOK-PLN poprawił się o 5,46 proc. na rzecz pieniądza znad Wisły.

Korona norweska pokrzyżuje plany Norges Banku?

Coraz więcej norweskich ekspertów zwraca uwagę, że obecne trendy walutowe oraz sytuacja gospodarcza wymusi na Norges Bank zmianę planów. Na niekorzyść banku centralnego działać ma „spirala płac, cen i kursów walut”. Część z nich uważa, że czynniki mogą negatywnie wpłynąć na perspektywę obniżki stóp procentowych.

– Kurs wymiany jest znacznie słabszy, niż przewidywał Norges Bank w przeszłości. Samo w sobie oznacza to dwie rzeczy: może upłynąć więcej czasu, zanim bank centralny obniży stopy procentowe, a w przypadku dalszego osłabienia stopy procentowe mogą faktycznie zostać podniesione – skomentował na łamach DN Nils Kristian Knudsen z Handelsbanken. Podobne poglądy przedstawił m.in. Knut Anton Mork, emerytowany profesor NTNU i ekspert rynkowy.
Korona norweska straciła przewagę wypracowaną w drugiej połowie grudnia 2023 roku.

Korona norweska straciła przewagę wypracowaną w drugiej połowie grudnia 2023 roku.Fot. Fotolia

Przedstawiciele Norges Bank nie skomentowali dotąd kwestii spadku kursu korony norweskiej. Jeśli dojdzie do poprawy sytuacji na rynku walut, obniżka stóp procentowych spodziewana jest w ostanich tygodniach lata. Instytucja wstrzymuje decyzję, do momentu decyzji wydawanych przez Europejski Bank Centralny oraz amerykańską Rezerwę Federalną.

Przeczytałeś kolejną odsłonę cyklu walutowego MojejNorwegii. Na kolejny artykuł poświęcony koronie norweskiej i jej relacjom wobec m.in. złotówki zapraszamy w najbliższy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Wiktor Stroinski

07-04-2024 12:45

Rezultat prowadzenia Polityki ekonomicznej na klęczkach przed USraelem i EU. Polska niestety jest również na tej drodze.

Kriss _

03-04-2024 17:46

@Martin19 Jesteś z Hvittingfoss?
Mieszkałem tam 15lat.

Martin19

03-04-2024 16:47

Znasz małe grono ludzi .. jadą jadą .. zostaną małżeństwa w których facet ma 2 lewe ręce i głupo mądry nic nie potrafi żona wie ze jak zjada to wstyd i pujda pod most .. jest takich sporo !!!. Zwłaszcza w Hvittingfoss

akwatomek

03-04-2024 10:19

Czy to prawda, ze polacy masowo wyjezdzaja z NO? Kazdy szczeka jak to zle, ale nikt nie wyjezdza!

Myśliwy

02-04-2024 20:38

Zgadzam się w 100% "sum"

Z innej beczki.
Izrael zabił Polaka bo miał w tym interes.
youtu.be/APKyvpZisdc?si=8YFgUjXd6MDpn-4q

sum

02-04-2024 14:52

Za gaz z Norwegii, powinniśmy im płacić w ich walucie ! Norweska waluta to fikcja ,jak pieniądze w Monopoli ,przy stole są Norki ,Rumuni ,Polacy ,Litwini - nikt inny w to nie gra.Na dobrą sprawę, za chwile ,nikt nie będzie jej widział, bo pieniądz stanie się w 100% wirtualny.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok