Biznes i gospodarka

W ciągu 15 lat podwoi się cena prądu w Norwegii? Wszystko przez ekologiczne źródła energii

Redakcja

23 maja 2016 14:22

Udostępnij
na Facebooku

Czy zmiany związane z coraz większym korzystaniem z ekologicznych źródeł energii wpłyną na ceny prądu w Norwegii? Zdania są podzielone fotolia.com - royalty free

Szacuje się, że państwa skandynawskie i nordyckie na pozyskanie ekologicznych źródeł energii i ograniczenie emisji spalin wydadzą około 333 miliardy dolarów. By ta suma się zwróciła, ceny prądu w Norwegii mogą się podwoić, przewidują specjaliści z Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (Det internasjonale energibyrået) opublikowała raport energetyczny. W dokumencie jest mowa m.in. o konieczności przeprowadzenia dużych zmian w krajach nordyckich, związanych z tworzeniem i wykorzystywaniem jak najbardziej ekologicznych źródeł pozyskiwania energii. Chodzi o wydatki na potrzebną infrastrukturę i ograniczanie emisji dwutlenku węgla. W raporcie znalazła się również wzmianka o całkowitym zminimalizowaniu do 2050 roku roli maszyn napędzanych olejem napędowym (dieslem) oraz pojazdów wyposażonych w silniki benzynowe w Norwegii. Starania kraju w dziedzinie ekologii doceniają również zagraniczni eksperci.

– Myślę, że rola Norwegii na arenie energetycznej będzie nadal rosła. Na pewno również w kwestii eksportu ekologicznej energii elektrycznej – mówi przedstawiciel Szwedzkiego Instytutu ds. Środowiska, Markus Wråke, jeden z badaczy biorących udział w opracowywaniu raportu.

Będzie podwyżka cen prądu?

Benjamin Donald Smith, koordynator projektu i osoba, która finansowo wspomogła stworzenie raportu, szacuje, że państwa skandynawskie i nordyckie na inwestycje związane z ekologicznym pozyskiwaniem energii i ograniczaniem emisji spalin mogą wydać nawet około 333 miliardów dolarów.

Ceną osiągnięcia tych ekologicznych celów, które mają poprawić stan środowiska, mogą być dwukrotne podwyżki stawek za prąd. Na razie są to jednak wyłącznie hipotezy, które eksperci komentują dość ostrożnie.

– Nie uważam, że w ciągu najbliższych 15 lat ceny prądu w Norwegii dwukrotnie wzrosną w związku z realizowaniem ekologicznych planów. Jestem jednak zgodny, co do tego, że należy skupić się na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla – mówi Stein Lier-Hansen, dyrektor Norsk Industri.

Koniec maja i początek czerwca będzie czasem prezentacji, dyskusji i konsultacji społecznych dotyczących szczegółów raportu. 26 maja w Oslo również odbędzie się spotkanie dotyczące nowych perspektyw i planowanych strategii energetycznych. Więcej informacji o planowanej w norweskiej stolicy konferencji znajdziecie tutaj.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram