Biznes i gospodarka

Trzecia podwójna podwyżka stóp procentowych Norges Banku. Najwyższy poziom od 2011 roku

Monika Pianowska

23 września 2022 09:28

Udostępnij
na Facebooku
2
Trzecia podwójna podwyżka stóp procentowych Norges Banku. Najwyższy poziom od 2011 roku

Po raz trzeci z rzędu Norges Bank podwaja stopy procentowe. stock.adobe.com/ fot. Postmodern Studio/ tylko do użytku redakcyjnego

Bank Centralny Norwegii ustalił główną stopę procentową na 2,25 proc. i zapowiada kolejną podwyżkę w listopadzie. Według prezes Norges Banku, Idy Wolden Bache, Norwegowie będą mieli bardziej napięte finanse, a bezrobocie wzrośnie.
Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe wzrosły podwójnie, o 0,5 punktu procentowego, i obecnie są na najwyższym poziomie od 2011 roku. To już szósta podwyżka Norges Banku od września ubiegłego roku i trzecia podwójna z rzędu.
Dalszy przebieg ustalania stopy procentowej będzie zależał od rozwoju gospodarczego, a prognozy są bardziej niepewne niż normalnie. – Jeśli okaże się, że inflacja będzie utrzymywać się na wysokim poziomie dłużej niż obecnie szacujemy, może być potrzebna jeszcze wyższa stopa procentowa – powiedziała Bache podczas konferencji prasowej 22 września. Cel inflacyjny Norges Banku to 2 proc., podczas gdy w Norwegii inflacja w sierpniu wyniosła 6,5 ​​proc.
Celem GjeldsMonitor jest udostępnienie osobom spłacającym pożyczki w Norwegii narzędzia do znacznie lepszego zarządzania swoimi zobowiązaniami finansowymi.

Celem GjeldsMonitor jest udostępnienie osobom spłacającym pożyczki w Norwegii narzędzia do znacznie lepszego zarządzania swoimi zobowiązaniami finansowymi. Reklama

Źródła: Norges Bank, dn.no
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan Kowalski

23-09-2022 12:24

Na poczatku 21 wieku byly styringsrente byly na poziomie 7%, a odsetki od kredyto kolo 9-10%. Cos czuje, ze wszystko do tego zmierza, a to oznacza powazne klopoty dla wszystkich z duzymi kredytami.

Jan ze Stavanger

23-09-2022 11:43

no mi poprzednim razem ratka skoczyła o ponad tysiaka, chyba trzeba bedzie się dowiedzieć o refinansowanie

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok