Biznes i gospodarka

Tak źle jeszcze nie było. Kurs korony przebił kolejną barierę

Emil Bogumił

17 kwietnia 2024 09:53

Udostępnij
na Facebooku
2
Tak źle jeszcze nie było. Kurs korony przebił kolejną barierę

Inwestorzy niechętnie wybierają Norwegię. Fot. Pixabay

Korona norweska odnotowała najgorszy dzień w roku. 16 i 17 kwietnia odczyty kursu waluty wobec dolara amerykańskiego przekroczyły próg 11,00 NOK. Do podobnej sytuacji po raz ostatni doszło w listopadzie 2022 roku.
Wzmocnienie dolara amerykańskiego i jednoczesne osłabienie korony norweskiej to jeden ze skutków niestabilnej sytuacji geopolitycznej. Niepewność na rynkach sprawia, że inwestorzy decydują się na lokowanie środków w „bezpiecznych przystaniach”. Za takie uznawane są Stany Zjednoczone oraz dolar amerykański. W odwrotnej sytuacji znajduje się kraj fiordów. – Mówi się, że inwestorzy chcą omijać Norwegię nawet wtedy, gdy zaczynać wiać wiatr – skomentowała na łamach NRK Kjersti Haugland, główna ekonomistka DNB.

Korona słabnie przez sytuację za oceanem

Jak informowaliśmy w poniedziałek, korona norweska negatywnie zareagowała na dane inflacyjne z USA. Oddalenie się od celu inflacyjnego oznacza, że Rezerwa Federalna USA (Fed) może porzucić plany o obniżeniu stóp procentowych w czerwcu 2024 roku. Oznacza to, że dolar amerykański dłużej utrzyma wysoką wartość względem słabszych walut, takich jak korona norweska.

Kurs 11,01 NOK za jednego dolara amerykańskiego obserwowano 16 kwietnia wieczorem oraz 17 kwietnia rano. Waluta kraju fiordów straciła wobec amerykańskiego odpowiednika 2,68 proc. w skali tygodnia oraz 3,25 proc. w skali miesiąca. Strata odnotowana od początku roku sięga już 7,75 proc.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dariusz Sobczak

17-04-2024 17:15

Kiedy zrozumieją że taki spadek jest głównie przez ten ich niby wirtualny pieniądz dlatego nikt nie chce korony kupować na skutek czego leci na łeb i szyję

Jossi

17-04-2024 11:37

No pewnie lepiej zaksięgować wpływy z surowców jak dolar kosztuje 11 NOK niż 10 NOK, zawsze to wyjdzie dłuższy rząd cyfr i jest się czym pochwalić. A że naród traci, a w d..... z nimi. A pani prezes NB dalej ma to w ..www.mojanorwegia.pl/biznes-i-gospodarka/...su-korony-21776.html

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok