Biznes i gospodarka

Stopy procentowe w Norwegii 2024: znamy pierwszą decyzję Norges Bank

Emil Bogumił

25 stycznia 2024 10:43

Udostępnij
na Facebooku
Stopy procentowe w Norwegii 2024: znamy pierwszą decyzję Norges Bank

Utrzymanie obecnego poziomu stóp procentowych pozytywnie wpłynie m.in. na kurs korony norweskiej. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Komisja ds. polityki pieniężnej i stabilności finansowej Norges Bank podjęła pierwszą decyzję w 2024 roku dotyczącą stóp procentowych. Bank centralny utrzymał je na poziomu 4,5 proc.
Wszyscy członkowie komisji zagłosowali jednomyślnie. Jak informuje instytucja, wzięto pod uwagę każdą z perspektyw ryzyka dla norweskiej gospodarki. O utrzymaniu stóp procentowych na grudniowym poziomie zadecydowały:

– wskaźnik inflacji utrzymujący się powyżej poziomu wskazanego przez Norges Bank (2,0 proc.),
– słaby wzrost gospodarczy,
– niska aktywność inwestorów.

Wzrost cen, jak i sytuacja gospodarcza kraju fiordów znajdują się w sytuacji, która znalazła swoje odzwierciedlenie w zeszłorocznej prognozie Norges Bank. Silniejsza niż zakładano jest jedynie korona norweska.

Cel: utrzymać obecny poziom stóp procentowych

W uzasadnieniu decyzji przedstawiciele Norges Bank zwrócili uwagę, że widoczne jest ochłodzenie gospodarki wywołane prowadzoną obecnie polityką fiskalną. Wpływa już na wzrost kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców i jednocześnie pozytywnie oddziałuje na kurs korony norweskiej. Powinien poprawić się także wskaźnik inflacji. – W naszej ocenie stopa procentowa jest obecnie na tyle wysoka, że ​​w rozsądnym czasie dynamika cen wróci do poziomu docelowego – skomentowała 25 stycznia prezeska Norges Banku Ida Wolden Bache.
Wskaźnik inflacji wyniósł w 2023 roku 4,8 proc.

Wskaźnik inflacji wyniósł w 2023 roku 4,8 proc.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Jak zwracają uwagę przedstawiciele norweskiego banku centralnego, w mocy pozostają prognozy opisywane w 2023 roku. Jeśli negatywna dynamika gospodarki utrzyma się, Norges Bank gotów jest podnieść stopy procentowe. Ewentualne decyzje zostaną podjęte 21 marca 2024 roku.

Źródła: Norges Bank, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok