Biznes i gospodarka

Rekordowy miesiąc w historii norweskiego eksportu. Norwegia jeszcze nigdy nie zarobiła tyle co w lipcu 2021

Monika Pianowska

23 sierpnia 2021 09:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Rekordowy miesiąc w historii norweskiego eksportu. Norwegia jeszcze nigdy nie zarobiła tyle co w lipcu 2021

część tego wzrostu można wytłumaczyć faktem, że ceny ropy naftowej i gazu ziemnego gwałtownie wzrosły po niskich poziomach w zeszłym roku. Na zdjęciu terminal towarowy w Narvik. stock.adobe.com/licencja standardowa

W lipcu bieżącego roku Norwegia wyeksportowała towary za łączną wartość 107,5 miliarda koron, podają najnowsze dane Centralnego Biura Statystycznego (SSB). Według urzędu to najwyższy wynik odnotowany w ciągu jednego miesiąca w historii norweskiego transportu. Nadwyżka handlowa jest największa od stycznia 2014 r.
Sprzedaż norweskich towarów za granicę wzrosła w lipcu 2021 o 75,7 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, wynika z raportu SSB opublikowanego 16 sierpnia.
Jak tłumaczy urząd, część tego wzrostu można wytłumaczyć faktem, że ceny ropy naftowej i gazu ziemnego gwałtownie wzrosły po niskich poziomach w zeszłym roku. W lipcu tego roku całkowity eksport towarów wyniósł 107,5 miliarda, co jest najwyższym zarejestrowanym poziomem mierzonym w obecnej norweskiej walucie.
Nadwyżka handlowa osiągnęła z kolei poziom 42,2 miliarda koron, a to największa jej wartość od stycznia 2014 roku. Import w lipcu wzrósł natomiast o 8 proc. i zakończył się na poziomie 65,2 miliarda koron.
Jeszcze w czerwcu, według raportu Menon Economics, norweski eksport, w porównaniu do sąsiadów z Europy, został daleko w tyle.

Jeszcze w czerwcu, według raportu Menon Economics, norweski eksport, w porównaniu do sąsiadów z Europy, został daleko w tyle. Źródło: Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Przyszłość eksportu w jasnych barwach

Jeszcze w czerwcu według raportu Menon Economics norweski eksport, w porównaniu do sąsiadów z Europy, został daleko w tyle. Badanie wskazało, że spośród wszystkich krajów zachodnich oraz rozwijających się Norwegia wypadła najgorzej, jeśli chodzi o handel z innymi państwami, a norweska luka eksportowa nigdy nie była większa.
Mimo to prognozy wskazują, że wartość norweskiego eksportu wzrośnie w ciągu bieżącego i następnego roku. Oznacza to, że prawdopodobnie już w 2021 r. Norwegia odnotuje nadwyżkę handlową, napędzaną wzrostem cen ropy. Analitycy Menon Economics szacują, że na poprawę wskaźnika eksportu wpłynie także prędkość programu szczepień na covid-19 największych partnerów handlowych Norwegii w obszarze EOG i Wielkiej Brytanii.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


gregorek0078 Gradalski

23-08-2021 14:12

Brawo!

RoberzOslo

23-08-2021 13:59

Na zdjęciu podpisanym że wzrósł eksport ropy i gazu jest terminal w Narwiku. W którym przeładowuje się w ogromnych ilościach rudę żelaza. I do tego szwedzką...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram