„Ostatni jastrząb w mieście”: Bank Norwegii dalej idzie pod prąd i winduje stopy procentowe Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 19 września 2019
16:00

„Ostatni jastrząb w mieście”: Bank Norwegii dalej idzie pod prąd i winduje stopy procentowe

2
Skomentuj
Decyzja Norwegii ma związek z inflacją i ceną ropy naftowej. MN
Zgodnie z przewidywaniami analityków 19 września bank centralny Norwegii podniósł stopy procentowe o kolejne 0,25 punktów procentowych do poziomu 1,5 proc., o czym poinformował w komunikacie prasowym. To najwięcej od niemal pięciu lat.
Na przestrzeni roku Norges Bank decydował się na podwyżki stóp procentowych aż cztery razy – we wrześniu 2018, a następnie w marcu, czerwcu i wrześniu 2019. W przeciwieństwie do innych kluczowych banków centralnych jest jedyną instytucją na rynku finansowym stosującą w ostatnim czasie tzw. jastrzębią taktykę.

W żargonie ekonomicznym jastrzębiami nazywa się zwolenników radykalnej taktyki, jak szybkie i częste podnoszenie stóp procentowych, aby mieć kontrolę nad inflacją.

Reklama

Teraz przystopują

Bank Norwegii argumentuje w komunikacie prasowym decyzję zarządu m.in. tym, że kraj fiordów zbliża się do celu, jeśli chodzi o stabilizację poziomu inflacji – fala podwyżek stóp procentowych rozpoczęła się, gdy wynosił on 3 proc., obecnie już poniżej 2 proc. – a wzrost ekonomiczny w Norwegii ocenia się jako zrównoważony.

Mimo trafnych spekulacji w sektorze finansowym zagranie Norges Banku wywołało zdumienie u europejskich sąsiadów. Zdaniem ekspertów chociaż norweska gospodarka rzeczywiście radzi sobie dobrze, jastrzębia taktyka i wyłamywanie się na tle innych światowych banków w obliczu globalnego kryzysu w dalszej perspektywie może nie zapewnić krajowi fiordów izolacji i uchronić go przed „wirusem”, który zaatakuje norweską ekonomię.
Wśród konsekwencji wskazują przede wszystkim na zawirowania w kursie korony. Sprawdziło się nawet na krótką metę – umacniająca się względem euro norweska waluta zaczęła słabnąć wkrótce po tym, jak wraz z podniesieniem stóp procentowych bank centralny Norwegii zapowiedział koniec maratonu podwyżek na dłuższy czas.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jan Kowalski
Jan Kowalski 20-09-2019 08:12

Google Translator byl w uzyciu?

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Reme $$
Reme $$ 20-09-2019 05:30

Eldorado STOP

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas