Nowy raport Nordei nastraja optymizmem: silny wzrost gospodarczy i niższa stopa bezrobocia Biznes i gospodarka
Iga Jaruszewska 18 września 2017
08:00

Nowy raport Nordei nastraja optymizmem: silny wzrost gospodarczy i niższa stopa bezrobocia

4
Skomentuj
Nordea Bank – nordycka grupa bankowa działająca na terenie Europy Północnej mająca swoją siedzibę w Sztokholmie. By Arto Alanenpää (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
„Wzrost w norweskiej gospodarce osiągnął impet, perspektywy są dobre” – to fragment najnowszego raportu przygotowanego przez Nordeę. Sprawozdanie jest sporą dawką optymizmu w tych niepewnych czasach: według analityków w sektorze norweskiego przemysłu ropy naftowej nastąpi „ostrożny wzrost”, a stopa bezrobocia w kraju będzie spadać.
Zgodnie z raportem prognozującym Nordea Economic Outlook opublikowanym 6 sierpnia, w najbliższych latach w Norwegii ma nastąpić silny wzrost gospodarczy. Produkt krajowy brutto realny ma wzrosnąć z przewidywanej na 2017 rok wartości wynoszącej 1,9 proc. do 2,6 proc. w przyszłym roku.
Reklama

Wzrost gospodarczy – powiększanie się zdolności danego społeczeństwa do produkcji dóbr i usług zaspokajających ludzkie potrzeby.

PKB realny (ang. real GDP) – jeden z podstawowych mierników dochodu narodowego. PKB realny opisuje wartość wszystkich finalnych dóbr i usług wytworzonych w danym okresie na terytorium danego kraju. PKB realny jest właściwym miernikiem zmian produkcji w czasie (wzrostu gospodarczego), ponieważ zmienia się tylko z powodu zmieniania się rozmiaru fizycznego produkcji krajowej.

Cytowany na portalu abcnyheter.no Erik Bruce, szef analityków w Nordea Markets, podkreśla, że spadek w branży ropy naftowej zatrzymał się, i oczekuje, iż w ciągu najbliższych lat w tym sektorze norweskiego przemysłu nastąpi „ostrożny wzrost”.

Spadek stopy bezrobocia, niska inflacja

Raport dotyczy prognozy gospodarczej w bieżącym roku oraz w dwóch kolejnych latach (2018 i 2019). Zgodnie z nim w tym czasie w Norwegii będzie następował równomierny wzrost gospodarczy, zarówno jeśli chodzi o gospodarkę lądową, jak i o sektor ropy naftowej. Ponadto, inwestycje związane z tym sektorem mogą zacząć rosnąć, natomiast konsumpcja prywatna pozostanie na tym samym, wysokim poziomie. Według prognozy stopa bezrobocia będzie stopniowo spadać i w 2019 roku osiągnie wartość 3,8 proc. Inflacja nadal będzie niska i wyniesie 1,5 proc. w tym roku i 1,2 proc w 2018 i 2019 roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
J M
J M 19-09-2017 10:12

BANKA na rynku nieruchomosci czeka na przebicie stopy procentowe pojda do gory oj bedzie bol doopy bo kredyciki pobrane na grube miliony i budrzeciki domowe przestana sie dopinac i skonczy sie norweki sen dla wielu

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Byk Miks
Byk Miks 18-09-2017 14:37

Optymizm widać już na półkach sklepowych. W SPAR kilogram jabłek już za 39 nok.

18
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 18-09-2017 12:45

W Norwegii zawsze sie poprawia na krotko przed wielkim krachem na gieldzie. Ale nawet wtedy trzeba miec fach w reku zeby dostac prace.

18
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Kowalski
Jan Kowalski 18-09-2017 10:32

Optymizm to podstawa, nawet jak nie ma ku niemu podstaw.

19
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas