Kolejny sukces polskiej spółki: PGNiG z trzema nowymi koncesjami w Norwegii Biznes i gospodarka
Maja Zych 20 stycznia 2020
09:41

Kolejny sukces polskiej spółki: PGNiG z trzema nowymi koncesjami w Norwegii

Skomentuj
W tym roku planowane jest też rozpoczęcie wydobycia surowca z dwóch kolejnych złóż: Skogul oraz Ærfugl. pixabay.com / Pixabay License
W środę 15 stycznia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało w Norwegii trzy nowe koncesje poszukiwawcze na Morzu Norweskim i Morzu Północnym– zostały one przyznane w ramach corocznej rundy koncesyjnej przez Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii.
Łącznie polska spółka posiada udziały w aż 29 koncesjach, eksploatując obecnie pięć złóż: Skarv, Gina Krog, Morvin, Vilje i Vale. Na sześciu kolejnych prowadzone są działania inwestycyjne i analityczne.
Reklama

Nowe koncesje

W komunikacie prasowym opublikowanym przez polską firmę czytamy, że PGNiG Upstream Norway, spółka zależna PGNiG SA, znalazła się wśród 28 firm naftowych działających w Norwegii, którym przyznano nowe obszary koncesyjne. Dwie z nich – PL1064 i PL 1009B – znajdują się na Morzu Norweskim, natomiast koncesja PL636C na Morzu Północnym.

– Zgodnie ze strategią GK PGNiG rozwijamy wydobycie węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wydobywany i zakupiony tam gaz ziemny będzie po 2022 roku stanowił znaczną część surowca wykorzystywanego przez polskich odbiorców indywidualnych i przedsiębiorców – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Obecnie stan zasobów wydobywalnych gazu ziemnego w Norwegii wynosi około 200 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej – to aż 120 milionów więcej niż jeszcze przed trzema laty.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas