Biznes i gospodarka

Equinor przejął fotowoltaicznego potentata. W portfolio projekty w Polsce

Emil Bogumił

22 listopada 2022 09:44

Udostępnij
na Facebooku
Equinor przejął fotowoltaicznego potentata. W portfolio projekty w Polsce

Na zdjęciu: farma solarna Equinor w Argentynie Fot. materiały prasowe Equinor

Equinor podpisał umowę zakupu BeGreen – duńskiej firmy realizującej projekty fotowoltaiczne. Potentat ma wspierać norweski koncern w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. – To ważny krok dla budowy naszej rynkowej pozycji w tym sektorze – komentuje spółka.
Po zatwierdzeniu transakcji BeGreen stanie się spółką zależną Equinora. Profil przedsiębiorstwa nie zmieni się – dalej będzie odpowiadało za rozwijanie projektów fotowoltaicznych. Dotychczas firma wprowadziła na rynek 700 MW energii słonecznej. Stworzyła także szereg projektów – m.in. w Polsce, Danii i Szwecji. Ich łączną moc szacuje się na sześć GW.

W Polsce BeGreen specjalizuje się w instalacjach fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, firmowych oraz rolników. – W BeGreen łączą nowoczesne rozwiązania energetyczne z troską o środowisko naturalne. Wiedzą, że źródła energii powinny być dopasowane nie tylko do potrzeb dynamicznie zmieniającego się świata, ale i do aktualnej oraz przyszłej kondycji naszej planety – opisują polski oddział portale branżowe.

Equinor inwestuje w OZE i… Polskę

Władze Equinor od kilku lat zwracają uwagę, że grupa ma zostać potentatem na rynku energetycznym, zarówno biorąc pod uwagę paliwa kopalne, jak i odnawialne źródła energii. W ostatnich latach norweski gigant regularnie przejmuje spółki, które zajmują się m.in. fotowoltaiką i farmami wiatrowymi. W 2021 roku kupił przedsiębiorstwo Wento – polską firmę zajmującą się panelami słonecznymi. W październiku zakończyła się inwestycja w Braniewie. Nowa farma może zasilić około 31 tys. polskich gospodarstw domowych. BeGreen to kolejny przykład transakcji, która poszerzy portfolio Equinor w Polsce.
W czerwcu 2021 roku Equinor ogłosił plan działania na najbliższe 30 lat. Przedsiębiorstwo do 2050 roku chce stać się neutralne emisyjnie. Służyć ma temu m.in. inwestowanie w odnawialne źródła energii. Grupa wyda na ten cel 191 mld NOK do 2030 roku.

Źródła: Equinor, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram