Norweskie kino – które filmy warto obejrzeć i jak ochronić swoją sieć? Artykuł sponsorowany
Marianna Płatek z TechWarn 24 marca 2020
08:00

Norweskie kino – które filmy warto obejrzeć i jak ochronić swoją sieć?

Skomentuj
Norweskie scenerie przyciągają również producentów zagranicznych filmów. adobe stock/ licencja standardowa
Film norweski bardzo różni się od tak doskonale wszystkim znanego kina amerykańskiego. Niektóre tytuły pozostają w pamięci na długo po obejrzeniu, nie jest to jednak zdecydowanie kino dla każdego.
Norwegowie słyną z dystansu do siebie i potrafią śmiać się z systemu, w którym żyją – często w formie czarnego humoru. Nie boją się poruszać trudnych socjologicznych tematów, takich jak problemy psychiczne, istotna okazuje się dla nich również problematyka silnej więzi człowieka z naturą. Kino norweskie ma tradycyjnie mniejsze wpływy międzynarodowe niż filmy z krajów sąsiadujących, Szwecji i Danii, przez co wciąż zachowuje swój wyjątkowy charakter.

Gdzie oglądać norweskie filmy?

Ponieważ filmy norweskie rzadko emitowane są w polskiej telewizji, a ich katalog na platformach streamingowych jest dość ograniczony, wiele osób próbuje znaleźć te produkcje w sieci. Wiąże się to jednak z zagrożeniem bezpieczeństwa urządzeń mobilnych – podczas pobierania plików istnieje ryzyko jednoczesnego ściągnięcia wirusów na komputer lub tablet.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z sieci VPN i rozszerzenia przeglądarki, na przykład VPN Chrome lub VPN Firefox. Rozszerzenie automatycznie przekierowuje do bezpiecznej wersji stron HTTPS. Dodatkowo, poprzez wirtualną zmianę lokalizacji, usługa pozwala odblokować  strony www i dostęp do telewizji norweskiej online bez ograniczeń terytorialnych. Inną możliwością, jaką daje VPN, jest zmiana wersji Netflixa na norweską, na której znajduje się kilka produkcji niedostępnych w innych krajach.

Sieć VPN lub Wirtualna Sieć Prywatna to bezpieczny tunel między dwoma urządzeniami lub większą ich liczbą. Sieci VPN są używane do ochrony prywatnego ruchu w sieci przed szpiegowaniem, ingerencją i cenzurą.

Kilka produkcji norweskich wartych uwagi

Kon Tiki (1950)

Jedyny norweski film, który zdobył Oscara. Dokumentalny zapis morskiej wyprawy badacza Thora Heyerdahla przez Ocean Spokojny na tratwie, którą sam zbudował. Flotę nazwano „Kon-Tiki” od imienia króla słońca ludu Inków. Podróżnik chciał udowodnić w ten sposób teorię na temat pochodzenia Polinezyjczyków – zgodnie z nią wyspy Pacyfiku miały zostać zasiedlone przez ludy z Ameryki Południowej po przekroczeniu oceanu na belach. Norwegowie wyruszyli z Peru, z portu Lima Callao 28 kwietnia 1947 r., a trasę o długości 8 tysięcy kilometrów zakończyli na polinezyjskiej rafie koralowej w Raroia 7 sierpnia, po podróży trwającej 101 dni.
KON-TIKI (Official Trailer)
Reklama

Historie kuchenne (Salmer fra kjøkkenet, 2003)

Norweska kandydatura do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Film nagrodzony został nagrodą Amanda Norweskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Haugesund i otrzymał trzynaście nagród na różnych festiwalach międzynarodowych.
Jego twórca, Bent Hamer, wpadł na pomysł fabuły po przeczytaniu artykułu z lat 50. o zachowaniach szwedzkich gospodyń domowych w kuchni. W filmie szwedzcy naukowcy podróżują po Norwegii i obserwują zwyczaje norweskich samotnych mężczyzn, ustawiając wysokie taborety w ich domach. Badanie wymaga, aby obserwator zbierał informacje, nie interweniując w życie badanego. Okazuje się, że podopieczny jednego z naukowców również zaczyna go podglądać – przez dziurę w suficie. Absurdalna, ponura, pełna czarnego humoru komedia z pięknem przyrody Norwegii w tle.

Hawaje, Oslo (Hawaii, Oslo, 2004)

To sześć różnych historii osób, które spotykają się w najcieplejszym dniu roku w Oslo. Frode i Milla właśnie dowiadują się, że ich pierwsze nowo narodzone dziecko ma nie przeżyć długo, a Bobbie-Pop, wypalona zawodowo piosenkarka, próbuje popełnić samobójstwo. Kleptoman Leon zawiera umowę z Åsa, że wezmą ślub na dziesięć lat, podczas gdy jego brat, Trygve, planuje wykorzystać urlop z więzienia, żeby uciec. Do tego anioł Vidar – widzi rzeczy, których nikt inny nie widzi i może być w stanie uratować wszystkich. Ale zy siebie samego też?
Hawaje, Oslo / Hawaii, Oslo (2004) Zwiastun PL

Dag (serial TV, 2010–2015)

Serial komediodramatyczny. Tytułowy bohater Dag Refsnes prowadzi terapie małżeńskie, choć sam nie wierzy w instytucję małżeństwa i uważa, że ludzie powinni żyć w samotności. Dag robi wszystko, aby zachować anonimowy styl życia z dala od ludzi, chociaż musi zmagać się ze swoim beznadziejnym przyjacielem Benedyktem, próbującym walczyć o własny związek, w którym ciężko mu wytrwać w wierności, wrażliwą siostrą Marianną i niezliczonymi szalonymi pacjentami. Jego życie zmienia się, kiedy zaczyna chodzić na randki w ciemno.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas