Tajemnica kamiennych kopczyków. Przesądni Norwegowie mają swoje powody Archiwum MN
Hanna Jelec 21 lipca 2019
08:00

Tajemnica kamiennych kopczyków. Przesądni Norwegowie mają swoje powody

1
Skomentuj
Kamienne kopce mogą być pozostawiane na szlakach przez turystów jako wskazówka w drodze powrotnej. Pixabay/ Creative Commons CC0
Spotkacie je niemal w całym kraju: na plażach, górskich szlakach i leśnych ścieżkach. Kamienne kopce usypywane przez Norwegów to zagadka dla niejednego turysty. Sami mieszkańcy kraju fiordów nie zawsze wiedzą, dlaczego wędrowcy budują kopczyki. Oto kilka najpopularniejszych teorii o kamiennym fenomenie, nad którym łamią sobie głowę setki internautów!
Reklama
Niektóre tworzą wielkie, rzucające się w oczy kamienne stosy, nad innymi można przejść obojętnie. Ale gdy raz zaczniesz zastanawiać się nad tym turystycznym fenomenem na norweskich ścieżkach, nie będziesz mógł przestać. Dziś prezentujemy najpopularniejsze teorie na temat kamiennych kopczyków.

Kamienne cmentarzyska

Jedną z popularnych teorii o kamiennych kopcach jest historia o norweskich kamiennych cmentarzyskach. Przykładem może być pełna usypisk plaża w Mølen w okolicach Larviku.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że tego typu kopce powstawały zwykle, by oznaczyć miejsca pochówku wojowników lub… krematoria. A zatem niewykluczone, że największa kamienna plaża w Norwegii to w rzeczywistości cmentarz składający się z blisko 16 wielkich i 230 pomniejszych kopców wybudowanych na przestrzeni wieków.
Plaża w Mølen to zagwozdka dla niejednego turysty. Teorii o kamiennych usypiskach jest wiele.
Plaża w Mølen to zagwozdka dla niejednego turysty. Teorii o kamiennych usypiskach jest wiele. Wikipedia/CC0

Sposób na nawigację?

Ta sama plaża mogła być jednak… norweskim wariantem GPS. Nazwa Mølen pochodzi przecież od staronordyckiego mol, co dosłownie oznacza „usypaną przez człowieka górę kamieni”. Część naukowców twierdzi, że statki mogły dojrzeć kamienne hałdy już z daleka, traktując je jako staromodny sposób nawigacji.

Mini kopce – na szczęście?

Popularne kopczyki na szlakach górskich i leśnych ścieżkach różnią się jednak rozmiarami od plaży w Mølen. Dlatego wielu Norwegów twierdzi, że kamienne górki nie mają nic wspólnego z historią. Według nich kamienne kopce to po prostu lokalny „sposób na szczęście”, działający w ten sam sposób, co wrzucane do studni czy fontanny drobne monety.
Norwegia: tajemnica kamiennych usypisk

„Żebyś wrócił”

Część internautów pisze także o zapewnianiu sobie w ten sposób powrotu do danego miejsca w przyszłości. Jeśli chcielibyśmy trzymać się hipotezy dotyczącej plaży w Mølen, mogłaby to być równie dobrze wskazówka działająca na zasadzie oznaczania drzew, które mija się w lasach lub w trakcie wędrówek.

A może… domek dla trolli?

Na koniec czas na najbardziej norweską ze wszystkich teorii. Niektórzy skłaniają się ku hipotezie głoszącej, że stosik kamieni to… dom dla okolicznych trolli. Ten pomysł najbardziej przypada do gustu lubującym się w tych stworzeniach mieszkańcom kraju fiordów.
Teoria o trollach to ulubione wytłumaczenie Norwegów.
Teoria o trollach to ulubione wytłumaczenie Norwegów. Źródło: fotolia.com/Royalty Free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Radosław Życzkowski
Radosław Życzkowski 22-07-2019 07:56

Taaa na szczęście, wróżba etc.. Śmiać się czy płakać nad takim artykułem? Te kopce to PUNKTY NAWIGACYJNE jak zimą wszystko jest pod śniegiem to na popowierzchni widać wybrzuszenia. Dzięki temu nie zrobimy szlaku.

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas