Archiwum MN

Dlaczego Oslo to właśnie Oslo? Walka o nazwę, która podzieliła kraj

Redakcja (KS)

05 maja 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Dlaczego Oslo to właśnie Oslo? Walka o nazwę, która podzieliła kraj

Oslo w 1929 roku, 4 lata po zmianie nazwy commons.wikimedia.org - Nasjonalbiblioteket - Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Oslo to brzydka i prymitywna nazwa? Tak uważali Norwegowie na początku XX wieku. Bo nie wszyscy wiedzą, że wcześniej stolica Norwegii nazywała się… Kristiania. Droga do obecnej nazwy była jednak długa, co więcej, podzieliła mieszkańców na dwa przeciwne obozy.
W 1905 roku Norwegia w końcu „uwolniła się‟ z wieloletnich unii z Danią i Szwecją. Na fali nowo odnalezionego patriotyzmu, mieszkańcy Norwegii postanowili pozbyć się wszelkich śladów przypominających im o tym, że kiedyś byli państwem, które podlegało komuś innemu. Jedną z głównych zmian, jaką zaproponowano, była wymiana nazwy stolicy, Kristianii, na coś znacznie bardziej… norweskiego.

Dlaczego akurat Oslo?

Oslo pierwotnie pisano jako Áslo, dopiero po 1350 roku pojawił się zapis Óslo. Końcówka -lo oznaczała po prostu teren nad wodą. Bardziej tajemnicze jest pochodzenie pierwszej sylaby – os mogło oznaczać zarówno „ujście rzeki”, ås, czyli „wzgórze” czy też ås, Azów, przedchrześcijańskich bogów. Dopiero w 1624 roku Óslo przemianowano na Kristiania na cześć panującego króla Danii, Chrystiana IV Oldenburga. Od 1877 roku nazwa Kristania była w powszechnym użytku, stosowano ją również we wszystkich formalnych dokumentach.

– Za zmianą nazwy z Kristianii na Oslo przemawiało to, że wielce nieodpowiednie było posiadanie stolicy o nazwie, która upamiętnia króla unii norwesko-duńskiej – wyjaśnia Åse Wetås, dyrektor w norweskiej Radzie Językowej (Språkrådet), która dodatkowo napisała pracę magisterską na ten temat.

„Nazwa Oslo brzmi jak dźwięk dwóch pieńków uderzających o siebie‟~Riksmaalsbladet (1923)

Najbiedniejsza dzielnica miasta

Opinie mieszkańców były różne. Wiele osób uważało, że stolica nie może istnieć z tak prostą nazwą jak Oslo. W 1918 roku, kiedy pojawiła się dyskusja na temat zmiany nazwy, Kristiania funkcjonowała już od niemal 300 lat i ludzie uważali, że Oslo brzmi po prostu brzydko i prymitywnie.

Dodatkowo, w tym czasie nazwa Oslo już funkcjonowała w obrębie stolicy – była to jedna z najbiedniejszych dzielnic Kristanii. Wielu mieszkańców stolicy po prostu nie identyfikowało się z tym miejscem.

– Ci, którzy chcieli, aby miasto pozostało Kristanią, argumentowali, że Oslo było nazwą małej średniowiecznej miejscowości i jest po protu nieodpowiednie dla dużego, nowoczesnego miasta. Uważali, że nazwa Kristania pozostawiła swój znak na świecie i nie ma sensu ponownie zmieniać nazwy stolicy – mówi Wetås.

Mieszkańcy przeciwni zmianie bali się, że staną się nieistotni na świecie.

Argumenty przeciw Oslo:
Nazwa Kristania jest równie istotna historycznie, co Oslo
Nie wiadomo, dlaczego pojawiła się nazwa Oslo ani co oznacza
Tylko urodzeni w stolicy powinni decydować o tym, jak ona powinna się nazywać
Oslo jest nazwą dla miejscowości z sagi, a nie nowoczesnego miasta przemysłowego
Zmiana nazwy jest częścią kampanii na rzecz landsmålu (nynorska)
Zmiana nazwy jest kosztowna
Kristania jest innym miastem niż Oslo
Oslo jest nazwą dzielnicy robotniczej
Nazwa Oslo ma „prostacką‟ wymowę
Król Chrystian nie był tylko królem Danii, ale również Norwegii, więc należy go upamiętnić

Przypominało o zależności od Danii

Na początku XX wieku, wiele osób uważało, że nazwa stolicy za bardzo przypomina Norwegom o tym, że byli podlegli Danii przez ponad 400 lat.

Przeciwko zmianie nazwy głosowali politycy Stortingu. Dlaczego? Ich zdaniem nazwa Oslo po prostu… brzydko brzmiała. Wymowa nazwy stolicy miała brzmieć „Oschlo” („Uszlu‟)

Czy można sobie wyobrazić coś brzydszego?”~Ragna Hørbye, reprezentantka rady miasta

Walka o nazwę podzieliła Norwegów.

– Miasto było przeciwko wsi, prawicowcy przeciw lewicowcom, wschodnia część miasta przeciw zachodniej, riksmål przeciw landsmål [ówczesne nazwy bokmål i nynorsk – przyp.red]. Można powiedzieć, że pojawiły się wszystkie elementy, na które składa się dobra debata – mówi Wetås.

W dyskusji udzielali się nie tylko mieszkańcy i politycy, prasa również często pisała o konflikcie, pokazując argumenty z obu stron. Każdy miał prawo głosu.

Argumenty za Oslo:
Nazwa Oslo ma więcej estetycznych wartości niż Kristania
Zmiana nazwy jest sprawą narodową
Oslo jest częścią historii Norwegii
Kristiania jest barbarzyńską łacińską nazwą, która jest przeciwna norweskim zwyczajom nazywania
Zmiana nazwy pomoże rozwiązać konflikt kulturowy między stolicą a resztą państwa

W końcu jednak zmieniono

Na początku lat 20. kampania na rzecz zmiany nazwy stolicy nabrała „wiatru w żagle‟. Po wielu latach debat, w 1924 roku Storting zatwierdził zmianę nazwy stolicy. I tak, 1 stycznia 1925 roku Kristiania ponownie stała się Oslo.

Co należało jeszcze zrobić po tym, jak stolica zmieniła nazwę? Zawiadomić o tym świat! Izba Handlowa w Oslo wydrukowała broszury i znaczki „The capital of Norway will hereafter be called Oslo‟ („Od teraz stolica Norwegii będzie nazywać się Oslo‟).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


km896450

23-10-2016 12:40

sM M I po co głupio pirl***

Pod butem to była jest i będzie twój kraj pochodzenia tam do dopiero były zmian nazw, granic, i przesiedlenia.

Pokój z Tobą.

tac6

23-10-2016 04:27

Moja kochana Norwegia.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok