Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zmiany w opodatkowaniu pasażerów. Za lot po Europie zapłacimy mniej Aktualności
Maja Zych 16 marca 2019
08:00

Zmiany w opodatkowaniu pasażerów. Za lot po Europie zapłacimy mniej

Skomentuj
Od kwietnia za lot do Polski pasażerowie zapłacą niższy podatek. MN
W czwartek 14 marca Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o wprowadzeniu od przyszłego miesiąca zmian w stawkach podatku lotniczego (flypassasjeravgift). Od 1 kwietnia obowiązywać będą dwa rodzaje opłat, a ich wysokość zależeć będzie od kierunku lotu.
Nowe zasady opodatkowania pasażerów zostały uzgodnione i uchwalone podczas negocjacji budżetu państwa na 2019 rok.
Reklama

Flypassasjeravgift to podatek pobierany od pasażerów linii lotniczych wprowadzony w Norwegii 1 czerwca 2016 roku. Obecnie wynosi on 84 korony dla każdego lotu, niezależnie od jego długości.

Zmiany już od kwietnia

Podatek lotniczy obowiązuje wszystkich pasażerów, którzy wylatują z lotnisk na terenie Norwegii i wynosi obecnie 84 krony. Zgodnie ze zmianami od 1 kwietnia nie będzie już mowy o jednolitej stawce: podatek wyniesie 75 koron dla lotów do krajów europejskich oraz 200 koron dla pozostałych połączeń.

Najwięcej na zamianach wprowadzanych przez rząd stracą osoby udające się w podróże pozakontynentalne – w takich przypadkach opłata wzrośnie o ponad 100 koron. Minimalnie zyskają jednak pasażerowie podróżujący po Europie, których podatek obniżony zostanie o 9 koron.

Lista kierunków, do których obowiązuje niższa stawka:

Albania, Andora, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania (z wyjątkiem Grenlandii), Estonia, Finlandia, Francja (z wyjątkiem terytoriów zamorskich), Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Kosowo, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja (na zachód od Uralu), San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Ukraina.

W przypadku pozostałych kierunków obowiązuje wyższa stawka w kwocie 200 koron.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas