Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zerwane dachy i zamknięte drogi. Niepogoda znów nawiedza kraj Aktualności
Hanna Jelec 15 stycznia 2018
12:59

Zerwane dachy i zamknięte drogi. Niepogoda znów nawiedza kraj

Skomentuj
Statens vegvesen ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i prosi kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. VG screenshot/https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/oR698K/vinden-blaste-av-taket-dette-er-en-skikkelig-blamandag
Silny wiatr nie opuszcza Norwegii. Rano sytuacja wyglądała najgorzej na Zachodzie. W ciągu dnia wichury przesuną się jednak nad pozostałą część kraju. Dlatego Statens Vegvesen zamyka niektóre drogi i prosi kierowców o ostrożność.
Reklama
Zderzenie frontów atmosferycznych spowodowało kolejne zawirowania pogodowe nad Norwegią. Rano z niepogodą musieli mierzyć się przede wszystkim mieszkańcy zachodniego wybrzeża – wiatr szturmował Finnland, Troms i Vestlandet. Jednak Zarząd Dróg i Transportu (Statens vegvesen) przypomina, że w ciągu dnia wichura i opady uderzą także w środkową i wschodnią część kraju.

Wichura zerwała dach

Silny wiatr i zamiecie śnieżne najpierw pojawiły się w okolicach Finnmark, Troms i Vestlandet. W gminie Fjell wichury zdołały nawet zerwać dach jednego z domów. Dlatego Statens vegvesen już wczoraj wydało komunikaty ostrzegawcze i prosiło kierowców o szczególną ostrożność.

Niebezpiecznie także w Østlandet

Wichury dotknęły także środkową i wschodnią część kraju. Marznący deszcz i zamiecie w okolicach Oslo sprawiły drogowcom sporo problemów – służby interweniowały dziś już kilkanaście razy. Statens vegvesen zapowiada jednak, że to nie koniec niepogody i ostrzega przed gołoledzią – najniebezpieczniejszym czynnikiem dla kierowców.

Odwołane promy i zamknięte drogi

Niepogoda spowodowała też zamknięcie kilku przepraw promowych oraz dróg położonych na terenach górskich, gdzie jeszcze wczoraj wiało do 45 m/s. Trudne warunki drogowe od wczoraj panują w okolicach Oslo, Akershus, Vestfold, Buskerud, Telemark, Agder i Rogaland oraz w Østland.

Według informacji Statens vegvesen obecnie zamknięte są drogi: Rv 13, Fv 50, Fv 53, E 6, Fv 27.Drogowcy przypominają, że niebezpiecznych warunki mogą panować także na pozostałych, otwartych trasach i proszą o zachowanie szczególnej ostrożności – zwłaszcza przy ograniczonej widoczności i dużych opadach.

Rv 7 Hardangervidda: Jazda kolumnowa
Rv 13 Vikafjell: Zamknięte
Rv 52 Hemsedalsfjellet: Przejazd Fv 50 Aurland – Hol: Zamknięte
E 16 Filefjell: Otwarte
E 134 Haukeli: Jazda kolumnowa
Fv 53 Årdal - Tyin: Zamknięte
E 6 Dovrefjell: Zamknięte
Rv 15 Strynefjellet: Jazda kolumnowa
Fv 27 Venabygdsfjellet: Zamknięte
Rv 3 Kvikne: Otwarte (uwaga na trudne warunki drogowe)

Zasypie stolicę?

Zamiecie śnieżne utrudnią życie także mieszkańcom Oslo. Drogowcy obawiają się, że 16 stycznia mogą nie nadążyć z odśnieżaniem dróg – według prognoz w stolicy może spaść aż do 50 cm śniegu, a siła wiatru dojdzie do 200 km/h.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas