Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zebranie europejskich szefów dyplomacji w Sopocie. Gospodarzami Polska i Norwegia Aktualności
Monika Pianowska 30 maja 2017
08:00

Zebranie europejskich szefów dyplomacji w Sopocie. Gospodarzami Polska i Norwegia

1
Skomentuj
Szefowie polskiej i norweskiej dyplomacji będą rozmawiać o projekcie Baltic Pipe. wikimedia.org - Estonian Foreign Ministry - Creative Commons Attribution 2.0 Generic
30 maja w Sopocie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Europy Środkowej i Północnej. Jego współgospodarzami będą szefowie dyplomacji Polski i Norwegii – Witold Waszczykowski i Børge Brende.
W wydarzeniu tzw. formatu V4+NB8 wezmą udział przedstawiciele 12 krajów: Grupy Wyszehradzkiej oraz Nordycko-Bałtyckiej Ósemki, a tematem ich rozmów będzie m.in. intensyfikacja współpracy w zakresie bezpieczeństwa i polityki wschodniej.
Reklama

Bezpieczeństwo i przyszłość UE na pierwszym planie

Według informacji Jakuba Wawrzyniaka, dyrektora biura rzecznika prasowego MSZ, w Sopocie europejscy szefowie dyplomacji mają dyskutować nad zacieśnieniem współpracy w kwestiach bezpieczeństwa i polityki wschodniej.

Poruszą oni także zagadnienia „przyszłości Unii Europejskiej w kontekście Brexitu i jego wpływu na kształt Wspólnoty”. Nie zostaną również pominięte regionalne projekty energetyczne i infrastrukturalne.

Rozmowy dwustronne ministra Waszczykowskiego

Poza spotkaniem w formacie V4+NB8 planowane są rozmowy bilateralne z udziałem szefów polskiego i norweskiego MSZ. Witold Waszczykowski spotka się z Børge Brende, by omówić m.in. współpracę energetyczną. Po lutowym spotkaniu obu ministrów w Warszawie Waszczykowski mówił bowiem, że Polskę i Norwegię łączy projekt połączenia gazowego Baltic Pipe w ramach projektu Korytarza Północnego.

Sopockie spotkanie obydwu szefów dyplomacji zwieńczy wspólna konferencja prasowa.
Jak informuje szef biura rzecznika MSZ, Witold Waszczykowski ma ponadto zaplanowane konsultacje z ministrem spraw zagranicznych Finlandii Timo Soinim. Obydwaj politycy będą rozmawiać o współpracy w zakresie polityki wschodniej i bezpieczeństwa, oraz tej w ramach Rady Państw Morza Bałtyckiego.

12 krajów Europy Środkowej i Północnej

W sopockim zebraniu wezmą ponadto udział ministrowie, wiceministrowie i reprezentanci MSZ Szwecji, Danii, Węgier, Estonii, Islandii, Litwy, Łotwy, Czech i Słowacji. To już piąte spotkanie w formacie V4+NB8 europejskich szefów dyplomacji.  

Źródła: gazetaprawna.pl, polskieradio.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jo121 ściśle tajne
Jo121 ściśle tajne 25-10-2018 05:39

mafia rządzi, mafia radzi i z koropcją ciebie nie zdradzi

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas