Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zakaz ognisk i grillowania. Duże zagrożenie pożarowe w kraju Aktualności
Maja Zych 23 maja 2018
11:02

Zakaz ognisk i grillowania. Duże zagrożenie pożarowe w kraju

Skomentuj
W okresie wiosenno-letnim wiele osób rozpala ogniska lub grilluje na łonie natury. pxhere.com / CC0 Public Domain
We wtorek 22 maja w wielu miejscach w kraju wprowadzono całkowity zakaz rozpalania ognisk i grillowania na łonie natury. Powodem jest duże zagrożenie pożarowe, wynikające z ładnej pogody i braku opadów. Najgorzej sytuacja przedstawia się w Sørlandet, gdzie całkowity zakaz objął kilkanaście gmin.
Zakaz wprowadzony został do odwołania – prognozy na następne dni nie przewidują jednak dużych opadów, dlatego sytuacja może się pogorszyć.
Reklama

Co roku w Norwegii między 15 kwietnia a 15 września obowiązuje zakaz rozpalania ognisk w pobliżu lasów i łąk.

Czerwony alarm zagrożenia pożarowego

Z powodu ładnej pogody i braku opadów na południu Norwegii norweski Instytut Meteorologiczny (Meteorologisk institutt) ogłosił „bardzo duże zagrożenie” pożarowe w wielu miejscach w kraju. Najgorsza sytuacja panuje w Kongsberg, a także w Østfold, Akershus, Hedmark, Oppland, Vestfold, Telemark, Aust-Agder, Hordaland i Trøndelag.

W najbliższym czasie nie zapowiada się znaczących opadów deszczu, dlatego sytuacja w kraju może nieprędko ulec poprawie. W niektórych częściach kraju wprowadzone zostały także specjalne samoloty patrolujące tereny leśne, których zadaniem jest natychmiastowe wykrycie pożarów.

Grill tylko w ogródku

Z powodu zagrożenia w Sørlandet rozszerzono obowiązujący w całym kraju zakaz rozpalania ognisk w pobliżu łąk i lasów. W gminach Søgne, Songdalen, Vennesla, Birkenes, Lillesand i Kristiansand od wtorku obowiązuje całkowity zakaz – ognisk ani grilla nie można rozpalić w żadnym miejscu na łonie natury.

Zakaz dotyczy także stref publicznych z wyznaczonymi miejscami do rozpalenia ognisk. Strażacy przestrzegają, że w związku z zagrożeniem pożarowym, jedynym miejscem na dworze, w którym można odpalić grilla jest własny ogród. Należy jednak zachować dużą ostrożność i nie pozostawiać ognia bez kontroli.

Takie same przepisy obowiązują już w gminie Kongsberg, Flesberg, Rollag oraz Nore og Uvdal.

W Oslo mniej restrykcyjnie

Mieszkańców Oslo także obowiązuje zakaz rozpalania ognisk w pobliżu lasów, łąk i na plaży. Strażacy obawiają się szczególnie o wyspy w okolicy stolicy, gdzie ciężej będzie udzielić natychmiastowej pomocy. Informują oni jednak, że rozpalenie jednorazowego grilla wciąż jest dozwolone w niektórych miejscach.

– Rozpalenie grilla w Sofienbergparken jest w porządku, o ile robi się to ostrożnie i pod kontrolą. Ale na przykład dalej w stronę Sognsvann już nie – mówi Lars Magne Hovtun ze Straży Pożarnej w Oslo.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas